

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
He elävät öisin – asekuntoiset miehet pakenevat putinistien pakko-ottoja Donetskissa
Venäjän hyökkäys Ukrainaan kärsii armeijan motivaatio-ongelmista ja suoranaisesta miehistöpulasta. Erityisen vaikeaa on tykinruoan löytäminen venäjämielisten separatistien hallitsemilta alueilta. Reservi piileskelee sukulaisten sekä tuttavien luona ja uskaltautuu ulos vain öisin.
Jos Donetskissa, Venäjän miehittämällä separatistialueella haluaa autonsa huoltoon, on asioitava öisin. Aviomiehet, pojat ja veljet elävät päivät kellareissa tai lukittujen ovien takana. He piileskelevät sukulaisten tai tuttujen luona, koska palvelukelpoiset miehet on rekisteröity kotiosoitteensa perusteella.
– Yleensä pikkuongelman hoito vie ehkä 45 minuuttia ja ehdin juuri ottaa kupposen kahvia kulmilla, paikallinen asukas tilittää Guardianissa.
– Viimeksi auto sitten pyydettiin jättämään huoltoon koko viikonlopuksi, jotta kaverit voisivat laittaa sen kuntoon yöllä.
Reservin yläikäraja nousussa
Osoituksena venäjämielisen paikallishallinon epätoivosta reservin yläikäraja on Donetskissa nostettu maaliskuun lopulla 55 vuodesta 65 vuoteen. Sotaan Ukrainaa vastaan on kuitenkin vaikeata löytää halukkaita, koska asukkaat tuntevat itsensä ukrainalaisiksi.
Viekas paikallishallinto on yrittänyt huijata tykinruokaa esiin piiloistaan disinformaatiolla. Viestipalvelu Telegramin kanavilla levitettiin jokin aika sitten huhua, että paikallinen liikekannallepano on peruttu. Kätköistään esiin tulleet miehet kuitenkin pidätettiin ja hakattiin.
– Nyt olemme oppineet läksymme, eikä kukaan enää usko viranomaisia, kertoo nimettömänä pysyvä donetskilainen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- viranomaisten välttäminen piileskely viestipalvelu mobilisaatio liikekannallepano miehistöpula motivaatio-ongelma venäjämielinen hallinto separatistit Ukrainan sota Venäjän hyökkäys Luhansk Donetsk reservi disinformaatio Sosiaalinen media
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nyt ei lausunto vanhentunut arvokkaasti: Presidentti Halosen mukaan Venäjän päämäärinä ovat demokratia, ihmisoikeudet ja hyvä hallinto

Fortumin tytäryhtiö Uniper taipumassa Putinin vaatimuksiin – Junnila: Valtion omistajaohjauksen puututtava välittömästi

Perussuomalaiset kertoo puolueen virallisen Nato-kannan – Puoluevaltuusto äänesti: 61 puolesta, 3 vastaan

Purra eduskunnan Nato-keskustelussa: Naton ulkopuolella palaisimme myöntyväisyyspolitiikkaan
Viikon suosituimmat

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Kolumni: Suomen Pankki liputtaa liittovaltion puolesta, ja siitäkös demarit tykkäävät
KOLUMNI | Talous on niin kuralla, että vain suostumalla EU:n liittovaltiohankkeisiin voi seuraava hallitus välttyä kovilta leikkauksilta ja veronkorotuksilta. SDP:n vaalilupaus on Suomen itsenäisyyden myyminen hetken käyttörahoista, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













