Jengiläiset murhaavat toisiaan Malmössä

19.06.2018 |12:51

Poliisin mukaan Malmön eilisillan ammuskelussa oli kyse jengien välienselvittelystä. Kolme nuorta miestä sai surmansa kaupungin keskustassa kilpailevan rikollisjengin automaattiaseiden luodeista ja neljäs on vakavasti loukkaantunut.

Muut ammuskelussa loukkaantuneet eivät Aftonbladet-lehden mukaan ole hengenvaarassa.

Malmössa on poliisin mukaan parhaillaan meneillään kolmesta neljään järjestäytyneen rikollisuuden jengisotaa. Nyt tapahtuneessa tulituksessa oli epätavallista se, että se tapahtui kaupungin keskustassa eikä ongelmalähiöissä. Teosta ei vielä ole pidätetty ketään.

Poliisin mukaan myös sivullisten riski joutua ammutuksi on eilisten kaltaisten murhien myötä kasvanut.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee

09.07.2026 |16:11
10.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Rantanen raiskausrikoksista: ”Nämä ovat kuvottavia uutisia, niistä tulee ihan fyysisesti paha olo”

07.07.2026 |18:15

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää