

Suuren valiokunnan puheenjohtaja Satu Hassi ja varapuheenjohtaja Jani Mäkelä Pikkuparlamentissa Helsingissä 16. heinäkuuta 2020. Suuri valiokunta käsitteli EU:n elpymissuunnitelmaa kokouksessaan 16. heinäkuuta ennen Eurooppa-neuvostoa. / LEHTIKUVA
Jani Mäkelä EU-elvytyspaketista: Koko paketti on hylättävä – paketin vastuut ”hävittäjähankintojen luokkaa”
Eduskunnan suuri valiokunta päätti tänään tukea Suomen jatkamista elpymisrahastoneuvotteluissa. Valiokunnan perussuomalaiset tai kristillisdemokraattijäsenet eivät haluaisi liittyä pakettiin lainkaan. Suuren valiokunnan varapuheenjohtaja Jani Mäkelä kommentoi asiaa tiedotustilaisuudessa.
Perussuomalaiset esittivät koko elvytyspaketin hylkäämistä ja monivuotisen rahoituskehyksen neuvottelemista enintään sillä tasolla, joka vastaa nykyistä rahoituskehityskautta. Perussuomalaiset eivät usko, että Suomi voisi elvytyspaketissa voittaa, ainoastaan hävitä. Kysymys on vain siitä, miten paljon hävitään.
– Hallituksen perustelut siitä, että tässä jollain tapaa elvytettäisiin Suomen vientiteollisuutta, eivät ole uskottavia. Eli se, että annettaisiin saksalaisille, ranskalaisille, italialaisille ja espanjalaisille rahaa, jotta ne kenties ostaisivat Suomesta tuotteita, on ajatuksena täysin absurdi, toteaa suuren valiokunnan varapuheenjohtaja Jani Mäkelä (ps.).
Ei mitään järkeä
Mäkelä uskoo elvytyspaketilla ennemminkin pelastettavan Saksan pankkeja ja autoteollisuutta, joilla on saamisia ja viemisiä EU-maista. Suomen kannalta olisi viisaampaa tukea omaa teollisuutta kuin kaataa EU:n kautta rahaa EU:n ongelmamaille suomalaisen teollisuuden tukemiseksi.
– Siinä ei ole ajatuksena kerta kaikkiaan mitään järkeä. Aina kun EU:ssa tulee kriisi, sääntöjä venytetään ja keksitään, miten olisi nyt laillista tehdä tämäkin asia. Niin on käynyt tässäkin. Eli nyt tulee EU:n rahoituksesta riippuvainen EU:n alainen toimielin, Euroopan neuvoston oikeuspalvelu, joka sanoo kyllä, EU toimii sääntöjensä mukaisesti. Tämähän on täysin epäuskottava kuvio, Mäkelä moittii.
Suomi menettää päätösvallan omista rahoistaan
Vaikka EU pystyisikin tulkitsemaan omat sääntönsä aina haluamallaan tavalla, on Mäkelän mukaan Suomen pystyttävä pitämään kiinni omasta budjettisuvereniteetistaan. Suomen on saatava itse päättää, miten rahansa käyttää. EU:n elvytyspaketin kanssa näin ei tule tapahtumaan.
– Tämän koko paketin vastuu on kokoluokaltaan kestävyysvajeen verran, hävittäjähankintojen luokkaa. Jos sellainen raha sinne luvataan antaa ja taata, niin emmehän silloin enää pysty omasta budjetistamme päättämään yhtä paljon kuin ennen sitä, Mäkelä sanoo.
Tässä pajatsossa suomalainen ei koskaan voita
Vaikka järjestelyn sanotaan olevan vain väliaikainen, joutuu Suomi kuitenkin maksamaan rahoitusosuuksia vuoteen 2025 saakka. Se tulisi nostamaan Suomen ennestäänkin hyvin epäedullista EU:n rahoituskehystä. Tulevan rahoituskehyksen koko nousisi kertaheitolla ehkä kolmasosalla.
– Tämä on sellainen pajatso, missä suomalainen ei tule koskaan voittamaan, ja näillä perusteilla me esitimme koko paketin hylkäämistä, toteaa Mäkelä.
Suomi ei voi aina olla muiden maksumies
Kun jotakin arvostellaan, pitää aina pystyä esittämään myös vaihtoehto. Suomi on itse ottanut viiden miljardin euron suoran koronavelan. Yleisesti ottaen valtion lainanotto kasvaa tänä vuonna suuruusluokaltaan 20 miljardin nettovelkaan. Toisin sanoen Suomi on jo tehnyt kansallisia toimia koronaviruksen selättämiseksi ja talouden saamiseksi pandemian jäljiltä taas ylös.
– Nyt olisi muiden maiden aika tehdä omat kansalliset toimensa oman taloutensa pystyyn saamiseksi. Aina ei voi mennä niin, että maksumies löytyy jostain muualta ja Suomi maksaa, kun muut ovat hoitaneet taloutensa huonosti jo ennen koronaa. Muiden täytyy löytää talouskuri ja moraali tähän asiaan, Mäkelä moittii.
Ajatus jo lähtökohtaisesti kelvoton
Mäkelän mielestä on myös melko toisarvoista keskustella Suomen mahdollisista neuvottelutavoitteista. Jos käsittelyssä on 500 miljardin euron lahjapaketti ja 250 euron lainapaketti, mikä kokonaisuudessa oikeasti muuttuisi, jos lahjarahasta 50 miljardia kipattaisiin lainarahan puolelle? Miten elvytyspaketti muuttuisi siitä sen paremmaksi Suomen kannalta?
– Koko ajatus on jo lähtökohtaisesti kelvoton ja sutena syntynyt, Mäkelä torjuu.
Perussuomalaiset ja KD jättivät valiokunnan päätökseen eriävän mielipiteen.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


VM:n ex-ylijohtaja arvioi erittäin kriittisesti EU-elvytysrahastoa ja EU-veroja – ”Lopputuloksena hallitsematon byrokratia, viimeiseen pisaraan puristettu veronmaksaja, palkansaaja ja yrittäjä”

Halla-aho painotti: Suomi voi kieltäytyä osallistumasta 750 miljardin EU-elvytykseen – ”Jospa tuettaisiin suoraan suomalaista teollisuutta, eikä lähetettäisi rahoja Italian kautta”

Halla-aho puoluejohtajien tv-tentissä: ”Hallitus on kykenemätön leikkaamaan sellaisia menoja, jotka eivät palvele millään tavalla suomalaisten turvallisuutta ja hyvinvointia”

Immonen elpymispaketista: EU-oikeuspalvelu ei ole riippumaton laillisuusvalvoja, hallitus velvollinen ottamaan huomioon perustuslakivaliokunnan valtiosääntöiset huomautukset

Sanna Antikainen: Tiedossa maksajan rooli, Suomen uskallettava sanoa EU-neuvotteluissa ”ei”

Suomen pääministeri Marinilla tiukka paikka: Suomen pitäisi velkaantua lahjoittaakseen rahaa Italiaan, jotta Italia pysyisi jatkossakin tuettavien maiden joukossa

Jani Mäkelä EU-neuvotteluista: Suomen viennin väitetään riippuvan tästä, mutta viennistämme vain kuusi prosenttia menee niihin maihin, jotka paketista eniten hyötyisivät

Halla-aho: Edustaako Marinin hallitus Suomea Brysselissä vai Brysseliä Suomessa?

Eurooppaministeri Tuppurainen toisti suomalaisten maksamien lahjarahojen levittämisen evankeliumia
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Antikainen: Lindtman puolustaa Sánchezia eikä Suomea
Kun Espanjan hallitus epäonnistui EU:n ulkorajan suojaamisessa, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löysi arvosteltavaa vain yhdestä suunnasta: rajaa puolustavasta Suomen sisäministeristä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan se kertoo kaiken olennaisen SDP:n turvallisuuspoliittisista prioriteeteista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














