
Joukkokanne Saksan perustuslakituomioistuimeen EKP:n pandemian arvopaperiostoista
Kuusitoista liikemiestä ja akateemista on jättänyt Karlsruhessa Saksan perustuslakituomioistuimeen joukkokanteen EKP:n arvopaperiostoista niin sanotun pandemiaohjelman (PEPP) vuoksi. Aiheesta uutisoi Bloomberg.
Rahoitusalan professori Markus Kerber kertoo ohjelman olevan “törkeää hallitusten rahoittamista. Kerber on joukkokanteen vetäjä.
Kanne on suunnattu Saksan hallitukselle ja liittopäiville. Kanteen mukaan maan johdon olisi pitänyt vastustaa PEPP:iä.
1 850 miljardin ohjelma
EKP käynnisti PEPP:in noin vuosi sitten ja sen on tarkoitus jatkua vielä ainakin vuoden verran. Ohjelman koko on pökerryttävät 1 850 miljardia euroa.
Ohjelmassa EKP ostaa taseeseensa erilaisia arvopapereita, kuten yritysten ja euromaiden velkakirjoja, pitäkseen niiden hinnan keinotekoisen korkealla. Korkea hinta velkakirjoissa merkitsee alhaisempaa jälkimarkkinakorkoa. Se puolestaan ohjaa uusien lainojen korkotasoa.
EKP on kertonut, ettei se aio käyttää koko ohjelman kapasiteettia, jos sille ei ole tarvetta.
Epäsuhtainen ja löperö
Kerberin johtama joukko huomauttaa, että PEPP:iä aiemmin käynnistynyt osto-ohjelma todettiin Saksan perustuslain vastaiseksi. Tuolloin tuomarit vaativat ohjelmalle katon, riittävät luottoluokitukset ostetuille velkakirjoille ja EKP:n pääoma-avaimen suhteen tasapuolista ohjelmaa.
PEPP ei esimerkiksi täytä pääoma-avaimen ehtoa. Ehto tarkoittaa, että eri euromaiden velkakirjoja ostetaan samassa suhteessa kuin millä ne pääomittavat EKP:tä. Uudessa ohjelmassa näin ei käy, vaan EKP on ostanut ylipainolla esimerkiksi Italian velkaa.
Viime kesänä Saksan vaihtoehtopuolue AfD jätti kanteen Karslruheen käyttäen samoja argumentteja.
Tuomioistuimen päätös vienee vuosia, joten on oletettavaa pitää pandemiaa ja PEPP:iä jo päättyneenä tuomiota julistaessa.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jättiläiset törmäyskurssilla – onko EU:n “luova laintulkinta” tulossa tiensä päähän Saksan EKP-linjauksen vuoksi?

Karlsruhen päätös ilahduttaa valituksen tehneitä – EKP voi joutua leikkimään tulella

Karlsruhen tuomarit: Tarkoituksenamme on vahvistaa Eurooppaa

Saksalainen näkemys: EU:n elvytysrahasto on askel tulonsiirtounioniin

Koskenkylä: EU:n elpymisrahastossa vakavia ongelmia, oikeudellinen pohja kyseenalainen
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.