

KUVAKAAPPAUS/YLE
Halla-aho viittaa kintaalla suurten puolueiden arvopohjalinjauksille: ”Pelkkää vaalipuhetta niille puolueiden omille äänestäjille, jotka harkitsevat perussuomalaisten äänestämistä”
Puheenjohtaja Jussi Halla-aho kertoi Ylen vaalitentissä, että keskeinen syy hallitusyhteistyön katkeamiseen kesällä 2017 oli se, että perussuomalaiset ainoastaan vaativat perussuomalaisille tärkeiden hallitusohjelman kirjausten toteuttamista. Seuraukset ovat kaikkien tiedossa.
Perussuomalaisten kannatus on nyt tuoreen gallupin mukaan 13,3 prosenttia. Puheenjohtaja Jussi Halla-aholta kysyttiin Ylen vaalitentissä torstai-iltana näkemystä siihen, millaisen vaalituloksen Halla-aho katsoisi vaalivoitoksi eduskuntavaaleissa.
Vaalitulosta kohtuutonta verrata edelliseen
Halla-aho totesi aluksi, että on ylipäätään hankalaa sanoa, mihin perussuomalaisten seuraavien eduskuntavaalien tulosta pitäisi verrata. Eduskuntaryhmästä tapahtuneen loikkauksen jälkeen perussuomalaisten ryhmässä on nyt 17 kansanedustajaa.
– Kun ottaa huomioon, mitä puolueessa on tapahtunut viimeisten parin vuoden aikana niin olisi kohtuutonta verrata yksi yhteen tämän vuoden vaalitulosta vuoden 2015 eduskuntavaalien tulokseen.
– Olen asettanut itselleni minimitavoitteeksi sen, että kannatuksen pitää kasvaa siitä, mikä kannatus oli sillä hetkellä kun minusta tuli puheenjohtaja. Myös kansanedustajien määrän pitää kasvaa siitä, mikä se on tällä hetkellä. Toki puolueena tavoitteemme on vielä korkeammalla, Halla-aho sanoi.
Omalle linjalle haetaan vahvaa mandaattia
Halla-aholta kysyttiin, mitä on tehtävissä sille, että suurten puolueiden puheenjohtajat ovat usein todenneet, että perussuomalaisten arvopohja poikkeaa liikaa niiden arvoista.
Halla-aho vastasi, että jo viimeiset puolitoista vuotta on pyöritetty samaa levyä siitä, kuinka perussuomalaisten kanssa ei muka haluta tehdä yhteistyötä.
– Olemme valmiita tekemään kompromisseja. Ymmärrämme, että koalitiohallituksessa pitää olla siihen valmis. Mutta toki meillä on oma ohjelma ja oma linjamme, jolla menemme vaaleihin. Pyrimme saamaan niille niin vahvan mandaatin kuin mahdollista. Sillä tavalla muutkin puolueet toimivat.
Annettiin väärissä asioissa periksi
Halla-aho sanoi, ettei hän usko, etteivätkö perussuomalaisten äänestäjät olisi hyväksyneet jo vuonna 2017 kompromissien välttämättömyyttä hallitustyöskentelyssä.
– Niihin tapahtumiin johti pikemminkin kokemus siitä, että annettiin vääristä asioista liian helposti periksi. En siis ottaisi muiden puolueiden vakuutteluja kovin vakavasti. Uskon, että ne ovat enemmänkin vaalipuhetta, joka on suunnattu kahden vaiheilla oleville äänestäjille, jotka harkitsevat perussuomalaisten äänestämistä.
Hallituksen virheitä sälytetään perussuomalaisille
Perussuomalaiset oli hallituksessa kahden vuoden ajan. Halla-aholta kysyttiin, onko myös osin perussuomalaisten ansiota, että hallitus onnistui ylittämään työllisyystavoitteensa.
– Sinänsä mielenkiintoista on, että perussuomalaisten aiemmat virheet mielellään sälytetään nykyisten perussuomalaisten syyksi, mutta ansiot sitten annetaan nykyisille sinisille.
– Eduskuntaryhmissä ei yleensä vallitse anarkia tai omantunnonvapaus muuten kuin joissain harvoissa niin sanotuissa omantunnon kysymyksissä. Oleellista on se, mikä on puolueen johdon ja eduskuntaryhmän linja, koska sitä linjaa kaikki eduskuntaryhmät sitten noudattavat.
Puolue vaati tärkeiden linjausten toteuttamista
Halla-aho totesi, ettei hallitus ole varmaankaan kaikkea tehnyt väärin.
– Osa hallituksen tekemisistä varmasti perustuu sellaisiin elementteihin, joita perussuomalaiset aikanaan toivat hallitusohjelmaan. Jokaisen arvioitavaksi tietysti jää, missä määrin hyvä työllisyyskehitys on hallituksen ansiota ja mikä osa on johtuu suhdanteista.
Halla-aho kertoi, että keskeinen syy sille, miksi hallitusyhteistyö ei voinut enää kesällä 2017 jatkua, johtui siitä, että perussuomalaiset vaativat kesällä 2017 perussuomalaisille tärkeiden hallitusohjelman kirjausten toteuttamista.
Perussuomalaiset ei ole yhden asian puolue
Ylen toimittaja väitti Halla-aholle, että perussuomalaisista on tullut yhden asian puolue. Perusteeksi tälle toimittaja esitti, että kaikki perussuomalaisten vaaliohjelman kysymykset kiinnittyvät maahanmuuttoon.
– Me emme ole yhden asian puolue. Meillä on edelleen mukana ne samat jäsenet, jotka olivat mukana jo 2017. Eivät he olisi enää mukana, jos puolue olisi muuttunut.
Halla-aho painotti, että viime aikoina perussuomalaiset on profiloitunut voimakkaasti suomalaiseen yrittäjyyteen, työhön ja työllisyyteen liittyvissä kysymyksissä.
– Samalla on kuitenkin ymmärrettävä, ettei mikään politiikan sektori elä elämäänsä irrallaan kaikesta muusta. Kaikki liittyy kaikkeen. Puoluejohdossa meillä on ollut tavoitteena laatia sisäisesti koherentti keskenään keskusteleva vaaliohjelma erilaisille sektoreille.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vaalitulos puolueet Arvopohja Hallitusohjelma Yle kannatus perussuomalaiset Jussi Halla-aho eduskuntavaalit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Tämä hallitus on tullut suomalaisille harvinaisen kalliiksi – “Perustoimintoja ei voi jatkuvasti rahoittaa ottamalla velkaa tai myymällä kansallisomaisuutta”

Halla-aho Ylen Ykkösaamussa: Halpatyövoimaa, haittamaahanmuuttoa, ilmastoposeerausta, ylimielistä lainvalmistelua – “Tämä hallitus on ilmeisesti ajatellut, että se voi tehdä mitä haluaa”

Halla-aho herättelee äänestäjiä: “Politiikassa eletään nyt takinkääntöviikkoja – vain perussuomalaisten linja on selkeä ja pysyvä”

Halla-aho muiden puolueiden ilmastopolitiikasta:”Ilmeisesti tarkoitus on, että tulevaisuudessa parempi väki ajaa sadan tonnin Teslalla ja tavallinen kansa polkuautoilla”

Halla-aho: ”Olisi harhainen ajatus, että lähiöissä syrjäytyvät maahanmuuttajat olisivat vetotekijä, jolla houkutellaan osaajia Suomeen”

HS-gallup: Perussuomalaisten kannatus kasvoi lähes 4 prosenttiyksikköä
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.