

MATTI MATIKAINEN
Eurovaaliehdokas Reijonen: ”Suomen pidettävä parempaa huolta omista kansallisista eduistaan”
Suomessa on paljon haasteellisemmat elinolosuhteet kuin monessa muussa EU-maassa. Vuodenaikojen vaihtelut, kylmät talvet ja pitkät välimatkat tekevät arjen asioista selviytymisestä Suomessa haasteellisempaa kuin eteläisen Euroopan maissa, muistuttaa perussuomalaisten eurovaaliehdokas Minna Reijonen.
Tuore kansanedustaja ja eurovaaliehdokas Minna Reijonen pitää valtavan tärkeänä sitä, että Suomen erityispiirteitä pidettäisiin EU:ssa esillä mahdollisimman monella eri tasolla.
Suomen pitää osata paremmin lobata omaa etuaan esimerkiksi metsä- ja maatalouspolitiikassa ja ottaa mallia siitä, miten muissa EU-maissa nämä asiat hoidetaan.
– Se ei pelkästään riitä, että käydään vain lobbaamassa, vaan asioita on pidettävä esillä koko ajan. Myös päätöksenteon tasolla on tärkeää pitää huolta Suomen erityisistä eduista ja toimia yhteistyössä muiden EU-maiden kanssa, jotta näitä asioita saataisiin edistettyä, Reijonen kertoo.
Huoltovarmuus turvataan vain säilyttämällä maatilat
Jotta tässä onnistuttaisiin, on tärkeää olla mukana sellaisessa ryhmässä, jossa päästään vaikuttamaan.
– Maataloudelle ei saa asettaa liian tiukkoja kriteereitä. Maataloustukia ei saa karsia pois, kuten jotkin ryhmät ovat esittäneet. Käsittääkseni keskustakin kuuluu sellaiseen ryhmään, joka ajaa maataloustukien leikkaamista.
– Maatalouteen ei saa säätää liian tiukkoja direktiivejä ja asetuksia. Huoltovarmuus turvataan vain siten, että maatilat säilyvät. On turvattava oma kotimainen lähiruoka ja maatalouden elinmahdollisuudet, sanoo Reijonen.
Suomi on pidettävä Suomena
Minna Reijonen on hyvin huolestunut EU:n liittovaltiokehityksestä, joka ei saisi edetä tämän pidemmälle. Reijonen mielestä olisi valitettavaa, jos Euroopassa olisi vain yksi valtio, jonka pillin mukaan Suomessakin jouduttaisiin tanssimaan.
– Suomi on pidettävä Suomena ja estettävä se, ettemme joudu täällä tanssimaan muiden maiden ehdoilla. Siihen tarvitaan eurokriittistä ryhmää, Reijonen toteaa.
Suurin osa asioista päätetään Brysselissä
Äänestäjien olisi hyvin tärkeätä tietää, miten suuri merkitys EU:lla ja Brysselin päätöksenteolla on suomalaisten elämään. Tällä hetkellä jo noin 70 prosenttia päätöksistä ja lainsäädännöstä tulee EU:lta.
Reijonen pitää erittäin valitettavana sitä, että yhä enemmän kansallisesta päätöksenteosta katoaa Brysseliin.
– Sekin tulee monelle yllätyksenä, että suomalaiset puolueet eivät Euroopan parlamentissa välttämättä istu samoissa ryhmissä kuin Suomessa. Euroopan parlamentin puolueryhmät ovat verrattavissa vaaliliittoihin.
– Olisi hyvin tärkeää, että ihmiset äänestävät myös eurovaaleissa. Viime EU-vaaleissa jokainen puolue tarvitsi yhteensä yli satatuhatta ääntä, että sai edes yhden edustajansa parlamenttiin. Luultavasti näin on myös näissä vaaleissa. EU-tietoutta ja äänestämisen tärkeyttä tulisi painottaa kansalle, Reijonen sanoo.
MIKA MÄNNISTÖ
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eurovaaliehdokas Heltimoinen: ”Suomen on vaadittava EU:lta täyttä kompensaatiota vastuun kantamisesta”

Eurovaaliehdokas Nieminen: ”Kansalliset sisärajat saatava omaan hallintaan”

Eurovaaliehdokas Raatikainen: Hallitsematon maahanmuutto pysäytettävä tai terrori-iskujen määrä kasvaa entisestään
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













