

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Huru ja Simula: Metsästäjät tekevät arvokasta työtä Suomen luonnon eteen
Toissa viikonloppuna Pirkanmaalla järjestettiin kolmatta kertaa pienpetopyynnin metsästyksen joukkuekilpailu, mikä keskittyi erityisesti haitallisten vieraslajien poistamiseen Suomen luonnosta. Tavoitteena oli saada mahdollisimman moni metsästäjä mukaan poistamaan pienpetoja, kuten minkkejä ja supikoiria sekä kettuja. Pisteytyksellä metsästys kohdennettiin juuri minkkeihin ja supikoiriin, jotka ovat Suomen luonnon monimuotoisuudelle haitallisia pienpetoja.
Perussuomalaiset kansanedustajat, metsästystä harrastavat Petri Huru ja Jenna Simula pitävät järjestettyä tapahtumaa esimerkillisenä tapana kannustaa metsästäjiä riistan metsästyksen lisäksi huolehtimaan myös riistanhoidollisista toimenpiteistä, joihin pienpetojen metsästys kuuluu.
– Sosiaalisessa mediassa syntyi aivan tarpeeton kohu, jonka vuoksi metsästystä on jälleen mustamaalattu ja metsästäjät ovat saaneet jopa tappouhkauksia, Huru paheksuu.
Metsästäjät tekevät arvokasta työtä
Huru ja Simula pitävät tärkeänä pienpetometsästystä ja huomauttavat metsästäjien poistavan kyseisiä pienpetoja aiheuttamatta niille minkäänlaista ylimääräistä kipua tai tuskaa. He korostavat, ettei supille ja minkille ole luonnollisia vihollisia riittävästi, minkä vuoksi ne verottavat suomalaista vesilintukantaa mukaan lukien myös monia suojeltavia lajeja.
– Tosiasia on, että metsästäjät tekevät äärimmäisen arvokasta työtä luonnon monimuotoisuuden turvaamiseksi, ja se olisi hyvä eläinsuojelijoidenkin ymmärtää, Simula sanoo.
Saatiin näyttämään teurastustapahtumalta
Perussuomalaisedustajien mukaan metsästäjien tekemää työtä suomalaisen luonnon ei arvosteta tarpeeksi, eikä edelleenkään metsästäjiä myöskään kuulla tarpeeksi luonnonsuojelullisissa kysymyksissä.
– Pienpetopyyntikilpailu saatiin näyttämään julmalta teurastustapahtumalta, mitä se ei ollut, vaan päinvastoin haitallisia petoja poistettiin täysin asianmukaisesti, millä muun muassa parannetaan alueen lintujen pesimisoloja tulevana keväänä, edustajat painottavat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huhtasaari huolissaan metsästyskoirien kohtelusta Espanjassa

Simula: ”Susien pantaseurannan välivuosi uhka tulevalle metsästyskaudelle”

PS-mepit lyijykiellosta: Miksi hallitus vaikenee?

Simula: ”EU-sääntely suurin uhka suomalaiselle metsästyskulttuurille”

Antikainen: Lisää poikkeuslupia valkoposkihanhien metsästykseen

Mäenpää vaatii toimenpiteitä hukkakauran torjumiseksi – yksi hukkakaurayksilö voi saastuttaa nopeasti kokonaisen peltolohkon
Viikon suosituimmat

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Helsingissä käytettiin satoja miljoonia euroja pyöräilyyn – mutta buumi jäi tulematta
Helsinki on käyttänyt lähes 200 miljoonaa euroa pyöräilyinfrastruktuuriin. Tuore väitöstutkimus Helsingin yliopistosta osoittaa, että rahat eivät ole muuttaneet kaupunkilaisten liikkumistottumuksia.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Autot ja asunnot paloivat Belfastissa – turvapaikanhakijan tekemä raaka puukkohyökkäys raivostutti britit
Henkilöautot, bussit ja asunnot paloivat soihtuina yössä, kun raaka veitsihyökkäys kärjistyi katuväkivallaksi eri puolilla Pohjois-Irlantia. Belfastissa tapahtunut puukotus oli saanut ihmiset suunniltaan. Sudanilaismies viilteli hirvittävästi uhriaan keittiöveitsellä ja kuvat sosiaalisessa mediassa kiihdyttivät kansalaiset raivoon.

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille
Eduskunnassa on parhaillaan käsittelyssä hallituksen esitys kansalaisuuslain kiristämisestä, jonka näkyvin uudistus on uusi kansalaisuuskoe. Kansalaisuuskokeen suorittamisvelvoitteesta järkyttynyt vasemmisto-oppositio perustelee kielteistä kantaansa muun muassa mahdollisella psykologisella stressillä, jota kokeen suorittaminen saattaa aiheuttaa kansalaisuutta hakeville.

Vihervasemmiston mukaan kansalaisuuskoe aiheuttaa psykologista stressiä maahanmuuttajille – Koponen: ”Edes oma mielikuvitus ei olisi riittänyt tuollaiseen selitykseen”
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona kansalaisuuslain kolmannen kiristyspaketin. Lain myötä kansalaisuuden vaatimuksiin tulee kansalaisuuskoe. Vasemmisto-opposition perustelut uudistuksen vastustamiselle hämmentävät perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koposta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Mäkelä: Perussuomalaisten pitkään peräänkuuluttamat uudistukset toteutuvat
Perussuomalaisten pitkä ja johdonmukainen työ Suomelle elintärkeiden uudistusten toteuttamiseksi on tuottanut tulosta myös vuonna 2026. Kiristyksiä on tullut muun muassa maahanmuuttoon ja vankeusrangaistuksiin, minkä lisäksi hallitus on korjannut ennätysmäärän edellisten hallitusten tekemiä, Suomea heikentäviä päätöksiä.

Antikainen vaatii selitystä: Ministeriö torppasi eduskunnan päätöksen karhukiintiöistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen maa- ja metsätalousministeriön kieltäytymisestä valmistella karhun kiintiömetsästysasetusta eduskunnan edellyttämällä tavalla.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














