IS: Kansa ei vaadi hallituksen eroa

12.03.2013 |12:58

Ilta-Sanomien mukaan kansa ei vaadi hallituksen eroa ja uusia vaaleja. 75 prosenttia vastaajista vastusti ajatusta lehden Taloustutkimuksella teettämässä tutkimuksessa.

Perussuomalaiset suhtautuivat hallitukseen muita jyrkemmin. Hallituksen kaatumista toivovien ja vastustajien kannatusluvut jakaantuivat melko tarkasti tasan. Keskustankin äänestäjistä vain viidennes toivoi uusia vaaleja.

Hallituspuolue vasemmistoliiton kannattajista joka neljäs toivoi uusia vaaleja, demareiden äänestäjistä joka kymmenes. Suurinta vastustus oli vihreissä, jossa samaa halusi vain kaksi prosenttia ja karsasti 92 prosenttia vastanneista.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan

15.01.2026 |11:00
7.
Suomen uutiset logo

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen

20.01.2026 |14:30
10.
Suomen uutiset logo

Karkotuksia vastustavat aktivistit keskeyttivät jumalanpalveluksen Minneapolisissa: ”Olette valekristittyjä!”

19.01.2026 |15:49

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää