

Kuvakaappaus, Maaseudun tulevaisuus
Kenen hartioille ilmastomuutoksen torjunnan kustannukset kasataan? Halla-aho puolusti puheenjohtajien paneelissa lähiruokaa ja duunariperheen oikeutta lomalentoon
Puoluejohtajat ottivat tänään mittaa toisistaan Maaseudun Tulevaisuuden järjestämässä ilmastoaiheisessa vaalikeskustelussa.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho otti eräänä mahdollisena keinona esille EU:n asettamat hiilitullit, joilla voitaisiin hillitä kaikkein saastuttavimpien maiden tuotteiden kysyntää Euroopassa. Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo piti ajatusta erittäin hyvänä.
– Euroopan Unionin pitäisi tulli- ja muilla toimenpiteillä estää hyödykkeiden ja materiaalien halpatuontia eniten saastuttavista maista. Olemme esittäneet hiilitullia, tämä vähentää halpakrääsää. Se johtaa kalliimpiin, mutta laadukkaampiin tuotteisiin, joka taasen avaa uusia mahdollisuuksia kiertotaloudelle. Tämän kaltainen protektionismi on paitsi työllisyysteko, niin myös ympäristöteko, Halla-aho määritteli perussuomalaista ilmastopolitiikkaa.
Vaaleissa valitaan ilmastonmuutoksen torjumisen maksaja
Halla-ahon mukaan kyse on viime kädessä oikeudenmukaisuudesta, siitä kuka maksaa ja kuinka kohtuullisen osan ilmastonmuutoksen torjunnasta. Tilanne on tavallisen kuluttajan kannalta ristiriitainen, koska globalisaatio on tehnyt monista tuotteista niin edullisia, että ne ovat kaikkien ulottuvilla. Sama koskee vaikkapa lentomatkustamista.
– Tämä on tyypillinen globalisaation ansa, koska poliittisesti on hyvin vaikeaa perustella keski- tai pienituloiselle ihmiselle sitä, miksi hänen elämästään pitäisi tehdä kalliimpaa. Me elämme kertakäyttötaloudessa tavarantuotannon osalta ja matkustaminen maksaa liian vähän, nimenomaan lentomatkustaminen. Samalla täytyy ymmärtää se, että muutaman kympin tai satasen korotus osuus juuri siihen keskituloiseen, duunariperheeseen, joka käy kerran vuodessa Teneriffalla. Kyllä minä suhtautuisin lentoveroon erittäin kriittisesti, ainakin kansallisena toimenpiteenä, Halla-aho linjasi.
Orpo hiilitukiasiassa Halla-ahon linjoilla
Valtiovarainministeri Petteri Orpo muisteli, että perussuomalaiset ovat ottaneet hiilitullin esille ”pariinkiin otteeseen”. Orpo sanoi tutkineensa ja pohtineensa asiaa ja hänen mielestään ”siinä on oikeasti ideaa”.
– Euroopan Unionin tasolla pitäisi tehdä ympäristölle haitallinen tavaran- , energian- ja materiaalintuonti Eurooppaan ja Suomeen kalliimmaksi. Silloin me pystymme kilpailemaan hiilineutraalilla tuotannolla. Mielestäni tämä on tärkeä asia pohdittavaksi eteenpäin, Orpo suitsutti.
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson muisti muistuttaa, että puolueen varapuheenjohtaja Hanna Sarkkinen esitti hiilitullien käyttöönottoa EU-tasolla jo ”paljon, paljon ennen kuin perussuomalaiset sen saman esityksen tekivät”. Muiltakin puolueilta pyydettiin kantaa asiaan mutta yleisessä sekamelskassa sitä ei tullut, vaan keskustelussa riennettiin eteenpäin.
”Kotimainen liha parempi kuin ulkomaalaiset kasvikset”
Halla-aho puolusti myös kotimaista lihantuotantoa. Hänen mukaansa on parempi syödä kotimaisia kasviksia kuin ulkomaalaista lihaa, mutta toisaalta olisi myös parempi syödä kotimaista lihaa kuin ulkomaalaisia kasviksia.
Tilaisuuden videotallenne on katseltavissa Maaseudun Tulevaisuuden sivuilta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Lomailu Hanna Sarkkinen Lihansyönti Eduskuntavaalit 2019 Lentäminen Ilmastonmuutos Petteri Orpo Li Andersson Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra eduskunnan ilmastotyöryhmän linjauksista: Suomi haluaa taas tehdä enemmän kuin muut – kustannukset lankeavat pieni- ja keskituloisille

Perussuomalaisten ympäristö- ja energiapoliittinen ohjelma on julkaistu

PS: Kotitalouksien sähköveroja laskettava EU:n minimitasolle

Halla-aho: ”Suomi ei saa yhtään mitään vastineeksi niistä työpaikoista, jotka ajetaan pois harhaisella ilmastopolitiikalla”

Financial Times: Perussuomalaisten rajun kannatusnousun takana selkeä vaihtoehtoinen ympäristöpolitiikka
Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Onni Rostila: Minnesotan somalien massiivinen tukihuijaus paljastaa länsimaisen liberalismin sokean pisteen
Minnesotassa paljastuneet miljardiluokan tukihuijaukset ovat saaneet Onni Rostilan pohtimaan sitä, miten tällainen toiminta on ollut mahdollista. Vastaus liittynee siihen, että etniset ryhmät saapuvat uusiin kotimaihinsa ryhminä, eivät yksilöinä. - Valtakulttuuriin sopeutumiseen ei ole painetta, kannusteita eikä halua, Rostila toteaa.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu
Somali- ja monikulttuuriyhdistyksille on jaettu vuosikausia huikeita summia, jotka nousevat useisiin miljooniin euroihin. Avustusten saajien joukossa on vuodesta toiseen samoja yhdistyksiä, joiden toiminnasta tiedetään joko vähänlaisesti tai ei mitään. Perussuomalaisten helsinkiläinen varavaltuutettu Mika Merano esittää julkista tukea saaville yhteisöille lisää velvollisuuksia avata rahankäyttöään – tai vaihtoehtoisesti rahahanat kokonaan kiinni.

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Italialaisten palestiinalaisille lahjoittamat avustukset menivätkin terroristeille – Rydman: ”Kukapa olisi arvannut”
Italialaisten lahjoitukset humanitaariseen apuun päätyivätkin Hamasin terroristeille, Helsingin Sanomat kertoo. HS:n mukaan Italian viranomaiset ovat pidättäneet useita ihmisiä epäiltyinä terroristijärjestö Hamasin rahoittamisesta hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?
Iltalehti kertoo tuoreessa talousjutussaan kuluttajien luottamuksen talouteen heikentyneen taas. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää liittää heikon kuluttajaluottamuksen sekä rakentamisen alamäen haittamaahanmuuton aiheuttamiin kustannuksiin. Mäenpää arvostelee erityisesti vastaanottokeskusten, tulkkauspalvelujen ja asuntorakentamisen roolia talouden rakenteissa ja kertoo Suomen eläneen yli varojensa.

Puolet ruotsalaisista burkakiellon kannalla – vihervasemmisto vastustaa luonnollisista syistä
Ajatus kasvot kokonaan peittävien huivien kieltämisestä julkisilla paikoilla nousee Ruotsissa toistuvasti esiin ja näin on tapahtunut erityisesti nykyisen porvarihallituksen aikana. SVT:n ja mielipidetutkimusyhtiö Verianin kyselyn mukaan burkan ja niqabin kieltoa kannattaa jo useampi ruotsalainen kuin vastustaa.

12-vuotias epäiltynä murhasta Malmössä – nuorin koskaan ampujaksi epäilty
Parikymppinen mies ammuttiin kuoliaaksi autoonsa Malmössä joulun alla. Murhasta epäillään 12-vuotiasta poikaa. Lapsi soitti itse poliisille ja ilmoittautui murhan tekijäksi vain tunteja tapahtuman jälkeen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää









