

Itsenäisyyspäivän 612-soihtukulkue Helsingissä 6. joulukuuta 2022. / LEHTIKUVA
Halla-aho median 612-kohusta: Toimittaja sekoittaa kulkueet tahallaan – ”Onko oma agenda kovin laadukas, jos sitä pitää edistää valehtelemalla?”
Eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho perää tuoreessa Facebook-kirjoituksessaan periaatteellista keskustelua siitä, onko kansanedustajien soveliasta osallistua tapahtumiin, joihin voi osallistua myös kyseenalaisia tahoja, sekä siitä, onko edustaja vastuussa kaikkien muiden osallistujien mielipiteistä vai ainoastaan omistaan. Halla-aho kiinnittää huomion 612-kulkueeseen virheellisesti - todennäköisesti tarkoituksella - liitettyihin uusnatsikytköksiin.
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on huomannut median kirjoittelussa kahdenlaista suhtautumista kansanedustajien osallistumiseen tämänkaltaisiin tapahtumiin, ehkä riippuen siitä, kenestä puhutaan.
– Esimerkiksi ilmasto-, Palestiina- ja suvaitsevaisuusaiheisiin kulkueisiin osallistuu säännöllisesti anarkisteja, kommunisteja, islamisteja ja muita tahoja, jotka eivät kannata demokratiaa, ihmisoikeuksia tai oikeusvaltiota. Kansanedustajien ja muiden poliitikkojen osallistumista samoihin tilaisuuksiin ei yleensä ole katsottu pahalla, Halla-aho kirjoittaa.
Väitetyt uusnatsikytkökset
612-kulkuetta koskevassa uutisoinnissa huomio kiinnittyy siihen, että sen väitetään olevan kytköksissä uusnatseihin ja kiellettyyn Pohjoismaiseen vastarintaliikkeeseen.
Iltalehden artikkelissa toimittaja kirjoittaa seuraavasti:
– Tapahtumaa on aikaisempina vuosina järjestänyt muun muassa uusnatsijärjestö Pohjoismainen vastarintaliike, jonka korkein oikeus sittemmin määräsi lakkautettavaksi.
Tahallista hämmentämistä
Todellisuudessa Pohjoismainen vastarintaliike järjesti erillisen Kohti vapautta -kulkueen, jossa kannettiin hakaristilippuja ja vastustettiin maahanmuuton ohella perussuomalaisia.
– Arvelen, että toimittaja sekoittaa nämä kulkueet tahallaan. Tähän viittaa sekin, että hän ei korjaa virheellistä väitettä, vaikka siitä on hänelle huomautettu. Yle teki saman tempun vuonna 2018. Kävin silloin Töölöntorilla kuuntelemassa 612-kulkueen lähtöpaikalla pidettävät puheet. Yle uutisoi, että olisin osallistunut PVL:n hakaristilippukulkueeseen.
– Itse kunkin kannattaisi miettiä, onko oma agenda kovin laadukas, jos sitä pitää edistää valehtelemalla, Halla-aho pohtii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Pohjoismainen Vastarintaliike kommunistit anarkistit Iltalehti islamistit Oikeusvaltio Facebook Palestiina 612 Ilmasto Uusnatsit Suvaitsevaisuus Demokratia Ihmisoikeudet Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yle valkopesi iranilaisterroristin ”norjalaismieheksi” – muut lehdet kuittasivat Oslon terroriteon pikku-uutisella

Norjassa alkoi oikeudenkäynti homobaarissa ammuskellutta muslimimiestä vastaan

”From the River to the Sea” – Suomen palestiinalaisten siirtokuntayhdistys järjesti mielenosoituksen holokaustin uhrien muistopäivänä

Ilmapiiri kiristyy, helsinkiläinen kovan linjan moskeija kutsuu jäseniään Israelia vastustavaan mielenosoitukseen
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.
















