

MATTI MATIKAINEN
Eurovaaliehdokas Karri Ollila perää reilun kaupan sääntöjä myös suomalaisille viljelijöille
Suomalainen maatalous on suurissa ongelmissa EU-Suomessa. Maanviljelijöiden tulotaso on vuosi vuodelta pienentynyt ja Venäjän pakotteiden jälkeen osalla suorastaan romahtanut tietyillä toimialoilla melkein yhdessä yössä.
Maanviljelijöiden ahdinkoa eivät ole parantaneet viime aikojen syyllistämispuheet, joissa ilmasto-ongelmien syyllisiksi on leimattu milloin lihan-, milloin maidontuottajat, milloin turkistarhaajat, vaikka oikeasti kyse on sankariteoista.
Europarlamenttiin pyrkivä maatalous- ja metsätieteiden maisteri, agronomi Karri Ollila haluaa, että reilun kaupan pelisäännöistä pidetään kiinni myös suomalaisen viljelijän kohdalla.
– Kun EU:ssa on tehty monenlaisia rajoituksia eläin- tai ympäristönsuojeluun vedoten, pitäisi samojen rajoitusten koskea myös tuontituotteita. Jos kauppa olisi reilua eikä mikään maa pumppaisi ylijäämätuotteitaan markkinoille, voitaisiin tulevaisuudessa ehkä jopa tukiriippuvuudesta päästä asteittain eroon. Tällä hetkellä siihen ei ole mahdollisuuksia, kun uusia viljelijöitä ei tahdo saada ja vanhoja tiloja on jouduttu lopettamaan, perussuomalaisten ehdokkaana oleva Ollila kertoo.
Rahoitusmahdollisuudet nollassa
Yksi syy maatalouden ongelmiin on investointilama, joka johtuu osittain rahoituksen tiukkenemisesta. Tulevaisuutta hämärtävät kahdensuuntaiset rajoitukset: kotimaassa on esitetty tehostamisen nimissä minimitasoa ja EU:ssa maksimitasoa eli tukikattoa.
– Aika vaikea siinä on tilakohtaisia ratkaisuja tehdä, jos toisessa kohtaa pitää lisätä ja toisessa vähentää. Myös EU:n rahoitusmarkkinadirektiivi on luonut sellaiset puitteet, että toimivillakin tiloilla rahoitusmahdollisuudet ovat käytännössä nollassa, Ollila pohtii.
Vaalien ainoa agronomi
Karri Ollila on asiantuntija maanviljelijöiden ongelmissa, sillä hän tekee yrityksensä ISitOK Oy:n toimitusjohtajana auktorisoituja kiinteistöarviointeja ja on Suomen ainoa agronomi, jolla on korkein Keskuskauppakamarin hyväksymä kiinteistönarviointipätevyys (AKA/KHK).
Hän on myös kaikista eurovaaliehdokkaista ainoa alkutuotantoehdokas, joka ei edusta liittovaltiopuoluetta.
– Olen myös ainoa ehdolla oleva agronomi, eikä metsänhoitajiakaan taida olla muita ehdokkaiden joukossa. Se on hieman yllättävääkin, koska ilmastonmuutoksen vastaisessa taistelussa pitäisi juuri agronomien ja metsänhoitajien olla etulinjassa. Mutta muut puolueet eivät ole saaneet heitä ollenkaan, Ollila ihmettelee.
Samat säännöt kaikille
WTO-järjestelmä on osittain murenemassa. Tämä antaa myös EU:n jäsenvaltioille mahdollisuuden tarkastella tuontisuojaa uudelleen. Toistaiseksi asioihin on kuitenkin yritettävä vielä vaikuttaa EU:n sisällä.
Reilun kaupan pelisääntöjen toteutuminen edellyttää käytännössä tullien tai rajoitteiden asettamista tuontituotteille.
– Meidän ei myöskään tule säätää enää ainoatakaan eläinsuojelu- tai muuta rajoitetta, ellei sitä vaadita myös tuontituotteilta. Maataloustukien leikkauksiin ei nykyisessä tulonmuodostussysteemissä olisi enää varaa, mutta joka tapauksessa niitä on nyt tulossa jonkin verran lisää.
– Maataloustukijärjestelmä on EU:n yhteinen, ja sen kautta Suomi saa osan jäsenmaksuistaan takaisin. Siksi ei saisi keksiä enää uusia hankkeita EU:n budjetin sisälle, jotta EU:n supistuva budjetti ei rysäytä maatalousbudjettia kerralla. Muita budjettieriä, kuten koulutus, innovaatio tai puolustus, pitäisi olla enemmän kansallisella pohjalla, Ollila sanoo.
Elintarvikealan työpaikat vaarassa
Euroopan unioniin liittymisen jälkeen ruoan tuottajahinta puolittui. Käytännössä järjestelmässä on kysymys kuluttajille suunnatusta tuesta, mutta jos raaka-aineet alkavat Suomessa loppua, ovat silloin myös elintarvikealan sadat tuhannet työpaikat uhattuina.
Jos suomalainen elintarviketeollisuus ei saa raaka-aineita, niin maailmalta on kyllä tulossa monenmoista valmisruokaa. Jalostus perustuu aina paikalliseen raaka-aineeseen.
– Maataloudella ja metsäteollisuudella, kuten muullakin teollisuudella, on kaikilla yhteiset tarpeet: energia, tiestö, raaka-aineiden saatavuus ja palvelujen toimivuus. Infran pitää toimia, Ollila toteaa.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Venäjä-pakotteet Karri Ollila ruuan hinta kotimainen tuotanto Elintarviketeollisuus Lähiruoka ilmastopolitiikka Suomi maataloustuki perussuomalaiset Maatalous EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: ”Suomi ei saa yhtään mitään vastineeksi niistä työpaikoista, jotka ajetaan pois harhaisella ilmastopolitiikalla”

Huhtasaari: Suomella ei ole varaa ilmastohihhulointiin

Meri: Tiloja lopetetaan, maanviljelijät ahdingossa – kotimainen ruuantuotanto loppuu, jos emme muuta toimintapojamme

Eurovaaliehdokas Kinnunen: Ketuttaako EU?

Eurovaaliehdokas Heltimoinen: ”Suomen on vaadittava EU:lta täyttä kompensaatiota vastuun kantamisesta”

PS-Naiset: Jopa keskustapuolue hylkäämässä maaseudun – ruoantuotanto ja huoltovarmuus kriisissä
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.
Uusimmat

Ansiotuloverotuksen vähennykset tasaavat tulonjakoa Suomessa

Perussuomalaisten kannattajat erottuvat kaikkein menokriittisimpinä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää