

Helsingin Sanomat jälleen mainekriisissä: HS-vaalikoneelle rajuja syytöksiä vaalimanipuloinnista, pakotettu julkistamaan tekeleensä algoritmin
Helsingin Sanomien todella kummallisia tuloksia syytävästä vaalikoneesta on käyty viime päivinä vilkasta keskustelua. Yhtiö joutui tänään julkisuuden paineessa julkaisemaan vaalikoneensa lähdekoodin.
Kolme päivää sitten Suomen Uutiset kertoi HS-vaalikoneen rankaisevan ankarasti, ellei ehdokas kannattanut sukupuolten moninaisuutta. Kuluvien päivien aikana yhä useampi on paheksunut aivan omia tuloksiaan suoltavaa HS-vaalikonetta. Tänään ollaan siinä pisteessä, että Yleisradion entinen toimitusjohtaja, viestintäalan yrittäjä Mikael Jungner käytännössä syyttää yhtiötä äänestäjien manipuloinnista.
Jungner kirjoittaa: ”Hesarin vaalikone on esimerkki siitä, miten tehokkaasti äänestäjiä voidaan vaalikoneita ”virittämällä” manipuloida. Nyt olisi lainsäätäjän syytä herätä. Medialle tarvitaan sekä velvoite avata vaalikoneiden suosituslaskennan mallit että kielto manipulointiin.”
Hesarin vaalikone on esimerkki siitä, miten tehokkaasti äänestäjiä voidaan vaalikoneita ”virittämällä” manipuloida.
Nyt olisi lainsäätäjän syytä herätä. Medialle tarvitaan sekä velvoite avata vaalikoneiden suosituslaskennan mallit että kielto manipulointiin.
— Mikael Jungner (@MikaelJungner) February 23, 2023
Kansanedustaja, diplomi-insinööri Lulu Ranne (ps.) on useita kertoja moittinut HS-vaalikonetta julkisesti. Hän vaatii vaalikoneen korjaamista.
Ping @anteromukka @EsaMakinen
Nyt on teidän syytä joko sulkea tai korjata #vaalikone välittömästi ja tiedottaa asiasta laajasti.
Äänestäjillä ja ehdokkailla oikeus odottaa tuloksen perustuvan suoraan vastauksiin ja niiden eroihin ilman @hsfi tulkintaa.https://t.co/wOwvuuBM1q
— Lulu Ranne (@LuluRanne) February 20, 2023
Espoolainen diplomi-insinööri Hannu Järvinen (ps.) ruotii vaalikoneen omituista toimintaa. Hänen mukaansa kyseessä on ”järjetön algoritmi, joka tuottaa sattumanvaraisia tuloksia.”
Hesarin vaalikoneessa täysin samat vastaukset eivät siirrä ehdokasta ja vastaajaa arvokartalla suhteessa toisiinsa.
Täysin eri vastaukset siirtävät heitä päinvastaisiin suuntiin.
28 samaa vastausta vaikuttaa siis ehdokkaan sopivuuteen vähemmän kuin 2 täysin eri vastausta. https://t.co/mPC0Npt7fn
— Hannu Järvinen (@HannuJarvinenPS) February 21, 2023
Oikeustieteiden professori Mikko Vuorenpää oli aiemmin kutsunut vaalikonetta ”yhtä painotetuksi kuin Hesari muutenkin”.
Hesarin painotettu vaalikone on ilmeisesti osoittautunut yhtä painotetuksi kuin Hesari muutenkin.
— Mikko Vuorenpää (@MikkoVuorenpaa) February 20, 2023
Manipulaatiosyytösten vyöry on lopulta Helsingin Sanomille liikaa. Se joutuu pakotettuna julkaisemaan tekeleensä lähdekoodin.
Tapaus on HS:lle äärimmäisen nolo ja kiusallinen. Se on yksi isku lisää jo aiemmin erittäin kovia kolhuja saaneen lehden uskottavuudelle.
Välillä HS rämpii turvallisuussalaisuuksien paljastamisten suossa, välillä känninen päätoimittaja kaahaa niin holtittomasti, että talon omien turvamiesten on pantava leikille loppu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ylen uusi vaalikone räikeästi epätasapainossa – perussuomalaisten poliittinen linja on pyritty häivyttämään pois

Helsingin Sanomat ensin pilkkasi pääkirjoituksessaan konkurssin tehnyttä julkkisyrittäjää – nyt päätoimittaja selittelee kömmähdystä somessa

Miten vältetään Ruotsin tie, Yle kysyi presidenttiehdokkailta – paitsi siltä yhdeltä, jonka nimen varmaan arvaatkin
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.
















