Artikkeli kuva

Matti Matikainen

Viikon 17/2021 luetuin

Halla-aho Veitsiluodon tehtaan sulkemispäätöksestä: Taivastelu ja sympatiat eivät pelasta suomalaista vientiteollisuutta – ilmastopolitiikassa tarvitaan täyskäännös

20.04.2021 |17:04

Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) kommentoi Stora Enson Veitsiluodon tehtaan sulkemispäätöstä.

Halla-aho kirjoittaa:

Tehtaiden sulkemisen takana on monien pienten tekijöiden kokonaisvaikutus. Päättäjien tehtävä on vaikuttaa niihin tekijöihin, joihin voi vaikuttaa poliittisilla päätöksillä.

Painopaperin kysynnän väheneminen digitalisaation myötä on tosiasia, mutta sen taakse ei voi piiloutua. Esimerkiksi pakkausmateriaalien kysyntä maailmalla kasvaa, samoin muovia korvaavien puuperäisten tuotteiden.

Suomen haasteita ovat syrjäinen sijainti ja pitkät kuljetusetäisyydet. Toisaalta potentiaalisena vahvuutena on raaka-aineen ( = puu) hyvä saatavuus. Suomessa on pinta-alaan suhteutettuna enemmän metsää kuin missään muussa EU-maassa, ja metsävaranto kasvaa nopeasti.

Maailman kunnianhimoisin ilmastopolitiikka synnyttää epävarmuutta raaka-aineen saatavuudesta. Energian ja kuljetusten nouseva hinta tuhoaa teollisuutemme kilpailukykyä. Esimerkiksi vastuuttomat kivihiili- ja turvelinjaukset on peruutettava.

Asumisen ja liikkumisen korkea hinta, korkeat verot ja palkan korkeat sivukulut tekevät työllistämisen ja työllistymisen vaikeaksi.

Taivastelu ja sympatiat eivät pelasta suomalaista vientiteollisuutta, suomalaisia työpaikkoja ja Suomen julkista taloutta. Ilmastopolitiikassa tarvitaan täyskäännös. Sekä yritysten että kotitalouksien suoria ja epäsuoria veroja on kevennettävä.

Kevennysvaraa saadaan lopettamalla miljardien lapioiminen toissijaisiin kohteisiin kuten kehitysapuun, haittamaahanmuuttoon ja Etelä-Euroopan elvyttämiseen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää