

LEHTIKUVA
Italian presidentti hylkäsi eurovastaisen ministerinimityksen – saattaa joutua virkasyytteeseen
Italian presidentti Sergio Mattarella hylkäsi pääministeriehdokas Giuseppe Conten esityksen maan valtiovarainministeriksi. Italian kirstunvartijaksi kaavailtiin Paolo Savonaa. Viiden tähden liike harkitsee presidentin asettamisesta virkasyytteeseen maan perustuslain pohjalta. Todennäköisesti Italiassa ajaudutaan ainakin uusintavaaleihin.
Liiton puheenjohtaja Matteo Salvini ei ilahtunut Mattarellan vetosta. Hän ei kuitenkaan kommentoinut presidentin virkasyyteharkintaa millään muotoa. Sen sijaan Forza Italian puheenjohtaja Silvio Berlusconi piti virkasyytepuheita vastuuttomina. Sosiaalidemokraattien ex-puheenjohtaja ja ex-pääministeri Matteo Renzi piti virkasyytepuheita häpeällisinä.
Savona kertoi haluavansa tehdä Euroopasta vahvemman ja reilumman. Hän ei pitänyt Italian euroeroa esillä. Mattarella puolestaan perusteli päätöstään olla hyväksymättä Savonaa sijoittajien säikähdettyä maan hallitusohjelmaa. Ohjelmaa puolustaneet Liitto ja Viiden tähden liike perustelivat ohjelman lisääntyneitä menoja ja veroleikkauksia toimilla, jotka elvyttävät maan talouden kasvuun. Kasvu puolestaan parantaisi Italian velanmaksukykyä.
Katseet jo uusiin vaaleihin?
Salvini kertoi haluavansa uudet parlamenttivaalit. Mattarella kertoi harkitsevansa asiaa maanantaina, jolloin hän tapaa Carlo Cottarellin. Presidentti saattaa pyytää Cottarelliä kasaamaan toimitusministeriö, jonka tehtäväksi jää järjestää uudet parlamenttivaalit.
Viime aikaisten kannatusmittausten mukaan Liitto olisi kasvattamassa maaliskuun vaalien yli 17 prosentin äänisaalistaan. Puolue on saanut kyselyissä 21-25 prosentin kannatuksen. Viiden tähden liike pitäisi melko tarkkaan vaalituloksensa ennallaan. Liike sai hieman alle kolmanneksen äänistä.
Mikäli uusiin vaaleihin muodostetaan oikeistokoalitio maaliskuun vaalien mukaan, koalitio saisi noin 40 prosenttia äänistä. Koalitio jäi 37 prosenttiin. Noin 40 prosenttia riittäisi kuitenkin koalitiolle enemmistöhallitukseen. Koalition henkilökemiat ovat saattaneet kuitenkin tahriintua liiaksi.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna
Lontooseen matkalla olleessa junassa tapahtui lauantai-iltana joukkopuukotus, jossa yksitoista ihmistä sai vammoja. Viranomaiset korostavat, että kyseessä ei välttämättä ollut terrori-isku ja kehottavat yleisöä olemaan spekuloimatta teon syitä. Joukkopuukotukset ovat yleistyneet Britanniassa. Kuukausi sitten Manchesterissa synagogan edessä tapahtunut joukkopuukotus myönnetään nyt islamistiseksi terroriteoksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää














