

MATTI MATIKAINEN
Eurovaaliehdokas Sibakoff ei halua koskaan enää uutta maahanmuuttokriisiä: Rajat olisi pitänyt sulkea heti
Vanhempi konstaapeli, eurovaaliehdokas Samuli Sibakoff oli vuonna 2015 perustamassa järjestelykeskusta Tornioon. Vuosien 2015 ja 2016 aikana Tornion järjestelykeskuksen kautta saapui Suomeen noin 20 000 turvapaikanhakijaa, joista Sibakoffin arvion mukaan vain yksi oli oikeasti turvapaikan tarpeessa.
Maahanmuuttokriisin aikana Suomeen saapui turvapaikanhakijan statuksella ihmisiä, enimmäkseen nuoria miehiä, joilla ei oikeasti ollut mitään hätää. Muun muassa käteistä rahaa liikkui Suomeen silloin valtavia määriä.
Suurimmalla osalla tulijoista ei ensimmäiseen kahteen kuukauteen ollut minkäänlaisia matkustusasiakirjoja, ei passia eikä henkilöllisyystodistusta.
”Hätää kärsivien” tarinat olivat vähintäänkin erikoisia, tietää perussuomalaisten eurovaaliehdokas Samuli Sibakoff.
”Miten sinne pääministerin asuntoon pääsee?”
Eräskin Afrikasta Ruotsiin turistina veljeään katsomaan saapunut kertoi, että Ruotsin viranomaiset olivat laittaneet hänet puoliväkisin Luulajaan menevään junaan muiden ulkomaalaisten kanssa, eikä hän ollut turvapaikan tarpeessa eikä olisi halunnut Suomessa edes käydä.
Yksi tulija kertoi olevansa itsemurhapommittaja, jotkut sanoivat olevansa ”travelling” eli interreilaamassa Euroopassa. Rahasta ei ollut puutetta.
– Yksi tuli hoidattamaan sukupuolielimensä, toiset olivat velkojiaan paossa. Todella moni kysyi, että miten sinne pääministerin asuntoon pääsee. Moni sanoi suoraan, etteivät aio maksaa veroja tai mennä töihin, mutta olivat kuulleet, että Suomen valtio kustantaisi heille asunnon, auton ja suomalaisen vaimon, Sibakoff muistelee kaoottisia kuukausia Tornion järjestelykeskuksen rekisteröintiryhmän vetäjänä.
EU:n on noudatettava kansainvälisiä sopimuksia
Vuoden 2015 kaltaista hallitsematonta maahanmuuttoaaltoa Sibakoff ei halua koskaan enää kokea.
Jotta vastaavaa ei enää tapahtuisi, on hyvin tärkeää, että Euroopan unionissa noudatetaan kansainvälisiä sopimuksia ja laitetaan tarvittaessa rajat kiinni.
– Ne olisi pitänyt sulkea jo heti kriisin alettua eikä vasta sitten, kun tänne oli jo tuhansia tullut, Sibakoff sanoo.
Sisäilmaongelmien hoitoon rahaa EU:lta
Toinen Sibakoffille tärkeä teema on Suomen kouluja, päiväkoteja ja muita rakennuksia vaivaavat sisäilmaongelmat, joiden hoitamiseksi on saatava EU:lta rahallista tukea.
Itsekin huonosta sisäilmasta sairastunut Sibakoff pitää tärkeänä, että sisäilmaongelmien hoitoon ja tutkimukseen laitetaan lisää resursseja.
– Altistuin itse huonolle sisäilmalle Kotkan vanhassa poliisitalossa. Oireilin kuukausia, olin jatkuvasti sairaslomilla ja antibioottikuureilla toistuvien poskiontelotulehdusten takia ja olo oli ihan kauhea. Iltaisin kun kävin treenaamassa, tuntui siltä kuin joku olisi kuristanut kurkusta. Kun lähdimme väistötiloihin, oireet helpottivat saman tien. Nykyään kun menen kosteisiin tiloihin, alan kyllä heti oireilla uudelleen.
– Eihän Etelä-Euroopassa ole tällaisia sisäilmaongelmia. Niiden hoitamiseen, tutkimiseen, viallisten rakennusten purkamiseen ja uusien rakentamiseen pitää saada EU:lta rahallista tukea, Sibakoff kertoo.
Suomi on jo edelläkävijä
Suomi on edelläkävijä luonnonsuojelussa ja ilmastoasioissa jo nyt. Jos kaikki Euroopan maat ottaisivat Suomesta mallia, vähenisivät ilmansaasteet ja päästöt huomattavasti.
Suomessa käydään ilmastoasioissa jo niin edellä, ettei ole mitään järkeä haittaveroja lisäämällä saada suomalaisia maksamaan aina vain enemmän.
– Se tarkoittaa käytännössä sitä, että Suomi saastuttaa vähemmän ja maksaa enemmän. Muilla mailla asia menee toisinpäin. Eihän se näin saisi mennä, Sibakoff ihmettelee.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Samuli Sibakoff Maahanmuuttokriisi vastaanottokeskus Sisäilma Turvapaikanhakijat ilmastopolitiikka Suomi perussuomalaiset Eurovaalit EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turvapaikkabisnes kannattaa – Luona Oy:n toimitusjohtajalle 137 000 euron palkankorotus

SPR ja vokkijohtaja husasivat veronmaksajien rahoja: Evitskogin vastaanottokeskus ylitti budjettinsa miljoonilla

Nyt puhuu vokin ohjaaja: Turvapaikanhakijoita paapotaan kuin pikkulapsia, käytös sen mukaista – ”Minua on uhattu, syljetty ja haukuttu”

Aikuisia miehiä kotoutetaan suomalaiskouluissa – jopa 65 prosenttia ikätestatuista ”alaikäisistä” turvapaikanhakijoista valehtelee ikänsä

Poliisi, joka sai tarpeekseen – Samuli Sibakoff paljastaa Suomeen pakolaisina saapuneiden todelliset tarinat – ”kaikista kohtaamistani vain yhdellä oikea hätä”
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.
Uusimmat

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen

Antikainen: Demarit taas kalliimman bensan asialla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










