

KUVAKAAPPAUS/YLE
Halla-aholta kysyttiin, miten hän estäisi turvapaikanhakijoiden pääsyn Suomeen turvallisesta maasta: ”Siihen on olemassa sellainen muinaisina aikoina keksitty keino kuin rajavalvonta”
– Me emme halua leikata kouluista, me emme halua leikata lapsilta tai vanhuksilta, vaan me haluamme vähentää haittamaahanmuuton kustannuksia ja se tapahtuu vähentämällä haittamaahanmuuttoa, Jussi Halla-aho sanoi eilen Ylen vaalitentissä.
Ylen vaalitentissä keskusteltiin valtion tulojen ja menojen tasapainottamisesta. Perussuomalaisten puheenjohtajalta Jussi Halla-aholta kysyttiin myös, mistä julkisista menoista hän olisi valmis leikkaamaan.
Halla-aho vastasi, että asioita on pystyttävä panemaan tärkeysjärjestykseen.
– Me emme halua leikata kouluista, me emme halua leikata lapsilta tai vanhuksilta, vaan me haluamme vähentää haittamaahanmuuton kustannuksia ja se tapahtuu vähentämällä haittamaahanmuuttoa.
Suomen vetovoimatekijöitä vähennettävä
Halla-aho sanoi, että perussuomalaisilla on maahanmuuttopoliittinen ohjelma, jonka tavoitteena on vähentää minimiin Suomen julkisen talouden kannalta haitallinen mahanmuutto, olipa se sitten työperäistä tai humanitaarista.
– Suomesta on tehtävä vähiten houkutteleva maa haitalliselle maahanmuutolle turvapaikkaturistien keskuudessa.
– Yksinkertainen toimenpide on, että Suomi lakkaa ottamasta vastaan turvapaikkahakemuksia henkilöiltä, jotka tulevat Suomeen turvallisesta maasta, Halla-aho sanoi.
Häneltä kysyttiin, miten hän estäisi sen, ettei Suomeen pääse enää tulemaan turvallisesta maasta.
– Siihen on olemassa sellainen muinaisina aikoina keksitty keino kuin rajavalvonta. Se, että katsotaan, onko henkilöllä laillisia edellytyksiä saapua maahan. Jos ei ole, häntä ei päästetä maahan.
Kielteisen päätöksen saaneet säilöön
Perussuomalaiset on esittänyt, että Suomen tulee ottaa käyttöön kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden systemaattinen säilöönotto. Säilöstä pääsee vain yhteen suuntaan, eli pois Suomesta. Säilöönotto vähentäisi merkittävästi suomalaisiin kohdistuvia turvallisuusriskejä.
Pääministeri Juha Sipilä ryhtyi haastamaan Halla-ahoa aiheesta
– Jos me ottaisimme käyttöön esittämäsi säilöönoton, niin sinä siis olisit valmis lisäämään maahanmuuton kuluja 550 miljoonalla, Sipilä sanoi.
– Se olisi investointi, Halla-aho vastasi.
Sipilä ei ota huomioon sitä, että jo pelkästään tieto säilöönotosta vähentäisi Suomen houkuttelevuutta turvapaikkaturistien kohdemaana. Tiukka maahanmuuttopolitiikka ei koskaan tule niin kalliiksi kuin löysän maahanmuuttopolitiikan seuraukset.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turvallisuusriskit vetovoimatekijät turvapaikkahakemukset Säilöönotto Rajavalvonta Vastaanottokeskukset leikkaukset Turvapaikanhakijat Juha Sipilä perussuomalaiset Jussi Halla-aho maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antti Rinteeltä käsittämätön möläytys Ylen vaalitentissä: Laittaisi kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet nuoret miehet kielikoulutukseen ja töihin

Perussuomalaisten Tavio: Laittomasti maassa olevat ulos

Immonen: Suomi ei kykene huolehtimaan tällä hetkellä edes omista kansalaisistaan, mutta silti rajat ovat jatkuvasti auki järjestelmäämme hyväksikäyttäville maahantulijoille

Eurovaaliehdokas Nieminen: ”Kansalliset sisärajat saatava omaan hallintaan”

PS-Nuorten puheenjohtaja: Maahanmuuttoahdistus koskettaa monia suomalaisia

Halla-aho: Euroopan tehtävä on suojella omia yhteiskuntiaan haitalliselta maahanmuutolta – ”Turvapaikanhakijoiden liikkuminen EU:n sisällä mieleiseensä valtioon on katkaistava”

Sipiläkin joutui myöntämään, että Halla-aho on ollut oikeassa: ”Turvapaikanhakijoiden taakanjako EU:ssa ei vain toimi”

Immonen: Italian tiukka maahanmuuttopolitiikka toimii – elintasopakolaisten tulo loppunut

Antikainen: Jalkapannan käyttö ei estä raiskauksia tai terroritekoja
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.

Rydman kyselytunnilla: Leipäjonot täyttyvät ulkomaalaisista opiskelijahuijauksen uhreista – kiitos edellisen hallituksen
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman totesi eduskunnan kyselytunnilla, että tämän päivän Suomessa leipäjonot täyttyvät ulkomaalaistaustaisista opiskelijoista, jotka on houkuteltu Suomeen täysin epärealistisilla odotuksilla. Kiitos tästä kuuluu täysin edelliselle hallitukselle, joka mahdollisti tämän opiskelijahuijauksen.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu vaatii itärajan avaamista – Seppänen: Yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttolinja on todellisuudesta irtautunut
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on ehdottanut itärajan avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevien turvapaikanhakijoiden oikeus hakea turvapaikkaa ei vaarantuisi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttoa koskevaa linjaa todellisuudesta irtautuneena.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.

Säätiövalta, yhdistykset, julkinen raha ja RKP – näin suomenruotsalainen verkosto kietoutuu yhteen
Ruotsalaisen kansanpuolueen poliittinen vaikutusvalta on selvästi suurempi kuin sen valtakunnallisesta kannatuksesta voisi päätellä. Suomenruotsalaiset valvovat etujaan paitsi eduskunnassa, myös säätiöiden, yhdistysten ja julkisesti rahoitettujen järjestöjen kautta.

Purra: Hallitus tekee enemmän kuin kukaan vuosikymmeniin – demarit vain vastustavat
Perussuomalaisten puheenjohtaja ja valtiovarainministeri Riikka Purra arvosteli demareita Ylen Kohti vaaleja -tentissä eilisiltana. Purra muistutti, että nykyhallitus on tehnyt enemmän kasvutoimia kuin yksikään hallitus vuosikymmeniin, ja kritisoi oppositiota heidän jatkuvasta vastustuksestaan.














