

MATTI MATIKAINEN
Halla-aho kirjoittaa isänpäivänä vanhempien roolista ja irti päästämisen vaikeudesta
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho pohdiskelee isänpäivän kirjoituksessaan vanhemmuutta.
Halla-aho kirjoittaa:
Muutama huomio vanhemmuudesta. Alustukseksi ote Yön kappaleesta ”Ihmisen poika”:
Voi kunpa matkas onneksi koituis
Vihaa, katkeruutta et tuntis joutavaa
Voi kun oisit viisaampi kuin isäs milloinkaan
Kunpa oppisit ajattelemaan
* * *
Vanhemman toimintaa ohjaa vaistomainen toive siitä, että oman lapsen elämä olisi onnellinen; että tämä välttäisi ne surut, murheet ja vastoinkäymiset, joita itse on kokenut; ja että lapsen voisi kasvattaa ja opettaa olemaan tekemättä niitä samoja tyhmyyksiä ja vääriä valintoja, jotka vanhemman omassa elämässä ovat johtaneet suruihin, murheisiin ja vastoinkäymisiin.
Tässä tehtävässä ei kuitenkaan voi onnistua kuin korkeintaan pieneltä osin. Ihmisen elämä on täynnä murhetta ja epäkohtia; horisontissa siintäviä tavoitteita, joita ei koskaan saavuta; tyytymättömyyttä siihen, mitä on, ja ainainen toive siitä, että olisi jotakin muuta.
Miksi näin on? Miksi elämä on niin vaikeaa? Uskonnollinen ihminen ehkä pohtii, että perisynnin taakka on niskassamme. Joku toinen taas ajattelee, että evoluutiossa on mennyt jokin geeni poikittain.
Tai ehkä tämä kaikki on vain sen kolikon kääntöpuoli, jonka toisella puolella on ihmisen halu pyrkiä eteenpäin ja kyky keksiä siinä samalla uusia asioita, jotka vievät ihmiskuntaa eteenpäin kohti jotakin tuntematonta kohtaloa.
Joka tapauksessa ajatus siitä, että omankin lapsen elämässä tulee olemaan paljon surua ja pettymystä, on kauhea hyväksyä ja raskas kantaa. On vain tyydyttävä, Sinuhen palvelijaa Kaptahia lainaten, siihen, että ”näin on aina ollut ja näin on aina oleva”.
Toinen huomio liittyy siihen, että useimmilla nisäkkäillä vaisto kertoo emolle, milloin on aika hätistää poikaset pesästä ja omilleen. Poikaset eivät tuossa vaiheessa vielä haluaisi mennä. Ihmisillä, ainakin tässä ajassa ja paikassa, asiat ovat toisinpäin. Lapset lähtevät oman vaistonsa vieminä, kun on sen aika, eivätkä vanhemmat ole siihen ollenkaan valmiita.
Vaatii ponnistuksen sopeutua siihen, että isoksi kasvanut lapsi ajattelee omaa elämäänsä eteenpäin, ja pääroolit on siinä varattu aivan muille asioille kuin omille vanhemmille, joiden kanssa hän kerran eli symbioottisessa vuorovaikutuksessa ja jotka kerran olivat hänen koko maailmansa.
Kirjoitin vuosia sitten pyöräilyn opettamisesta lapselle ja sanoin, että vaikeinta – mutta välttämätöntä – on päästää irti ja antaa hänen mennä. Sama pätee myös suuressa kuvassa ja kuvaannollisesti.
Jokaisen ihmisen on kompuroitava omat kompurointinsa, emmekä voi suojella niiltä omia lapsiamme sen enempää kuin omat vanhempamme aikanaan meitä. Mutta voimme seurata lapsiamme rakastavilla ajatuksilla ja kertoa heille, että tapahtui mitä tahansa, ovi on heille aina auki. Se on meidän vanhempien rooli.
Hyvää isänpäivää isille sekä heidän lapsilleen ja näiden äideille!
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Presidenttiehdokas Jussi Halla-aho: ”Auttamisesta on tullut oman moraalisen ylemmyyden korostamista”

Garedew: Lyhytnäköinen vihervasemmisto pyrkii välikysymyksellään mustamaalaamaan välttämättömät uudistukset

Jussi Halla-aho avasi presidentinvaalikampanjansa – lue koko puhe

Keskisarja: Vaalitaistellaan Jussi Halla-aho itsenäisen Suomen viimeiseksi presidentiksi
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.
Uusimmat

Lakivaliokunta torjuu kannabiksen laillistamisen

Segregaatio ei katoa Ruotsista – ongelmalähiöiden määrä ennallaan
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää













