

SU
Halla-aho: olemassaolostaan kamppaileva kepu on maatalouden alasajon pääarkkitehti
Vuosisadan pahimmassa kannatuskriisissä tempoileva keskusta syyttää perussuomalaisia siitä, että nämä vastustaisivat koko maan asuttuna pitämistä. Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) vastaa keskustan varapuheenjohtajan Katri Kulmunin väitteisiin videokolumnissaan.
Halla-aho ei syytöksiä niele. Hänen mukaansa keskusta käy kamppailua olemassaolostaan: ”Keskusta ei ole maaseudun asialla eikä maanviljelijän asialla. Se on ainoastaan omalla valtapoliittisella asiallaan. Se esiintyy pelastajana, vaikka todellisuudessa keskusta on maaseudun autioittamisen ja kotimaisen maatalouden alasajon pääarkkitehti niin kotimaassa kuin Euroopassakin.”
Katso video:
Youtube, 4 min 35 sek.
Videon teksti kokonaisuudessaan:
”Arvoisa maaseudun asukas!
Keskustapuolue sai selkäsaunan taannoisissa eduskuntavaaleissa. Se yrittää nyt revanssia eurovaaleissa ja hyökkää siksi perussuomalaisia vastaan. Keskusta haluaa myös kääntää huomion pois siitä, että se on lähtenyt aisankannattajaksi punavihreään, ilmastokiimaiseen hallitukseen, joka ei lupaa mitään hyvää ainakaan yrittäjille tai maanviljelijöille.
Keskustan varapuheenjohtaja Katri Kulmuni kertoi muutama päivä sitten tiedotteessaan, että perussuomalaiset vastustaisivat koko Suomen asuttuna pitämistä, koska suhtaudumme nihkeästi EU:n aluetukiin.
Kepu pettää aina, myös äänestäjänsä ja maaseudun. Suomi on EU:n nettomaksaja. Tämä tarkoittaa, että Suomi maksaa joka vuosi EU:n budjettiin satoja miljoonia euroja enemmän kuin saa EU:lta erilaisia tukia. Todellisuudessa Suomi ei siis saa Euroopan unionilta sentinpuolikasta. Saamme takaisin osan niistä rahoista, jotka olemme ensin maksaneet unionille.
Suomeksi: Suomi maksaa itse omat aluetukensa ja maataloustukensa, ja sen lisäksi Suomi maksaa muiden maiden aluetukia ja maataloustukia.
Britannia on EU:n toiseksi suurin nettomaksaja. Kun Britannia lähtee, rahoitusaukko voidaan paikata vain korottamalla jäljellejäävien jäsenmaiden maksuosuuksia. Yllätys yllätys, keskusta kannattaa EU:n budjetin paisuttamista, vaikka rahoittajien määrä pienenee. Arvaapa, kuka maksaa!
Maatalous- ja aluetuet ovat EU:n suurimpia yksittäisiä menoeriä. EU:n kuluja ei voida karsia, jos näihin menoihin ei kajota. Jos EU:n kuluja ei karsita, Suomen maksuosuus kasvaa. Suomen kaltaisten nettomaksajien kannalta paras ratkaisu on ottaa maataloustuet ja suurin osa aluetuista kokonaan pois unionilta ja takaisin kansalliseen päätösvaltaan.
Varapuheenjohtaja Kulmunin mukaan ”keskusta on ainoa puolue, jolla on tahtoa ja taitoa turvata harvaan asutun Itä- ja Pohjois-Suomen erityisasema ja aluekehitysrahoituksen taso”. Käsi sydämellä, arvoisat itä- ja pohjoissuomalaiset: Meneekö teillä tällä hetkellä mielestänne hyvin? Keskusta on käyttänyt taitojaan pääministeripuolueena viimeiset neljä vuotta.
Euroopan parlamentissa keskusta kuuluu ALDE-nimiseen liberaaliryhmään. ALDE on kaikkein liittovaltiohenkisin ryhmä parlamentissa. Se kannattaa markkinaliberalismia ja maataloustukien lopettamista. Ääni keskustalle on ääni ALDElle.
Keskusta käy kamppailua olemassaolostaan. Keskusta ei ole maaseudun asialla eikä maanviljelijän asialla. Se on ainoastaan omalla valtapoliittisella asiallaan. Se esiintyy pelastajana, vaikka todellisuudessa keskusta on maaseudun autioittamisen ja kotimaisen maatalouden alasajon pääarkkitehti niin kotimaassa kuin Euroopassakin.
Sen sijaan perussuomalaiset ovat koko Suomen ja suomalaisen elintarviketuotannon asialla. Käy äänestämässä. Vaalipäivä on 26.5.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS:n maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsenet: Maatalous jätettiin taas yksin – maaseudun alasajo kiihtyy

Kulmunin laskusotkun selvittely etenee – TEM suosittelee jatkotoimenpiteitä Tekirin ja Jääskeläisen suhteen

PS-Naiset: Jopa keskustapuolue hylkäämässä maaseudun – ruoantuotanto ja huoltovarmuus kriisissä

Reijonen vaatii vastausta kirjalliseen kysymykseensä EU:n aluerahoista: Miksi ministeriö ei noudata lakia?
Viikon suosituimmat

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Tilastokeskus: Poliisin tietoon tuli 836 lapsenraiskausta – kasvua 61,7 prosenttia, pahoinpitelyrikoksissa odotettavissa uusi ennätys
Tilastokeskuksen ennakkotiedot osoittavat tammi–syyskuun seksuaalirikosten määräksi yhteensä 8 000 tapausta. Poliisin tietoon tuli 36 500 pahoinpitelyrikosta, mikä on 10,7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Niiden määrä on kasvamassa uuteen kaikkien aikojen ennätykseen.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











