Artikkeli kuva

SU

Hallitus kaavailee oleskelulupaa paperittomille – TNS Gallupin mukaan murskaenemmistö suomalaisista vastustaa ajatusta

22.12.2020 |17:50

TNS Gallupin mukaan suomalaiset eivät kannata hallituksen kaavailemaa aikeita myöntää oleskelulupa paperittomille.

Kansanedustaja Riikka Purra (ps.) avaa lukuja videolla:

”Me kysyimme kansalaisilta, pitäisikö kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille antaa oleskelulupa. TNS:n gallupin mukaan vain joka viides suomalainen on tällä linjalla. Edes vihreitä kannattavista ministeri Maria Ohisalon linjaa ei suosi kuin 38 prosenttia. Koko hallituksen kannattajista vain 30 prosenttia tukee laittomasti maassa oleville annettavaa oleskelulupaa.

Mainittakoon, että perussuomalaisten kannattajista yli 90 prosenttia on eri mieltä hallituksen vaarallisen tavoitteen kanssa.”

Youtube, 3 min 42 sek.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
6.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10
8.
Suomen uutiset logo

Demarit vaatii nyt lisää rahaa maahanmuuttajien kotoutumispalveluihin – sisäministeri Mari Rantanen torppaa: Raha ei ole järkevä mittari – ”Tulijoille pitää olla velvoitteita”

27.06.2025 |19:09
9.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää