Itella vähentää väkeä

10.04.2013 |15:35

Posti- ja logistiikka-alan yritys Itella aikoo vähentää satoja työntekijöitä. Suomessa työpaikan menetys uhkaa enintään 290:tä työntekijää ja ulkomailla 60:tä.

Itella aikoo vähentää henkilöstöä lähinnä hallinnollisista asiantuntija- ja esimiestehtävistä. Yt-neuvottelut koskevat konsernitoimintoja, postipalveluja ja logistiikkapalveluja. Itella nousi maanantaina julkisuuteen myös Ylen MOT-ohjelmassa, joka kertoi Itellalla olevan tytäryhtiö veroparatiisissa Kyproksella.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

19.11.2025 |21:13
8.
Suomen uutiset logo

Suomi säästää yli sata miljoonaa euroa Afrikkaan suuntautuvasta kehitysavusta – Tavio: Yhteensä kehitysapu pienenee tällä vaalikaudella 1 305 miljoonaa euroa

13.11.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen

18.11.2025 |12:12

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää