Artikkeli kuva

SUOMEN UUTISET

Immonen ja Luukkanen: Ruotsidemokraattien menestys isku medialle

10.09.2018 |00:18

Järvenpää Perussuomalaisten järjestämiin Ruotsin vaalivalvojaisiin osallistunut kansanedustaja Olli Immonen toivoo ruotsidemokraattien vaalimenestyksen näkyvän myös perussuomalaisten vaalituloksessa ensi kevään eduskuntavaaleissa.

– Suomessa on ollut tapana ottaa mallia Ruotsin puolelta. Otetaan nyt mallia tässäkin asiassa. Pistetään perussuomalaiset nousuun ja laitetaan isänmaan etu ensin.

Ruotsidemokraatit näyttämään kyntensä

Immosta vaalivalvojaisissa jututtanut kaupunginvaltuutettu Arto Luukkanen muistuttaa, että jos ruotsidemokraatteja ei nyt oteta tosissaan, Ruotsissa saattaa tulla uudet vaalit hyvinkin pian ja niissä puolue kaksinkertaistaa jälleen kannatuksensa.

– Blokkipolitiikkaa murtuu Ruotsissa ja nyt täytyy lähteä etsimään uusia vaihtoehtoja. Ruotsidemokraatit pitää päästää valtaan ja näyttämään kyntensä siinä, miten he pystyvät ajamaan kansakunnan etuja ja asiaa, Immonen painottaa.

Median katsottava peiliin

Luukkasen mielestä realismin aika tulee nyt molempiin maihin ja ”asiat otetaan sellaisina kuin ne ovat.”

– Tämä on isku mediallekin, myös Ylelle, jonka on alettava miettimään, tekikö se vääriä analyyseja ja pitäisikö sen muuttaa toimintatapojaan ja olla tasapuolisempi.

– Tätä me perussuomalaiset olemme toitottaneet pidemmän aikaa, että Yle toimisi puolueettomasti ja riippumattomasti, kaikkia poliittisia osapuolia tasapuolisesti kohdellen. Varsinkin näin eduskuntavaalien alla Ylen pitää ottaa itseään niskasta kiinni, Immonen sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”

17.08.2026 |11:19
7.
Suomen uutiset logo

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”

17.08.2026 |09:21
10.
Suomen uutiset logo

Valtion tukemat nuorisoasunnot päätyivät sijoittajien käsiin – myyjäyhtiön omistaa liitto, jonka hallituksessa istuvat neljän puolueen nuorisojärjestöt

19.08.2026 |12:22

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää