Artikkeli kuva

SEBASTIAN TYNKKYNEN

”Isoja uutisia Brysselistä”, kertoo tuore meppi Sebastian Tynkkynen, ja lähettää samalla terveisiä vasemmistolle

19.06.2024 |19:09

Uunituore meppi Sebastian Tynkkynen (ps.) kertoo PS:n europarlamenttiryhmä ECR:n kasvattaneen kokoaan merkittävästi.

Tynkkynen kirjoittaa:

Isoja uutisia Brysselistä.

Euroopan perussuomalaisista eli ECR:stä tuli juuri Euroopan eduskunnan kolmanneksi suurin puolueryhmä, kun menimme tänään liberaalin Renew-ryhmän ohi.

Tämä on historiallista ja tarkoittaa lisää vaikutusvaltaa ja tärkeitä vaikutuspaikkoja edustamiemme arvojen eteen.

Juuri päättyneessä ECR:n ryhmäkokouksessa hyväksyimme viidestä maasta uusia Euroopan kansanedustajia eli meppejä ryhmäämme. Ennen vaaleja ECR:ssä oli 69 meppiä, nyt 88.

ECR siis kasvoi näiden eurovaalien myötä sekä suhteellisesti, että absoluuttisesti paikkamäärältään eniten.

Ja senkin voisi raportoida, että Brysselin käytävillä päivä päivältä vahvistuvat italialaislehti Corriere Romassakin jo olleet tiedot, että Unkarin Fidesz ei olisi pääsemässä ECR:ään.

Toivotaan, että vasemmisto työntää putinistit ulos omasta ryhmästään.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun

21.05.2026 |11:00
7.
Suomen uutiset logo

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta

22.05.2026 |16:07
8.
Suomen uutiset logo

USA:n varapresidentti kannustaa brittejä: ”Antakaa palaa – puolustakaa kulttuurianne”

21.05.2026 |13:05

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää