Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Innokas Bulgaria aikoo jättää euroalueelle jäsenhakemuksensa tässä kuussa – EKP ja Euroopan komissio toppuuttelevat

02.06.2018 |15:43

Bulgaria haluaa euromaaksi. Maan valtiovarainministeri Vladislav Goranov kertoi perjantaina, että maa aikoo jättää jäsenhakemuksensa vielä kesäkuun aikana. Euroopan keskuspankki EKP ja Euroopan komissio viestivät Bulgarialle, ettei maa vielä täytä euromaan vaatimuksia. Bulgarian tavoitteista uutisoi uutistoimisto Reuters.

Bulgaria on EU:n köyhin jäsenmaa. Sen bruttokansantuote henkeä kohden on vain 6 300 euroa, mikä on vain viidennes euromaiden keskiarvosta. Maan tulisi myös kitkeä rehottavaa korruptiota.

Bulgaria on EU:n puheenjohtajamaa kesäkuun loppuun asti.

 

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?

17.04.2026 |17:22
6.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20
7.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt

22.04.2026 |16:39

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää