
Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

MATTI MATIKAINEN
Viikon 27/2014 luetuin
Nummelalaisen viisihenkisen Yli-Tokolan perheen ruuanvalmistus vaatii päivittäistä luovuutta ja suunnittelua. Perheen budjettiin ei tätä nykyä mahdu ruuan lisäksi juuri ylimääräisiä ostoksia tai matkoja. – Ruokaan ja päivittäistavaroihin kuluu rahaa kuukaudessa noin 900-1 100 euroa. Perheeseemme kuuluu kaksi aikuista ja kolme lasta: 6-, 3- ja 1-vuotias, kertoo perheen ruokaostoksista vastaava Janne Yli-Tokola (kuvassa). Yli-Tokola kertoo, että hän käy kaupassa keskimäärin kolmesti viikossa. Ostoksia hän tekee pääsääntöisesti Nummelan Prismassa ja Lidlissä. – Ruuan hinnan nousu tuntuu. Siihen kuluva raha on muista asioista pois, joten joudun katsomaan tarkasti mitä kärryyn laitan. En osta kalliita tuotemerkkejä. Pyrin valitsemaan edullisia kaupan omia merkkejä, hän kertoo.
Viime aikoina kallistuneet lihatuotteet, kala, mehut ja makeiset tuntuvat Yli-Tokolan mukaan erityisesti loppusummassa. – Ja toki hinnan nousu tuntuu myös maitotuotteissa, koska niitä meillä kuluu paljon, hän tarkentaa. Kallistuneen lihan Yli-Tokola korvaa usein huokeammalla broilerilla tai muilla lihajalosteilla. – Pyrin myös ostamaan isompia eriä tai pakkauksia, jolloin ruoan kilohinta yleensä on halvempi. Ja toki hyödynnän myös tarjouksia mahdollisuuksien mukaan. Vanha ja tuttu resurssiviisaus toimii säästökeinona myös hyvin Yli-Tokoloiden perheessä. – Valmistamme usein kerralla suuremman erän ruokaa, josta voimme syödä useampaan kertaan.
Toistaiseksi Yli-Tokoloiden ei ole tarvinnut tinkiä ruuan ravitsevuudesta tai sen määrästä. – Olemme pyrkineet siihen, että ruoka on hyvää, ravitsevaa ja terveellistä, Janne-isä sanoo. Myös mieliruuat ovat toistaiseksi pysyneet perheen ruokalistalla. Yli-Tokolan oma suosikki on perinteinen: nakkikastike perunoilla. Sitä ei kuitenkaan valmisteta hänen mukaansa kovin usein. – Lasten lempiruokia jauhelihakastiketta ja pastaa sekä kalapuikkoja ja riisiä meillä saatetaan syödään parikin kertaa viikossa.
Yli-Tokolan mielestä ruuan verotusta pitäisi laskea. – Kaikki suunnitellut leikkaukset ja veronkorotukset kohdistuvat suoraan lapsiperheisiin, joissa rahaa ei usein muutenkaan ole liikaa. Esimerkiksi hallituksen keväällä kaavailemat leikkaukset osuvat kaikki meidän ruokakuntaamme, joten niillä tulee olemaan suuri vaikutus perheemme ostovoimaan. Mielestäni ruuan hinnan nousupaineita voisi helpottaa ainakin tupakkaveron ja alkoholiveron roimalla korotuksella. Ruokaa pitää kaikkien saada, viimeksi mainituilla nautintoaineilla ei ole niin väliä.
|
POLITIIKKAKULMA Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Vähämäki. Kertoisitko, miten ruuan hintaan voitaisiin vaikuttaa niin, että muutos näkyisi erityisesti lapsiperheiden arjessa? – Lapsiperheiden tulotasoa tulee nostaa tai ainakin se täytyy pitää ennallaan, toisin kuin hallitus teki leikatessaan lapsilisiä. Itse ruuan hinnoissa vaikutusta on vaikea kohdentaa lapsiperheisiin, koska tuotteiden kuuluu olla kaikille samanhintaisia. Lapsiperheiden toimeentuloa voisi helpottaa miettimällä esimerkiksi erilaisia verohelpotuksia perheen tulopuoleen. Mitä toimia voidaan tehdä pikaisesti? – Kilpailutilanteeseen täytyy reagoida nopeasti, koska kaupan keskittyminen koetaan suurimmaksi syyksi kalliille ruoalle. Markkinoille tulee luoda tasapuoliset olosuhteet kilpailulle, esimerkiksi kaavoitusta kehittämällä. Suurilla keskusliikkeillä on nyt liikaa mahdollisuuksia vaikuttaa päätöksentekoon. |
HELI-MARIA WIIK
Artikkeliin liittyvät aiheet
Viikon suosituimmat

Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää