Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Huhtasaari loikkareille: Mukavaa hallitustaivalta peukalon alla – ”Muistakaa totella kiltisti, niin kiiltävä musta auto odottaa huomennakin”

19.06.2017 |13:20

Härski näytelmä. Vallanhimoiset ihmiset asettavat itsensä muiden yläpuolelle. Päättäjät ovat heille oikeita, mutta jäsenistö väärä. Jopa Tasavallan presidentti sortui tähän. Voi tätä kaksinaismoralismin määrää! kansanedustaja Laura Huhtasaari totesi perussuomalaisten ryhmäpuheenvuorossa tänään eduskunnassa.

Perussuomalaisten puoluekokouksessa 1. varapuheenjohtajaksi valittu Huhtasaari ei sanojaan säästellyt, kun hän puhui kulissien takana jo pidempään juonitellusta kuviosta, jossa perussuomalaisista loikanneet ministerit saivat säilyttää paikkansa.

Jussi Halla-ahon kutsuminen hallitusneuvotteluihin oli pelkkä näytelmä. Vedottiin höpöhöpö-verukkeisiin, jotta perussuomalaisista päästiin eroon.

– Kaikkien on hyvä tietää, että perussuomalaiset eivät halunneet lähteä hallituksesta. Kokoomus ja keskusta halusivat päästä meistä eroon, koska heille ei enää yhdessä sovitut ohjelmat kelvanneet. Toivotamme ministeri Sampo Terholle ja kumppaneille mukavaa hallitustaivalta Juha Sipilän ja Petteri Orpon peukalon alla. Muistakaa totella kiltisti, niin kiiltävä musta auto odottaa huomennakin.

Eduskunnassa keskustellaan parhaillaan hallituksen parlamentaarisessa pohjassa tapahtuneesta muutoksesta.

 

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset

08.08.2025 |21:56
8.
Suomen uutiset logo

Halla-aho: ”Palestiinan valtio olisi puhdas illuusio, eikä tunnustaminen tätä asiaa muuksi muuttaisi”

07.08.2025 |12:33
9.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
10.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää