

LEHTIKUVA
Hoivayksiköiden karmeat väärinkäytökset loppuvat vain lakimuutoksella – Koponen: Valtion on pidettävä huolta heikoimmista
Yle selvitti ja paljasti Onnikoti Omenapuun asumispalveluyksikössä tapahtuneita vakavia epäkohtia. Alaikäistä asukasta oli sidottu laittomasti teipillä ja kuormaliinoilla vuosikausia sekä pahoinpidelty useaan otteeseen. Viranomaiset tekevät tarkastuskäyntejä terveydenhuollon toimintayksiköihin, mutta kansanedustaja Ari Koponen paljastaa, minkä vuoksi vastaavat karmeudet eivät kuitenkaan tule esiin.
– Lainsäädäntömme mukaan tieto tarkastuskäynneistä välitetään terveydenhuollon toimintayksiköihin etukäteen. Tämä mahdollistaa esimerkiksi vanhusten hoitokodeissa ja kehitysvammaisten asumisyksiköissä ”paikkojen siivoamisen” ja piilottelun ennen varsinaista tarkastusta, tietää perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.
Kaikki tarkastukset ennalta sovittuja
Ylen selvittämässä tapauksessa Mehiläisen omistamaan Onnikoti Omenapuuhun on tehty vuodesta 2010 lähtien aluehallintoviraston toimesta viisi valvontapäätöstä ja kaupungin puolesta kaikkiaan 12 tarkastusta.
– Asumisyksikön henkilökunnan mukaan kaikki tarkastukset olivat olleet ennalta sovittuja. Vasta viimeisin, aluehallintoviraston marraskuussa tekemä käynti oli ennalta ilmoittamaton. Tällaisille yllätystarkastuksille pitää olla erityinen peruste, kertoo Koponen.
Valvontasäännösten muuttaminen olisi kaikkien etu
Koponen ei pysty ymmärtämään tarkastuksista tehtävää ennakkoilmoitusta ja vaatii tänään hallitukselle jättämässään toimenpidealoitteessa muutosta terveydenhuollon valvontaa koskeviin säännöksiin, jotta tarkastuskäynnit perustuisivat aina yllätykseen. Vain siten valvontaviranomaiset voivat Koposen mukaan paljastaa terveydenhuollon yksiköissä olevat väärinkäytökset ja potilasturvallisuutta vaarantavat tekijät.
– Valvontaa koskevien säännösten muuttaminen olisi meidän kaikkien etu, ja vain näin voimme pitää huolta heikoimmassa asemassa olevista ihmisistä. Säädösvalmistelu laiksi sosiaali- ja terveydenhuollon valvonnasta on parhaillaan valmistelussa ministeriössä, nyt loppu on enää kiinni maamme hallituksesta, päättää Koponen.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Onnikoti Omenapuu vammaisasumispalvelu terveydenhuollon valvonta hoitokodit hoivayksiköt Ari Koponen hoiva-ala vammaiset toimenpidealoite Terveydenhuolto vanhukset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ylen paljastusjuttu vammaisten kohtelusta tyrmistyttää – Rantanen: ”Miten tähän tilanteeseen on tultu?”

Koponen vaatii hallitusta vapauttamaan kommunikointivammaiset voimavaralinjauksesta: ”Laki loukkaa kommunikointivammaisten perusoikeuksia”

Perussuomalaiset nostaisi hoitoalan kielitaitovaatimuksia kautta linjan: Suomalaisen vanhuksen on saatava hoivaa ja hoitoa omalla äidinkielellään

Juvonen: Puhejudo ei aina riitä vanhustenhoidossa – tarvitaan suunnitelma vaarallisten tilanteiden varalle

Tynkkyseltä lakialoite vammaisasiavaltuutetun viran perustamiseksi: Vammaisten oikeuksien toteutuminen vaatii riittävästi asiantuntemusta ja resursseja
Viikon suosituimmat

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












