Jengiläiset murhaavat toisiaan Malmössä

19.06.2018 |12:51

Poliisin mukaan Malmön eilisillan ammuskelussa oli kyse jengien välienselvittelystä. Kolme nuorta miestä sai surmansa kaupungin keskustassa kilpailevan rikollisjengin automaattiaseiden luodeista ja neljäs on vakavasti loukkaantunut.

Muut ammuskelussa loukkaantuneet eivät Aftonbladet-lehden mukaan ole hengenvaarassa.

Malmössa on poliisin mukaan parhaillaan meneillään kolmesta neljään järjestäytyneen rikollisuuden jengisotaa. Nyt tapahtuneessa tulituksessa oli epätavallista se, että se tapahtui kaupungin keskustassa eikä ongelmalähiöissä. Teosta ei vielä ole pidätetty ketään.

Poliisin mukaan myös sivullisten riski joutua ammutuksi on eilisten kaltaisten murhien myötä kasvanut.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää