

LEHTIKUVA
Huhtasaari: Perussuomalaiset rakentaa ruotsidemokraattien kanssa isänmaallista Europpaa
Perussuomalaisten 1.varapuheenjohtaja, kansanedustaja Laura Huhtasaari näkee ruotsidemokraattien vaalivoiton taustalla samoja asioita, jotka puhuttavat myös Suomessa.
– Kansa kaipaa turvallisuutta ja odottaa saavansa kansankodilta tarvittaessa apua ja huolenpitoa.
Huhtasaari seurasi Ruotsin vaali-iltaa ruotsidemokraattien vaalivalvojaisissa Tukholmassa.
Äänestäjien luottamus palautettava
Huhtasaari arvelee, että ruotsidemokraattien vaalivoitto heijastuu myös Suomeen ja osaltaan tukee perussuomalaista politiikkaa.
– Kuten ruotsidemokraatit, myös me olemme isänmaallinen ja kansallismielinen puolue. Ruotsidemokraatit osoittivat tänä iltana, että kehitys tulee väistämättä myös Suomeen. Me emme voi olla viimeinen impivaara Euroopassa, joka ei ajattele omaa kansaa ensin.
Perussuomalaisten osalta Huhtasaari nostaa samalla esille luottamuksen palauttamisen äänestäjille.
– Meidän on saatava luottamus takaisin. Perussuomalaiset olisi nyt Suomen isoin puolue, jos loikkarit eivät olisi pettäneet äänestäjiä. Perussuomalaisten arvopohja kuitenkin pysyy.
PS kehittää yhteistyötä ruotsidemokraattien kanssa
Ruotsidemokraatit toimivat nykyisin Euroopan parlamentin ECR-ryhmässä yhdessä perussuomalaisten ja Tanskan kansanpuolueen kanssa. Huhtasaari kertoi keskustelleensa Tukholmassa ruotsidemokraattien poliitikkojen kanssa myös tulevaisuudesta.
– Olemme käyneet hyviä keskusteluja ja olen samalla tutustunut uusiin ihmisiin. Esillä on ollut yhteistyön kehittäminen entisestään ruotsidemokraattien kanssa.
– Europarlamentaarikko Kristina Winbergin kanssa puhuimme strategisista liikkeistä. Me aiomme yhdessä tehdä Euroopasta isänmaallisen Euroopan. Perussuomalaisille ja ruotsidemokraateille kansallismielisyys tarkoittaa sitä, että itsenäiset valtiot tekevät keskenään yhteistyötä, jolloin se ei ole EU:n sanelemaa.
Turvallisuus keskeistä Suomessakin
Huhtasaari näkee ruotsidemokraattien vaalivoiton taustalla samoja asioita, jotka puhuttavat myös Suomessa.
– Turvallisuus on Suomessa keskeinen kysymys, lähes ykkösasia, kuten se on Ruotsissakin. Turvallisuus pitää sisällään myös sen, että kansalaiset haluavat, että priorisoimme heihinkin. Haluamme, että voimme luottaa siihen, että saamme tarvittaessa apua ja huolenpitoa omasta kansankodista silloin kun emme itse siihen kykene.
– Sananvapaus on myös tärkeää. Me haluamme itsenäisyyttä ja vapautta, emme sitä, että joku kertoo meille, mitä meidän pitää ajatella, Huhtasaari painottaa.
Kansallismielisiä poliitikkoja uhkaillaan myös Ruotsissa
Ruotsin vaalikampanjan aikana nähtiin myös valitettavaa pelottelua ja uhkailua. Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkessoniin ja hänen poikaansa kohdistui jopa tappouhkauksia.
Myös Huhtasaari on saanut uhkailuista osansa: hänen kotitalonsa ikkunat rikottiin viime talvena presidentinvaalikampanjan ollessa käynnissä.
– Tähän on valitettavasti tultu. Itse olen myös saanut vakavia uhkausviestejä. Ruotsissa tämä kehitys näyttää olevan jo pidemmällä, täällä on jopa poltettu vaalitelttoja. Mielestäni tämä on järkyttävää, eikä tällainen toiminta kuulu länsimaiseen demokratiaan eikä pohjoismaihin, Huhtasaari sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kristina Winberg yhteistyö Ruotsin valtiopäivävaalit Jimmie Åkesson Ruotsidemokraatit Sananvapaus Turvallisuus Laura Huhtasaari perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen ja Luukkanen: Ruotsidemokraattien menestys isku medialle

Halla-aho: Ruotsidemokraateilla loistava tilaisuus vaikuttaa politiikkaan, oli se mukana seuraavassa hallituksessa tai ei

Raatikainen: Ihmiset Ruotsissa ovat viimein alkaneet herätä haittamaahanmuuton vaikutuksiin

Kolumni: Uusi alku kansankodille?

Halla-aho Ylellä: Suomessa ja Ruotsissa on melko samanlaiset yhteiskunnat ja maahanmuuton ongelmat
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Turve-kansalaisaloite ylitti 50 000 allekirjoituksen rajan – etenee eduskuntaan
Kansalaisaloite turpeen luokittelemiseksi uusiutuvaksi energiaksi ja poistamiseksi EU:n päästökaupan piiristä on saavuttanut vaaditun 50 000 kannattajan rajan. Aloite etenee nyt eduskunnan käsittelyyn.

Koponen vastaa Razmyarin rasismisyytöksiin: Kun SDP:ltä puuttuu uskottava talouslinja, se näkee rasisteja jo unissa ja sängyn alla
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar arvioi Iltalehden haastattelussa uskovansa, että perussuomalaiset tulevat tekemään vaalien alla rasistista kampanjaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää puheita hämäyksenä.

Demarit menettävät työläisäänestäjiään ruotsidemokraateille – vaikeneminen maahanmuutosta johtaa joukkopakoon
Sosialidemokraattinen puolue on Ruotsissa menettänyt huomattavan osan perinteisistä työläiskannattajistaan. Virta on vienyt ruotsidemokraatteihin, joka tänään kilpailee suurimman työväenpuolueen asemasta. Syynä puolueen vaihtoon näyttäisi tutkijoiden mukaan olevan demareiden näköalattomuus ja maahanmuuttoon liittyvien ongelmien väistely.
















