Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS-mepit lyijykiellosta: Miksi hallitus vaikenee?

28.11.2019 |08:07

EU:n REACH-komitea käsitteli istunnossaan 19.-20.11. lyijyammusten kieltoa kosteikkoalueilla. Kokouksessa ei kuitenkaan tehty päätöstä asiassa, äänestys on mahdollisesti helmikuussa.

Perussuomalaisten euroedustajat Laura Huhtasaari ja Teuvo Hakkarainen ihmettelevät, miksi Suomen hallitus vaikenee asiasta eikä tiedota, millaista linjaa se ajaa.

Sekä Huhtasaari ja Hakkarainen pitävät tätä prosessia kouluesimerkkinä EU-liittovaltiokehityksestä, jossa Suomen asioista päätetään suljetuissa kabineteissa Brysselissä.

– Olemme lähettäneet asiasta selvityspyynnön sosiaali- ja terveysministeriölle ja haluamme aukottoman selvityksen siitä, mikä on hallituksen kanta, toteavat kummatkin mepit.

Aihe koskettaa suomalaisia

EU:n kaavailema lyijyammusten kielto on herättänyt laajaa närkästystä metsästäjä-, urheiluampuja- ja reserviläispiireissä, sillä se vaikeuttaisi harrastus-, maanpuolustus- ja metsästystoimintaa merkittävästi.

– Jatkamme asian tiivistä seuraamista ja pyrimme kaikin keinoin vaikuttamaan siihen, että tällaista Brysselin byrokraattien laatimaa sääntöä ei tulisi, painottavat perussuomalaiset euroedustajat.

Kummatkin euroedustajat kiittävät runsaista kansalaisyhteydenotoista, jotka todistavat asian koskettavan tuhansia tavallisia suomalaisia.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi

08.05.2026 |18:04
5.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
7.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
9.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää