

LEHTIKUVA
Italian hallituskriisi heiluttaa taas koko Eurooppaa – uudet vaalit voivat johtaa EU:n hajoamiseen
Italian hallituskriisi on jälleen kerran todellisuutta. Ratkaisu siirtyy ensi viikkoon, mutta markkinat reagoivat Euroopan kolmanneksi suurimman talouden poliittiseen epävarmuuteen välittömästi. Euroopan unionin perusta järisee taas.
Italian pääministeri Mario Draghi jätti torstaina eronpyynnön presidentti Sergio Mattarellalle. Draghin mukaan luottamus koalitiohallituksen sisällä on kadonnut. Presidentti kuitenkin hylkäsi pääministerin eronpyynnön. Hallituskriisin lopputulema siirtyi ensi viikkoon ja Draghin keskusteluun parlamentin kanssa.
Hallitus voitti luottamusäänestyksen
Torstain tapahtumat johtuivat suoraan siitä, että hallituksessa istuva Viiden tähden liike tempaisi tukensa Draghin hallitukselta parlamentin ylähuoneen 23 miljardin euron energiatukia koskeneessa luottamusäänestyksessä. Hallitus kuitenkin voitti äänestyksen luvuin 172–39.
Draghin hallituskoalitiolla on vahva enemmistö Italian parlamentissa myös ilman Viiden tähden liikettä, sillä parlamentin suurimmat puolueet äärioikeistolainen Lega ja keskusvasemmistolainen PD tukevat hallitusta.
Italialla massiiviset velat
Euroopan kolmanneksi suurin talous on jälleen poliittisen kriisin pyörteissä. Talousmyrsky voi yltyä myös muualla Euroopassa, jos ja kun Italian hämmennys leviää koko EU:n alueelle.
Italian valtionlainojen seuratuin 10-vuotinen korko nousi torstaina 3,32 prosenttiin ja korkoero Saksan vastaavaan leveni samalle tasolla kuin ennen EKP:n kesäkuun hätäkokousta. Italian valtiolla on lainaa yli 2 000 miljardia euroa.
Italiassa on määrä pitää parlamenttivaalit ensi keväänä, mutta hallituksen hajoamisen myötä uurnille voidaan joutua jo parin kuukauden kuluttua syyskuussa. Jos gallupeissa loistava eurokriittinen oikeisto voittaa vaalit, EU:n vaatimat talousuudistukset saattavat joutua vasaran alle.
EU:n kohtalo taas vaakalaudalla
Tämä taasen voi jouduttaa talous- ja energiakriisin kourissa kärvistelevän unionin sisäisiä erimielisyyksiä ja kyseenalaistaa koko EU:n olemassaolon.
Paradoksi tavallaan on se, että Suomen ja Ruotsin jäsenyyden myötä sotilasliitto Nato voi jäädä Euroopan valtioiden keskeiseksi yhteistyöelimeksi. Se jos mikään heijastaisi maanosan todellista tilannetta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- eurokriittinen oikeisto korkoero valtionlainojen korot Talousmyrsky PD luottamusänestys eronpyyntö parlamentin ylähuone koalitiohallitus parlamenttivaalit Senaatti Euroopan unioni Lega energiatuet Euroopan keskuspankki Sergio Mattarella Viiden tähden liike Mario Draghi Hallituskriisi Suomi EKP Ruotsi Saksa Italia nato EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italiassa mällätään suomalaisten veroeuroilla – Huru ja Junnila: Missä valvonta, missä hätäjarru?

Elinkustannukset karkaavat käsistä, veronmaksajien rahat valuvat unelmahöttöön – Purra: ”Elämme vihreää päiväunta, jota kokoomus ja hallitus kannattavat”

Suomalaiset maksavat ensin italialaisten taloremontit ja remontoivat pakosta omat talonsa energiatehokkaiksi – ”Suomi on tehnyt valtavan virheen olemalla innokkain EU-komission ehdotusten tukija”

Perussuomalaiset elpymispaketin valvonnasta: Suomen pitäisi valvoa Italiaa, koska siellä meidän rahat ovat

Italian hallituksen kaatuminen yhä lähempänä – oikeistopuolueet irtautumassa yhteistyöstä

Italian pääministeri Draghi erosi – oikeisto voitonvarmana kohti syksyn mahdollisia vaaleja

Kansallismielinen oikeisto nousemassa valtaan Italiassa – maahanmuuttokriittinen Giorgia Meloni puolustaa perinteisiä arvoja
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.















