

MATTI MATIKAINEN
Eurovaaliehdokas Nieminen: ”Kansalliset sisärajat saatava omaan hallintaan”
Suomessa on monenlaisia sisäisiä turvallisuusuhkia. Haitallisen maahanmuuton lisäksi yleinen turvattomuudentunne, työttömyys, ihmisten sosiaaliset ja moninaiset elämänhallintaongelmat sekä yhteiskunnan eriarvoistumiskehitys aiheuttavat epäoikeudenmukaisuuden kokemusta ja vahingoittavat kansallista eheyttä, huomauttaa perussuomalaisten eurovaaliehdokas Mira Nieminen.
Ongelmia ei paranna se, että Suomessa myös turvallisuuden resurssit ovat heikoissa kantimissa. Poliisin, hätäkeskusten, ensihoidon sekä rajan puutteelliset ja alueellisesti epätasa-arvoisesti jakautuvat resurssit tekevät yhä monimutkaisempiin turvallisuusuhkiin vastaamisen haasteelliseksi.
– Ajan haasteita luovat kyber- ja hyberturvallisuusuhat, terrorismi sekä lähiö- ja jengiytymisongelmat, joihin pitäisi pystyä vastaamaan ohenevilla resursseilla jatkossakin, sanoo eurovaaliehdokas, rikoskomisario Mira Nieminen.
Papereiden tarkistaminen ei ole matkustamisen este
EU:n tasolla on viimeisten vuosien aikana vähennetty esimerkiksi turvallisuuteen ohjattuja tukia. Suomenkin pitää olla EU:n nettomaksajana valppaana sen suhteen, että unionin budjetista kohdennetaan tukia myös kasvavalle turvallisuussektorille.
Turvapaikanhakijoihin ja maahanmuuttajiin kohdistuvilla yhteisillä päätöksillä on Niemisen mielestä pyrittävä auttamaan ihmisiä näiden lähtömaissa. Myös rajaturvallisuutta on parannettava sekä huolehdittava EU:n ulkorajojen tehokkaammasta valvonnasta.
– Monenlaisen kansainvälisen ja liikkuvan rikollisuuden ehkäisemiseksi olisi parannettava lisäksi sisäturvarajoja ja pidettävä kansalliset sisärajat paremmin omassa ohjauksessa. Tätä mieltä olen ollut jo kauan ennen taannoista maahanmuuttokriisiäkin. En oikein näe, että liikkuminen vähenisi, vaikka paperit tarkastetaan rajoilla vähän paremmin.
– Tällä hetkellä EU:n sisällä pääsee liikkumaan helposti ilman asiakirjatarkistusta, ja tämä luo mahdollisuuksien pohjan monenlaiselle rikolliselle toiminnalle, Nieminen huomauttaa.
Kehitysapu nykyisellään vanhentunut järjestelmä
Perussuomalaisten agendalla on pitkään ollut myös kehitysapuun kohdistuvat leikkaukset. Siitä puolue on saanut välillä kritiikkiäkin, että miten ihmisiä voidaan auttaa lähtömaissaan, jos kehitysavustakin leikataan.
Apua kehittyville maille voidaan antaa, mutta paljon parantamisen varaa on siinä, miten taloudelliset resurssit kohdennetaan ja etenkin, kuinka niiden käyttöä ja vaikuttavuutta valvotaan.
– Kehitysapu nykymuodossaan on vanhentunut apujärjestelmä ja taloudelliset resurssit ohjautuvat jopa vääriin kohteisiin kuten korruptoituneille hallituksille, jolloin sillä ei edistetä kehitysmaiden ja niiden kansalaisten hyvinvointia, Nieminen pohtii.
Kansainvälinen rikollisuus hallintaan
EU:n rajojen tilkitseminen edellyttää ensisijaisesti niiden valtioiden tukemista, jotka valvovat ulkorajoja. Nyt on kehitetty EU:n yhteistä valvontaa Välimerelle raja- ja merivartioston voimin, joka vaatii yhteisiä talous- ja henkilöresursseja.
Se jää vielä nähtäväksi, miten resurssit rajavalvontaan kanavoidaan, mutta taloudellinen yhteistyö ja ulkorajoja valvovien EU-maiden tukeminen rajavalvonnan tehtävissä on tärkeää maahanmuuttokriisien ja järjestäytyneen rikollisuuden ehkäisemiseksi.
– Kansainvälinen rikollisuus kuten ihmiskauppa, salakuljetus, laittoman maahanmuuton järjestäminen ja muu rajat ylittävä rikollisuus on saatava valvottua entistä paremmin. Koulutusta ja toimintojen kehittämistä näiden asioiden torjunnassa on jatkettava, sanoo Nieminen.
Turvapaikanhakijoiden motiivit selvitettävä
Kaikki ennusmerkit viittaavat siihen, ettei yhteiskunnallinen turvallisuustilanne sen enempää Suomessa kuin muuallakaan maailmalla ole suinkaan parantunut.
Terrori-iskuihin ja muihin levottomuuksiin on Suomessa ja Euroopassa varauduttu betoniesteillä, panssariautoilla ja aseellisella voimalla lentokentillä ja muissa yleisökohteissa, joka näkyy katukuvassa yhä näkyvämmin.
– Meillekin tulee pakolaisia ja turvapaikanhakijoita hyvin erilaisilla taustoilla ja maakohtaisista tilanteista sekä useilla motiiveilla. On mietittävä, tuleeko osa heistä vain vetovoimatekijöiden houkuttamina tai onko joukossa myös heitä, jotka tulevat tänne tarkoituksella horjuttamaan yhteiskuntarauhaa ja tekemään rikoksia.
– Nyt unionin jäsenmaat Euroopassa ovat alkaneet tehdä yhä enemmän yksilöllisempiä toimenpiteitä vastatakseen näihin kysymyksiin kansallisesti, milloin tulijat ovat oikeasti hädässä ja avun tarpeessa ja milloin heillä on toisenlaiset motiivit. Niin kauan kuin meillä Suomessa on sosiaaliturvaan liittyviä houkuttavuustekijöitä, uskon tulijoita riittävän, Nieminen sanoo.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
- terroriuhka rajatarkastukset vapaa liikkuvuus haittamaahanmuutto Mira Nieminen Turvapaikanhakijat Turvallisuus perussuomalaiset Poliisi Eurovaalit Rikollisuus kehitysapu EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Meri: Haetaan Suomi ja Suomen itsemääräämisoikeus takaisin myös EU-tasolla

Perussuomalaisten Hämeen piirin puheenjohtaja: Suomi on palautettava järjen tielle

Antti Rinteeltä käsittämätön möläytys Ylen vaalitentissä: Laittaisi kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet nuoret miehet kielikoulutukseen ja töihin

Halla-aholta kysyttiin, miten hän estäisi turvapaikanhakijoiden pääsyn Suomeen turvallisesta maasta: ”Siihen on olemassa sellainen muinaisina aikoina keksitty keino kuin rajavalvonta”

Suomalaisten ja muiden eurooppalaisten huolet samansuuntaisia: Huolina on maahanmuutto, terrorismi ja taloustilanne

Eurovaaliehdokas Reijonen: ”Suomen pidettävä parempaa huolta omista kansallisista eduistaan”

Eurovaaliehdokas Kinnunen: Rajakontrolli on palautettava

Sipiläkin joutui myöntämään, että Halla-aho on ollut oikeassa: ”Turvapaikanhakijoiden taakanjako EU:ssa ei vain toimi”
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.















