

Lehtikuva Markku Ulander
Talousprofessori: ”Euroalueen talouspolitiikka on tuhonnut yritysten vientimarkkinat”
Kansantaloustieteen professori Pertti Haaparanta (kuvassa oikealla) väittää maailmantalouden laman olevan jo syvempi kuin 1930-luvulla. Hän vierittää syytä EU:n lamasta komission harteille ja varoittaa ”paastopolitiikasta”. Haaparanta puhui tiistaina valtiovarainvaliokunnan järjestämässä tilaisuudessa Suomen talouden tilasta.
Haaparannan mukaan EU:n komission harjoittama kiristävä talouspolitiikka vastaa vääriin oireisiin.
– Paastopolitiikka romauttaa Saksan ja koko EU:n talouden. Jos komissio olisi oikeassa, meillä olisi kova inflaatio. Kun sellaista ei näy, komissiolla on väärä näkemys, Haaparanta syyttää.
– Paastopolitiikka on luonut pysyvän kysynnän puutteen. Korkojen pitäisi olla negatiivisia – säästämisestä pitäisi maksaa! Näin miinuskorot vähentäisivät säästämisastetta ja lisäisivät inflaatiota.
Haaparanta pitää velkaelvytystä tehokkaana keinona korjata tilannetta: se vähentää säästämisastetta. Nollakorkotilanteessa tämä ei edes nostaisi valtion korkoja: teho on tällöin vielä suurempi, kun korko ei nouse.
– Velkaelvytys voi jopa alentaa velkaantumisastetta: se pienentää julkisen velan suuruutta BKT:hen nähden. Pienikin elvytys voi alentaa sitä. Kysynnän lisääminen on nyt oikeaa politiikkaa. Valitettavasti Saksa on Suomen tukemana esittänyt päinvastaista talouspolitiikkaa EU:ssa monen maan vastaväitteistä huolimatta, Haaparanta harmittelee.
Reformien viivyttäminen voi olla nyt viisasta
Haaparannan mukaan kannattavien rakenneuudistusten lykkääminen laman oloissa voi olla hyödyllistä, koska lyhyellä aikavälillä kiristävät säännökset heikentäisivät tilannetta.
– Laman oloissa työmarkkinat toimivat päinvastoin kuin yleensä: tavallisesti työvoiman tarjonnan lisääminen on hyvää politiikkaa, mutta lamassa se on huonoa politiikkaa, Haaparanta tähdentää.
Laman aikana ongelma on kysyntäpuolella: työvoima ei työllisty, kun sitä ei markkinoilla kaivata.
– Lama luo mekanismeja, jotka alentavat työllisyysastetta. Se on laman pitkä käsi, jonka vuoksi Suomi ei ole vieläkään saavuttanut työllisyysastetta, joka oli 1990-luvun lopussa. Ero on noin neljä prosenttiyksikköä. USA:ssa on havaittu sama ilmiö lamojen yhteydessä, Haaparanta sanoo.
– Työllisyysasteen kasvattaminen on laman keskellä mahdotonta, Haaparanta tiivistää.
Hän jopa kyseenalaistaa työllisyysasteen kasvattamisen hyödyn: IMF:n mukaan työvoiman tarjonnan lisääminen alentaa kokonaistuottavuutta ja kumoaa pitkän aikavälin kasvumahdollisuuksia.
Paasto voi romauttaa koko talouden
– Paastopolitiikan kiristäminen on nyt pahinta, mitä Suomi tai EU voisi tehdä. Se voisi romauttaa velat valtion syliin alentamalla asuntojen hintoja, Haaparanta varoittaa.
Kokonaisvelkaantumisaste on kolme kertaa valtionvelkaa suurempi. EU toimii säästöpolitiikassaan toisin kuin USA – huonoin tuloksin. Yksityinen sektori lisää säästöastetta, mutta velkaisuus ei kuitenkaan alene kun BKT syöksyy.
Kuinka käy Saksan?
– Euroalueen talouspolitiikka on tuhonnut yritysten vientimarkkinat; ne ovat alentuneet 16,5 prosenttia seitsemässä vuodessa, Haaparanta sanoo.
– Kun kaikki maat kiristävät talouspolitiikkaansa, kaikki kärsivät: Saksa yskii nyt, kun Espanja on vallannut sen markkinoita Espanjan hintakilpailukyvyn parannuttua. Jos Ranska ja italia pakotetaan paastopolitiikkaan, Saksa saattaa romahtaa, Haaparanta kertoo.
Talouspolitiikka on ristiriitaista: reseptit hyvään vientimenestykseen ovat erilaiset kuin ne, mitä tarvitaan hyvään hintakilpailukykyyn.
– Luottoluokituksen lasku ei ole vaikuttanut Suomeen juuri mitään. Laskun rakenteelliset tekijät ovat pysyneet samoina, ne johtuvat EU:n politiikasta ja johtuvat vain osittain Suomesta itsestään.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Financial Times: Euro on suuremmassa vaarassa nyt kuin vuonna 2012

Luottoluokittajat huolissaan euroalueen taloudesta

PS: Teollisuuspolitiikaan täyskäännös, kohonnutta poliittista maariskiä vähennettävä
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin tuore ehdotus SDP:n syrjäyttämisestä hallitusneuvotteluissa herättää happamia reaktioita demareissa. Samalla kuitenkin unohtuu, että äskettäin demarien esikuvamaassa Espanjassa eniten ääniä ja paikkoja saanut puolue jäi oppositioon. Historiallisesti Suomessakin on aiemmin muodostettu hallituksia, joissa suurin puolue ei ole johtanut hallitusta.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Ajatuspaja Suomen Perusta järjestötukien jakoperusteista: ”Minkä takia maahanmuuttaja ei voi osallistua samaan potkupallokerhoon kuin kantasuomalainenkin?”
Ajatuspaja Suomen Perustan toiminnanjohtaja Simo Grönroos ja tutkija Samuli Salminen käsittelivät Kesäkatsaus 2026 -ohjelmassa perussuomalaisen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esittämiä muutoksia STEA-avustusten jakoperusteisiin.

Antikainen: Lindtman puolustaa Sánchezia eikä Suomea
Kun Espanjan hallitus epäonnistui EU:n ulkorajan suojaamisessa, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löysi arvosteltavaa vain yhdestä suunnasta: rajaa puolustavasta Suomen sisäministeristä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan se kertoo kaiken olennaisen SDP:n turvallisuuspoliittisista prioriteeteista.

Perussuomalaisten kannatus kovassa nosteessa: Jos et halua Lindtmanin hallitusta, kannattaa äänestää perussuomalaisia
Perussuomalaiset on tuoreessa Ylen kannatusmittauksessa suurin nousija 1,1 prosentin kannatusnousulla. Tällä hetkellä perussuomalaisten kannatus on Ylen gallupin perusteella jo 15,6 prosenttia, joka on melkein viisi prosenttia enemmän kuin vuosi sitten. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ja puolueen 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius muistuttavatkin näin eduskuntavaalien lähestyessä, että perussuomalaisten äänestäminen on käytännössä ainoa vaihtoehto Antti Lindtmanin johtamalle vasemmistohallitukselle.

Valtiovarainministeri Riikka Purran kommentit oppositiojohtajien talouspuheisiin: ”Uskomatonta tuubaa”
Valtiovarainministeri Riikka Purra luki Ilta-Sanomien jutun, jossa oppositiojohtajat lähettävät juuri budjettiriihen alla Purralle terveisiä ja kehottavat tätä ”pitämään suunsa soukemmalla”. Lue tästä, kuinka Purra vastaa maanantai-iltana terassiltaan ja lähettää omat terveiset Minja Koskelalle, Antti Kaikkoselle sekä kumppaneille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












