

Vesa Moilanen
Hallitus pyrkii turvaamaan reserviläisten ampumaharrastuksen – lapsi ei saa mennä pesuveden mukana
Hallitus pyrkii saamaan poikkeuksen EU:n asedirektiiviin niin, että reserviläiset voisivat harrastaa jatkossakin ampumista omilla sotilasmallisilla kertatuliaseilla. Asiasta kysyi eduskunnan kyselytunnilla perussuomalaisten Reijo Hongisto. Hän kysyi, mihin toimiin hallitus aikoo ryhtyä, jotta reserviläisten aktiivinen ampumaharrastus voitaisiin turvata. Hongiston mielestä asia on merkittävä myös maanpuolustuksen kannalta.
Kysymykseen vastasi ensin puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.). Hänen mukaansa hallitus pitää EU:n asedirektiiviä ongelmana: lapsi uhkaa mennä pesuveden mukana. Komissio ei ymmärrä Suomen puolustuksen perusratkaisua. Tämä liittyy maamme puolustukseen – Suomella on reserviläisarmeija.
– Komission toimivaltaan ei kuulu Suomen puolustusratkaisuun puuttuminen, Niinistö painotti.
Orpo: Liittyy Pariisin iskuihin
Sisäministeri Petteri Orpo (kok.) kertoi direktiivin liittyvän terrorismin vastaisiin toimiin, joilla on Pariisin iskujen jälkeen vahva myötätuuli. Mutta Suomi pyrkii saamaan poikkeuksen tähän asiaan.
– Tähän asiaan haluamme löytää Suomelle poikkeuksen, jotta reserviläiskiväärit voidaan pitää jatkossakin. Tämä liittyy Pariisin iskujen jälkeiseen tilanteeseen. Komission pitäisi ymmärtää, että Suomelle tämä on puolustukseen liittyvä asia. Teemme asiassa tiivistä yhteistyötä ministeri Niinistön kanssa, Orpo lupasi.
Asian käsittely jatkuu perjantain tuumaustunnilla
Perussuomalaiset järjestää Työmiehen tuumaustunnin huomenna perjantaina, aiheena EU:n asedirektiivi. Asiaa puivat Jussi Niinistö ja europarlamentaarikko Jussi Halla-aho. Tilaisuus lähetetään suorana verkkolähetyksenä kello 12 alkaen. Tilaisuus kestää noin tunnin.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho huolissaan tuliasedirektiivistä – ”käytännössä lopettaisi practical-ammunnan ja SRA:n”

Halla-aho: Asedirektiivi lopettaisi useita ampumaurheilulajeja kokonaan
Viikon suosituimmat

Ilta-Sanomat teetti faktantarkistuksen Teemu Keskisarjan puheista, mutta lukijoille ei kerrota, että faktantarkistaja on vihreissä vaikuttanut kuntapoliitikko
Suomen Uutiset teki faktantarkistuksen Ilta-Sanomien käyttämän faktantarkistajan poliittisista kytköksistä. Tarkistuksessa selvisi, että Keskisarjan puheita arvioivalla faktantarkistajalla on taustaa ja kytköksiä vihreisiin.

Teemu Keskisarjan kolumni: V-sana, T-sana ja R-sana

Teemu Keskisarja: Väestönvaihto on ruma sana, mutta se on totta
Eilisessä A-studiossa Yle oli etukäteen tavoitellut asetelmaa, jossa maahanmuuton haittoja ja kustannuksia veronmaksajalle hämärretään tunnepuheella ja pöyristelyllä. Tällä kertaa Yle ei täysin onnistunut.

Päivän pointti: Vihreiden Sofia Virran puheet työtä tekevistä maahanmuuttajista ovat suuresti liioiteltuja

Helsingin Sanomat kaivoi esille asiantuntijan, joka lausuu huntukiellon olevan islaminvastaisuutta – Purra: ”Väitteet eivät kestä loogista ja moraalista tarkastelua”

Juutalaisia vihaava ”transnainen” murhasi lapsia katolisessa koulussa USA:ssa
Minneapolisissa tapahtui kouluammuskelu, jossa hyökkääjä tappoi kaksi lasta ja haavoitti lähes kahtakymmentä. Suomen valtamedia jätti järjestelmällisesti kertomatta, että ampuja oli Trumpia ja juutalaisia vihaava "transnainen".

Teemu Keskisarja: Maahanmuuton lieveilmiöistä pitää puhua oikeilla nimityksillä – ”Työperäinen on valheellinen sana”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja palaa vielä tämän viikon mediakohuun toteamalla, että hän hyvin ymmärtää, miltä Jussi Halla-ahosta aikoinaan tuntui selittää sata kertaa sama asia samoille ihmisille, jotka eivät ymmärrä tai eivät tahdo ymmärtää varsin selkeitä seikkoja.

PS:n Simo Grönroos väestönvaihdoksesta: ”Väestönvaihdos ei ole salaliittoteoria vaan kylmän looginen seuraus maahanmuuttopoliittisista valinnoista”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos kirjoittaa Suomalaisuuden Liiton Suomen Mieli -julkaisussa väestönvaihdoksesta, joka ei ole salaliittoteoria vaan korkean maahanmuuton ja kantaväestön matalan syntyvyyden synnyttämä ilmiö, josta aikamme tullaan muistamaan historiankirjoissa, jos asialle ei tehdä jotain. - Suomalaisuuden pelastamiseksi tarvitaan tervettä ylpeyttä omasta suomalaisesta kulttuurista ja omista juurista, jota ilman kansallinen pelastuminen ei ole mahdollista, Grönroos kirjoittaa.

USA:ssa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa – Suomessa kuuluu vielä viimeisiä kuolinkorahduksia
Yhdysvalloissa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa. Tämä on pitkälti Trumpin ansiota, koska hän on presidenttikautensa alusta asti pyrkinyt kitkemään woke-hullutuksia ja "positiivista erityiskohtelua" pois valtionhallinnosta ja yliopistoista. Suomessa tiedostavat poliitikot ja toimittajat jaksavat vielä pöyristyä "vääristä" sanoista.

Järjestöpamput lobbaavat leikkauksia vastaan säilyttääkseen omat ökypalkkansa
Budjettiriihessä käsitellään muun muassa leikkauksia sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksiin. Järjestöt tietenkin vastustavat kaikkia leikkauksia saamiinsa julkisiin rahoihin. Monet järjestöt ovat palkanneet veronmaksajien rahoilla kovapalkkaisia lobbareita, jotka pyrkivät vaikuttamaan poliitikkoihin, jotta järjestöt saisivat lisää rahaa.