

Mitä ihmettä taas? HS-vaalikone pudotti kärkijoukosta, jos eduskuntaan pyrkivä ehdokas ei kannattanut sukupuolten moninaisuutta – mistä oikein on kyse?
VAALIVAIKUTTAMINEN | Kaupunginvaltuutettu Jocka Träsbacka (kok.) havaitsi eilen Helsingin Sanomien vaalikoneessa olevan outouden. Mikäli vaalikoneeseen tietonsa täyttänyt ehdokas ei kannattanut sukupuolten moninaisuutta, vaalikone rankaisi häntä ankarasti. Träsbacka julkaisi asiasta laajan kirjoituksen, ja HS oli tänään pakotettu muuttamaan vaalikonettaan. Mutta onko se edelleenkään kunnossa?
Oliko se virhe vai tarkoituksella tehty ominaisuus?
Tätä nyt pohditaan suurella mielenkiinnolla.
Helsingin Sanomat on jo pitkään harjoittanut politiikkaan kohdistuvaa suuren mittakaavan informaatiovaikuttamista. Vaikuttamisen kohteena ovat HS:n kulloinkin suosimat poliittiset teemat, ja keinona on ollut uutis- ja mielipidejournalismi. HS-lempiteemojen kannattajat on esitetty myönteisessä valossa, ja niiden vastustajia on piesty armotta.
Eilen paljastui, että yhtiön vaalikone niin ikään suosii voimakkaasti juuri sellaisia ehdokkaita, jotka kuuluvat Helsingin Sanomien suosikkeihin – eli sukupuolisen moninaisuuden kannattajiin.
Oikeustieteiden professori Mikko Vuorenpää kiteyttää monien tunnot: ”Hesarin painotettu vaalikone on ilmeisesti osoittautunut yhtä painotetuksi kuin Hesari muutenkin.”
Hesarin painotettu vaalikone on ilmeisesti osoittautunut yhtä painotetuksi kuin Hesari muutenkin.
— Mikko Vuorenpää (@MikkoVuorenpaa) February 20, 2023
Lakimies, kaupunginvaltuutettu Onni Rostila (ps.) moittii vaalikoneen ”sattumavirhettä”:
Eli HS:n vaalikoneesta paljastui "vika", joka pudotti YHDEN kysymyksen perusteella ehdokkaan kokonaissopivuutta jopa yli 25%. Ja "sattumalta" kysymys koski "sukupuolten moninaisuuden huomioimista", eli käytännössä kaikkein eniten konservatiiveilla korostuvaa arvo-kysymystä. 🤔
— Onni Rostila (@ORostila) February 20, 2023
Vääristyneet tulokset
Träsbacka kuvaa vaalikoneen virhettä blogissaan:
”Olen saanut parin päivän aikana useita huolestuneita yhteydenottoja siitä, että Helsingin Sanomien vaalikone ei ole tarjonnut minua sopivimmaksi ehdokkaaksi, vaikka lähes kaikki ehdokkaan mielipiteet ja vastaukset ovat olleet samat kuin vaalikoneen tehneen äänestäjän. Kun yhä useampi tuttu hämmästeli samaa ilmiötä, päätin ryhtyä selvittämään asiaa ja toden totta havainto pitää kuin pitääkin paikkansa. Hesarin vaalikoneessa on virhe.
Luonnollisesti tiedän mitä olen itse vaalikoneeseen ehdokkaana vastannut, joten ryhdyin kokeilemaan miten Hesarin vaalikone käyttäytyi. Antaessani äänestäjän roolissa vaalikoneeseen kaikissa kysymyksissä samat vastaukset kuin olin ehdokkaana syöttänyt, oli sopivuus ehdokkaaseen täydet 100 prosenttia. Sitten ryhdyin testaamaan konetta siten, että vastasin yhtä vastausta lukuunottamatta kaikissa samoin kuin ehdokkaana. Arvelin, että näin joukosta löytyisi mahdollisesti väärään tulokseen johtava kysymys.
Ja sellainen myös löytyi.
Normaalisti vastausten erotessa ehdokkaan vastauksista vain yhdessä kysymyksessä ja siinäkin vain yhdellä pykälällä, on ehdokkaan sopivuus lopputuloksissa yli 99 prosenttia. Sitten lopulta huomasin, että eräs kysymyksistä muodosti tähän hyvin hämmentävän poikkeuksen. Helsingin Sanomien toimituksellisen linjan tuntien ei ehkä yllättänyt, että tuloksia vääristävä kysymys liittyy sukupuoleen ja kuuluu ”Sukupuolten moninaisuus pitäisi ottaa huomioon Suomessa nykyistä paremmin”. ”
Korjaus seuraavana aamuna?
Helsingin Sanomat julkaisi tänään aamulla lyhyen uutisen, jossa se vahvistaa Träsbackan havainnot oikeiksi.
Lehti kirjoittaa: ”Helsingin Sanomien vaalikoneen algoritmissa havaittiin virhe, jossa yksi arvokysymys laskettiin tuloksiin kahteen kertaan. Se siis sai tuloslaskennassa liikaa painoarvoa. Virhe on nyt korjattu.”
Vääristyneet tulokset
Useat ehdokkaat ovat raportoineet vääristyneistä tuloksista.
Seniorikansanedustaja Päivi Räsänen ei saanut itseään edes 20 sopivimman joukkoon.
@hsfi olisi tärkeää tiedottaa virheestä! En saanut itseäni edes 20 joukkoon eikä kukaan läheisistä, vaalikonetta kokeilleista ole saanut listalleen minua… https://t.co/490xM1nR9l
— Päivi Räsänen (@PaiviRasanen) February 20, 2023
HS-vaalikone julkaistiin 15.2. Se on ollut toiminnassa nyt noin viikon verran, antaen jatkuvasti vääriä tuloksia tuhansille vaalikoneeseen luottaneelle.
On silmiinpistävää, miten niukalti HS asiasta tiedottaa. Vaikka virhe on massiivinen, asiasta ei ole minkäänlaista ilmoitusta HS:n etusivulla. Asiasta ei kerrota vaalikoneen etusivulla. Päätoimittaja Antero Mukka ei noteeraa asiaa eikä esitä anteeksipyyntöä.
Äärimmäisen kiusallinen tapaus ei näytä millään tavalla kiinnostavan yhtiötä.
Eikä tämä ole edes ensimmäinen kerta.
HS teki saman tempun edellisissä eduskuntavaaleissa 2019. Tuolloin HS-vaalikone oli viritetty aivan absurdilla tavalla feministien hyväksi ja perussuomalaisten tappioksi, ja yhtiö joutui julkisuuden paineen takia silloinkin muuttamaan vaalikonettaan.
2019 puikoissa oli sama HS-toimituspäällikkö Esa Mäkinen, joka nytkin on jälleen kohun keskiössä.
Onko kone nyt kunnossa?
HS väittää korjanneensa vaalikoneen. Onko tämä totta? Jatkuuko vaalivaikuttaminen?
On aivan liian aikaista sanoa.
Useat asiaan perehtyneet moittivat vaalikonetta ankarasti vielä korjauksen jälkeenkin.
Kansanedustaja, diplomi-insinööri Lulu Ranne suomii vaalikonetta:
2/2
Sorry Petteri, olet tähän syytön.
Äänestäjät, ehdokkaat, olette täysin lainsuojattomia @hsfi #vaalikone #arvokartta edessä!
Missä Pohjois-Koreassa Hesari luulee meidän olevan?!
Helsingin Sanomat, korjaa vaalikoneesi ja uutisoi sen virheistä kattavasti, tai poista se!
— Lulu Ranne (@LuluRanne) February 20, 2023
Binga Tupamäki (kok.) huomauttaa: ”Ongelma HS:n vaalikoneessa on paljon syvempi kuin bugi. HS uudisti algoritmia niin, että paras ehdokas ei olekaan samanlaisesti vastaava. Se on nelikentällä lähimmäksi osuva. Ja tähän vaikuttaa omituiset asiat, esim. sukupuolikysymys on ”vihreyttä” ja ”kaupunkilaisuutta”. ”
Ongelma HS:n vaalikoneessa on paljon syvempi kuin bugi. HS uudisti algoritmia niin, että paras ehdokas ei olekaan samanlaisesti vastaava.
Se on nelikentällä lähimmäksi osuva. Ja tähän vaikuttaa omituiset asiat, esim. sukupuolikysymys on ”vihreyttä” ja ”kaupunkilaisuutta”. https://t.co/aajbymRkv8
— Binga Tupamäki (@bingatupamaki) February 20, 2023
Tere Sammallahti (kok.) epäilee tuloksia korjauksen jälkeen: ”Ei tämä ole vieläkään oikein. Sukupuolikysymyksessä ”täysin eri mieltä” -> ”täysin samaa mieltä” antaa arvomittarissa 7 %-yks heiton, mutta kokonaistuloksiin 15 %-yks.”
https://twitter.com/TereSammallahti/status/1627584875820711936
HS-vaalikoneen outouksista uutisoi ensimmäisenä Päivän Lehti.
Suomen Uutiset seuraa tilannetta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jocka Träsbacka Onni Rostila Antero Mukka Mikko Vuorenpää Tere Sammallahti Binga Tupamäki Helsingin Sanomat Esa Mäkinen Päivi Räsänen Lulu Ranne
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ylen uusi vaalikone räikeästi epätasapainossa – perussuomalaisten poliittinen linja on pyritty häivyttämään pois

Ari Koposen mielestä lasten sukupuolineutraalit urheilukisat ovat woke-feminismiä pahimmillaan: ”Tasa-arvon irvikuva”

Garedew: Eheytyshoitojen kieltäminen rajoittaisi uskonnonvapautta ja yksilön valinnanvapautta
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.

Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää: Veriseksitapahtuman mainos virallisilla kanavilla oli virhe
Pirkanmaan hyvinvointialueen strategiajohtaja Tuukka Salkoaho myöntää, että BDSM-saunaillan päätyminen viralliseen tapahtumakalenteriin oli virhe.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













