

PS ARKISTO
Tynkkyseltä lakialoite vammaisasiavaltuutetun viran perustamiseksi: Vammaisten oikeuksien toteutuminen vaatii riittävästi asiantuntemusta ja resursseja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sebastian Tynkkynen vaatii, että Suomeen on perustettava vammaisasiavaltuutetun virka. Tynkkynen on tehnyt eduskunnassa asiasta lakialoitteen, jossa hän esittää kattavien perusteluidensa ohella tarvittavaa lainsäädäntöä viran perustamiseksi.
Vammaisten asema yhteiskunnassa on monilta osin valitettavan heikko. Vaikka monia muita pienempiä vähemmistöryhmiä nostetaan yhä vahvemmin esille, vammaiset suurimpana vähemmistöryhmänä jäävät edelleen usein taka-alalle.
– Maastamme löytyy yhdenvertaisuusvaltuutettu, tasa-arvovaltuutettu, lapsiasiavaltuutettu sekä vanhusasiavaltuutettu. On siis selkeä puute, että vammaisasiavaltuutetun virkaa ei vielä Suomeen ole perustettu, linjaa perussuomalaisten kansanedustaja Sebastian Tynkkynen.
Vammaisten oikeudet eivät voi olla sivuroolissa
Tällä hetkellä vammaisten oikeuksien valvonta kuuluu osittain yhdenvertaisuusvaltuutetun tehtäviin. Tämän ohella sosiaali- ja terveysministeriön yhteydessä toimii myös vammaisten henkilöiden oikeuksien neuvottelukunta VANE. Tynkkynen kuitenkin huomauttaa, että tarve vammaisasiavaltuutetulle on muista toimijoista huolimatta ilmeinen.
– Vammaisten oikeuksia ei voida valvoa ainoastaan yhtenä osana yhdenvertaisuuden toteutumista, ikään kuin jossakin sivuroolissa. Vammaiset ovat suuri ja monipuolinen vähemmistö, jonka oikeuksien toteutuminen vaatii riittävästi asiantuntemusta sekä ajallisia ja taloudellisia resursseja.
Vammaisasioihin keskittyvää viranomaista tarvitaan
– Ainoastaan vammaisasioihin keskittyvä viranomainen olisi sellainen toimija, jolla olisi realistiset mahdollisuudet edistää vammaisten asemaa yhteiskunnassa toivotulla tavalla, Tynkkynen toteaa.
Tynkkysen lakialoitteessa vammaisasiavaltuutetun tehtävänä olisi edistää vammaisten oikeuksien toteutumista ja sen toiminta olisi itsenäistä. Laissa määriteltyihin tehtäviin kuuluisivat oikeuksien toteutumisen seurannan ohella esimerkiksi lausuntojen antaminen, selvitysten teettäminen, vammaisia koskevan tiedon välittäminen ja eri vammaistoimijoiden yhteistyön edistäminen sekä kipukohtien nostaminen yhteiskunnalliseen keskusteluun.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lapsasiavaltuutettu tasa-arvovaltuutettu vammaisasiavaltuutettu vammaisten oikeudet vähemmistöjen oikeudet vammaiset vanhusasiavaltuutettu lakialoite Yhdenvertaisuusvaltuutettu Sebastian Tynkkynen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Reijonen vaatii omaishoidontuen ja sen kriteerien yhtenäistämistä koko Suomessa: ”Ilman omaishoitajia koko terveydenhuoltomme on vaarassa”

Rantanen ja Ronkainen järkyttyivät maahanmuuttajataustaisen yöhoitajan tekemästä törkeästä raiskauksesta – ”Puolustuskyvyttömien potilaiden turvallisuutta parannettava”

Ylen paljastusjuttu vammaisten kohtelusta tyrmistyttää – Rantanen: ”Miten tähän tilanteeseen on tultu?”

Hoivayksiköiden karmeat väärinkäytökset loppuvat vain lakimuutoksella – Koponen: Valtion on pidettävä huolta heikoimmista

Hallitus puhuu tasa-arvosta mutta unohtaa kuurot – ”Kuulovammaisten henkilöiden kohdalla saavutettavuus ei aina toteudu”

Rikosrekisteriotteen selvittäminen myös vammaisten henkilöiden henkilökohtaisilta avustajilta saatiin lakiin – Juvonen tyytyväinen toimenpidealoitteensa läpimenoon
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.














