

MATTI MATIKAINEN
Eurovaaliehdokas Sibakoff ei halua koskaan enää uutta maahanmuuttokriisiä: Rajat olisi pitänyt sulkea heti
Vanhempi konstaapeli, eurovaaliehdokas Samuli Sibakoff oli vuonna 2015 perustamassa järjestelykeskusta Tornioon. Vuosien 2015 ja 2016 aikana Tornion järjestelykeskuksen kautta saapui Suomeen noin 20 000 turvapaikanhakijaa, joista Sibakoffin arvion mukaan vain yksi oli oikeasti turvapaikan tarpeessa.
Maahanmuuttokriisin aikana Suomeen saapui turvapaikanhakijan statuksella ihmisiä, enimmäkseen nuoria miehiä, joilla ei oikeasti ollut mitään hätää. Muun muassa käteistä rahaa liikkui Suomeen silloin valtavia määriä.
Suurimmalla osalla tulijoista ei ensimmäiseen kahteen kuukauteen ollut minkäänlaisia matkustusasiakirjoja, ei passia eikä henkilöllisyystodistusta.
”Hätää kärsivien” tarinat olivat vähintäänkin erikoisia, tietää perussuomalaisten eurovaaliehdokas Samuli Sibakoff.
”Miten sinne pääministerin asuntoon pääsee?”
Eräskin Afrikasta Ruotsiin turistina veljeään katsomaan saapunut kertoi, että Ruotsin viranomaiset olivat laittaneet hänet puoliväkisin Luulajaan menevään junaan muiden ulkomaalaisten kanssa, eikä hän ollut turvapaikan tarpeessa eikä olisi halunnut Suomessa edes käydä.
Yksi tulija kertoi olevansa itsemurhapommittaja, jotkut sanoivat olevansa ”travelling” eli interreilaamassa Euroopassa. Rahasta ei ollut puutetta.
– Yksi tuli hoidattamaan sukupuolielimensä, toiset olivat velkojiaan paossa. Todella moni kysyi, että miten sinne pääministerin asuntoon pääsee. Moni sanoi suoraan, etteivät aio maksaa veroja tai mennä töihin, mutta olivat kuulleet, että Suomen valtio kustantaisi heille asunnon, auton ja suomalaisen vaimon, Sibakoff muistelee kaoottisia kuukausia Tornion järjestelykeskuksen rekisteröintiryhmän vetäjänä.
EU:n on noudatettava kansainvälisiä sopimuksia
Vuoden 2015 kaltaista hallitsematonta maahanmuuttoaaltoa Sibakoff ei halua koskaan enää kokea.
Jotta vastaavaa ei enää tapahtuisi, on hyvin tärkeää, että Euroopan unionissa noudatetaan kansainvälisiä sopimuksia ja laitetaan tarvittaessa rajat kiinni.
– Ne olisi pitänyt sulkea jo heti kriisin alettua eikä vasta sitten, kun tänne oli jo tuhansia tullut, Sibakoff sanoo.
Sisäilmaongelmien hoitoon rahaa EU:lta
Toinen Sibakoffille tärkeä teema on Suomen kouluja, päiväkoteja ja muita rakennuksia vaivaavat sisäilmaongelmat, joiden hoitamiseksi on saatava EU:lta rahallista tukea.
Itsekin huonosta sisäilmasta sairastunut Sibakoff pitää tärkeänä, että sisäilmaongelmien hoitoon ja tutkimukseen laitetaan lisää resursseja.
– Altistuin itse huonolle sisäilmalle Kotkan vanhassa poliisitalossa. Oireilin kuukausia, olin jatkuvasti sairaslomilla ja antibioottikuureilla toistuvien poskiontelotulehdusten takia ja olo oli ihan kauhea. Iltaisin kun kävin treenaamassa, tuntui siltä kuin joku olisi kuristanut kurkusta. Kun lähdimme väistötiloihin, oireet helpottivat saman tien. Nykyään kun menen kosteisiin tiloihin, alan kyllä heti oireilla uudelleen.
– Eihän Etelä-Euroopassa ole tällaisia sisäilmaongelmia. Niiden hoitamiseen, tutkimiseen, viallisten rakennusten purkamiseen ja uusien rakentamiseen pitää saada EU:lta rahallista tukea, Sibakoff kertoo.
Suomi on jo edelläkävijä
Suomi on edelläkävijä luonnonsuojelussa ja ilmastoasioissa jo nyt. Jos kaikki Euroopan maat ottaisivat Suomesta mallia, vähenisivät ilmansaasteet ja päästöt huomattavasti.
Suomessa käydään ilmastoasioissa jo niin edellä, ettei ole mitään järkeä haittaveroja lisäämällä saada suomalaisia maksamaan aina vain enemmän.
– Se tarkoittaa käytännössä sitä, että Suomi saastuttaa vähemmän ja maksaa enemmän. Muilla mailla asia menee toisinpäin. Eihän se näin saisi mennä, Sibakoff ihmettelee.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Samuli Sibakoff Maahanmuuttokriisi vastaanottokeskus Sisäilma Turvapaikanhakijat ilmastopolitiikka Suomi perussuomalaiset Eurovaalit EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turvapaikkabisnes kannattaa – Luona Oy:n toimitusjohtajalle 137 000 euron palkankorotus

SPR ja vokkijohtaja husasivat veronmaksajien rahoja: Evitskogin vastaanottokeskus ylitti budjettinsa miljoonilla

Nyt puhuu vokin ohjaaja: Turvapaikanhakijoita paapotaan kuin pikkulapsia, käytös sen mukaista – ”Minua on uhattu, syljetty ja haukuttu”

Aikuisia miehiä kotoutetaan suomalaiskouluissa – jopa 65 prosenttia ikätestatuista ”alaikäisistä” turvapaikanhakijoista valehtelee ikänsä

Poliisi, joka sai tarpeekseen – Samuli Sibakoff paljastaa Suomeen pakolaisina saapuneiden todelliset tarinat – ”kaikista kohtaamistani vain yhdellä oikea hätä”
Viikon suosituimmat

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.

Hälyttäviä tilastoja Suomen vankiloista ‒ oikeusministeri Meri selvittää ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä
Ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä selvittävän tutkimuksen on määrä valmistua vuoden loppuun mennessä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














