

Monikulttuuri jytisee – poliisiasemat pommi-iskujen kohteena Ruotsissa, poliisipäällikkö: ”täysin sopimatonta”
Poliisipäällikön mielestä poliisiasemien pommittaminen on ”täysin sopimatonta”. Ruotsidemokraatit haluavat armeijan poliisin avuksi lähiöihin.
Keskiviikkoiltana Rosengårdin lähipoliisiasemalla räjähti. Poliisiasemaa kohti oli heitetty käsikranaatti tai vastaava pommi. Rakennuksen julkisivu ja parkkipaikalla olleet, poliisille kuuluvat autot kärsivät vaurioita, mutta kukaan ei loukkaantunut räjähdyksessä.
Malmön maahanmuuttajavaltaisen lähiön poliisiasemalla ei ole iltaisin ja öisin päivystystä. Asema on auki arkisin kello 9-15.
Poliisi otti samana iltana kiinni kaksi nuorukaista, joita epäillään teosta. Nuorukaiset kiistävät syyllistyneensä mihinkään, kertoo SVT.
Poliisi: pommittaminen on ”täysin sopimatonta”
Poliisin mukaan teko on suunnattu suoraan poliisia ja sen toimintaa vastaan.
Aluepoliisipäällikkö Carina Persson toteaa, että poliisiaseman pommittaminen on ”täysin sopimatonta”. Poliisi ei silti aio antaa periksi, vaan jatkaa tärkeää työtään Rosengårdissa.
Muillakin poliisiasemilla paukkunut
Rosengårdin poliisiaseman pommi ei ole suinkaan ainoa poliisiin kohdistunut hyökkäys Ruotsissa.
Joulukuussa 2017 räjäytettiin poliisiauto Malmön poliisiaseman edessä. Kolme vuotta aiemmin pommi-iskun kohteena oli Malmön oikeustalo.
Viime vuoden marraskuussa räjähti käsikranaatti Uppsalan poliisitalon edessä. Lokakuun lopussa joku ampui useita laukauksia poliisimiehen huvilaa kohti Västeråsissa ja aiemmin samassa kuussa räjäytettiin Helsingborgin poliisitalon sisäänkäynti.
Huhtikuussa 2017 parikymmentä nuorukaista hyökkäsi poliisien kimppuun Göteborgissa heittäen muun muassa polttopullon päin poliisia.
Ruotsin media puhuu nuorukaisista ja jengeistä ja käsikranaatit räjähtelevät ikään kuin ”itsestään”. Sitä toimittajat eivät suostu sanomaan, että tekojen takana ovat nimenomaan humanitaarisista maahanmuuttajista koostuvat jengit.
Poliisien mitta alkaa täyttyä
Ei siis ihme, että Ruotsin poliisin mitta alkaa olla täynnä, kuten Helsingin Sanomat kirjoittaa. Valtaosa poliiseista katsoo heitä vastaan suunnatun väkivallan uhan kasvaneen viimeisen kahden vuoden aikana. Vajaa kolmannes väkivaltaa kokeneista poliiseista on saanut niskaansa kiviä, pulloja, ilotulitteita tai räjähteitä.
Yhä useammat poliisit vaihtavat muuhun työhön.
Ruotsidemokraatit: armeija poliisin avuksi
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson ehdotti äskettäin puoluejohtajien väittelyssä, että sotilaat pitäisi laittaa kaduille poliisin avuksi lähiöiden rikollisjengejä vastaan. Åkesson haluaa ”julistaa sodan” jengirikollisuutta vastaan.
Aseistetut sotilaspartiot ovat tuttu näky monien muiden Euroopan maiden kaduilla. Yllättävää on se, että pääministeri Stefan Löfven ei torjunut Åkessonin ehdotusta suoralta kädeltä.
– Se ei olisi minun ensisijainen toimenpiteeni, mutta meidän on lisättävä viranomaisten välistä yhteistyötä jengirikollisuuden voittamiseksi, Löfven sanoo.
Se on sitten eri asia, minkä verran apua sotilaista olisi. Ruotsin asevoimien kokonaisvahvuus kaikki aselajit ja koulutettavat varusmiehet mukaan lukien on vain 20 000 sotilasta. Pelkästään Rosengårdin maahanmuuttajalähiössä asuu enemmän väkeä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mafiameininkiä Malmössä: Jengirikolliset kaappaavat kauppoja
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Porvaripuolueille täystyrmäys Ruotsin vieraskielisiltä: Malmön Rosengårdissa demareiden ja vasemmistopuolueen yhteinen kannatus lähes 100 prosenttia
Sosialidemokraattien ääntenkalastelu erityisesti muslimien piirissä näyttää onnistuneen erinomaisesti. Malmön Rosengårdissa vasemmiston kannatus oli peräti 95,2 prosenttia. Nyt koetun perusteella muslimien vaikutus tulee vääjäämättä lisääntymään vasemmiston poliittisissa linjauksissa.

PS-Nuoriso: Kokoomus ja RKP pelastivat nuorisojärjestöjensä hillotolpat – kärsijöinä valtio ja veronmaksajat
Kokoomus ja RKP ovat hallituksessa tyrmänneet uudistuksen, jolla opetus- ja kulttuuriministeriö ministeri Mika Poutalan johdolla olisi muuttanut nuorisojärjestöille maksettavaa tukea oikeudenmukaisemmaksi. Nykyinen aikansa elänyt järjestelmä suosii pitkän historian omaavia järjestöjä valtavilla tukisummilla, vaikka niiden jäsenmäärä ja toiminnan taso eivät enää vastaisi tuen tasoa.

Lähes joka neljäs vanki on ulkomaalainen – Vigelius vaatii automaattisia karkotuksia
Ulkomaalaisten vankien määrä on kasvanut 76 prosenttia kymmenessä vuodessa, kertoo oikeusministeriö. Ulkomaalaisten vankien määrän kasvu selittää koko vankimäärän kasvusta jopa neljä viidesosaa. Suomen 3 900 vangista nyt 950 eli joka neljäs on ulkomaalainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














