Artikkeli kuva

Hallituspuolueiden puheenjohtajat valtiovarainministeri Riikka Purra (vas.), pääministeri Petteri Orpo ja opetusministeri Anders Adlercreutz mediatapaamisessa ennen puoliväliriihen alkua Smolnassa Helsingissä 22. huhtikuuta 2025. / LEHTIKUVA

Hallituksen kasvuriihi valmistuu mahdollisesti jo tänään – ennakkotietojen mukaan tiedossa on helpotusta veroihin ja leikkauksia kehitysapuun

23.04.2025 |14:38

Valtiovarainministeri Riikka Purran ja pääministeri Petteri Orpon mukaan on mahdollista, että hallituksen puoliväliriihen neuvottelut saadaan päätökseen jo tänään.

– Suurin piirtein näistä kasvutoimista kyllä alkaa olla sopu, Purra kommentoi tänään toimittajille.

Ennakkotietojen mukaan hallitus valmistelee mittavaa veropakettia, jolla alennetaan niin ansiotulo- kuin yhteisöveroakin.

Tätä rahoitetaan osittain leikkaamalla kehitysapua.

SUOMEN UUTISET


Lue myös


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun

21.05.2026 |11:00
8.
Suomen uutiset logo

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta

22.05.2026 |16:07
9.
Suomen uutiset logo

USA:n varapresidentti kannustaa brittejä: ”Antakaa palaa – puolustakaa kulttuurianne”

21.05.2026 |13:05

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää