Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Innokas Bulgaria aikoo jättää euroalueelle jäsenhakemuksensa tässä kuussa – EKP ja Euroopan komissio toppuuttelevat

02.06.2018 |15:43

Bulgaria haluaa euromaaksi. Maan valtiovarainministeri Vladislav Goranov kertoi perjantaina, että maa aikoo jättää jäsenhakemuksensa vielä kesäkuun aikana. Euroopan keskuspankki EKP ja Euroopan komissio viestivät Bulgarialle, ettei maa vielä täytä euromaan vaatimuksia. Bulgarian tavoitteista uutisoi uutistoimisto Reuters.

Bulgaria on EU:n köyhin jäsenmaa. Sen bruttokansantuote henkeä kohden on vain 6 300 euroa, mikä on vain viidennes euromaiden keskiarvosta. Maan tulisi myös kitkeä rehottavaa korruptiota.

Bulgaria on EU:n puheenjohtajamaa kesäkuun loppuun asti.

 

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09
7.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
8.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää