Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Eurovaaliehdokas Simo Grönroos: Euroopan elinvoima kumpuaa itsenäisten valtioiden kilpailusta ja hajautetusta vallasta

09.06.2024 |11:09

Sitra julkaisi muutamia vuosia sitten Aasian taloutta hyvin tuntevan Teppo Turkin kirjoittaman analyysin (2015), jossa hän tuumi syitä Kiinan taloudelliseen nousuun. Yhtenä merkittävä selityksenä analyysissä nostettiin esiin se, miten Kiina oli löysännyt keskusjohtoisuutta siirtämällä valtaa Pekingistä maakunnille ja paikalliselle tasolle, mikä oli edistänyt talouden dynaamisuutta, kirjoittaa perussuomalaisten eurovaaliehdokas Simo Grönroos.

– Kiinan vuosisatoja kestänyttä taantumista Turkki taas selitti 1600-luvulla kiristyneellä keskusjohtoisuudella ja ylisääntelyllä, jossa ”Maan elinolot standardisoitiin ja reguloitiin. Mm. ihmisten käyttämä vaatetus, värit ja muodot säädettiin, talojen rakenteiden, ovien ja ikkunoiden koot ja muodot standardoitiin, sallittu taide, musiikki ja kuvataide määriteltiin.”

– Kuulostaako tutulta? Simo Grönroos kysyy.

EU päättää liian monista asioista

Kuntaliitto julkaisi hiljattain selvityksen, jonka mukaan 45 % kunnissa käsiteltävistä asioista juontaa juurensa suoraan tai välillisesti EU:ssa tehtyihin päätöksiin. Tämä luku alleviivaa hyvin EU:n kantavaa ongelmaa.

– Euroopan dynaamisuus on perustunut historiassa siihen, että maanosa on ollut lukuisten kilpailevien valtioiden pelikenttä, jossa kilpailu on sparrannut valtioita kehittämään hallintojaan, kopioimaan toimivat järjestelmät ja hylkäämään huonoksi todetut talousmallit.

– Vallan keskittäminen Brysseliin näivettää Euroopan samalla tavalla kuin se näivetti keisarillisen Kiinan. Euroopan idea on vallan hajauttaminen ja kilpailu – ei keskusjohtoisuus ja suunnitelmatalous, Grönroos muistuttaa.

Kirjoitus on julkaistu Kirkkonummen Sanomissa 5.6.2024

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle

06.06.2026 |15:00
2.
Suomen uutiset logo

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”

05.06.2026 |18:15
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet

08.06.2026 |15:42
8.
Suomen uutiset logo

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille

10.06.2026 |12:10
10.
Suomen uutiset logo

Yle paljastaa: Vanhukset eivät tienneet, saivatko lääkkeensä – SDP viittaa kintaalla kielitaidottomien hoitajien aiheuttamille ongelmille

09.06.2026 |13:43

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää