

Junnilalta useita aloitteita valtion talousarvioon
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila jätti eduskunnassa perjantaina peräti 22 talousarvioaloitetta. Hän ehdottaa sekä lisäyksiä, että vähennyksiä. Junnila allekirjoitti myös Varsinais-Suomen kansanedustajaryhmän kaksi yhteistä aloitetta.
Vilhelm Junnila on tyytyväinen perussuomalaisten eduskuntaryhmän esittämiin leikkauksiin maahanmuutosta ja kehitysavusta. Hän haluaa lisäksi vähentää Suomen EU-puheenjohtajakauden päästökompensaatioista 500 000 euroa.
Säästyneet varat hän käyttäisi liikennettä-, autoilua- ja kolmatta sektoria tukeviin toimiin.
– Aluepoliittiset painotukset näkyvät toimissani hallituksen esityksiä vahvemmin. Näissä on oltava aktiivinen, jotta Varsinais-Suomi pystyy pitämään puoliaan, Junnila toteaa.
Ruoka-apuun ja maanpuolustukseen
Junnila esittää 50 000 euroa maanpuolustusjärjestöjen toiminnan tukemiseksi Varsinais-Suomessa, 75 000 euroa ruoka-apua Turussa tarjoavalle Operaatio Ruokakassille, 28 000 euroa Turun saariston yksityisteiden kunnossapitoon ja 60 000 euroa puutiaisaivokuumerokotuksiin Naantalin saaristoalueille.
Lounais-Suomen partiopiirille alueellisen partiotoiminnan tukemiseen esitetään 50 000 euroa ja Loimaa-seuralle 40 000 euroa.
Verkkokirjoittelusta aiheutuneeseen mielipahaan
Yllätyksenä voi pitää esitystä maahanmuuttajista aiheutuviin kustannuksiin. Somalialaisten integraatiota edistävä Berde-yhdistys saisi ehdotuksen mukaan koko valtion talousarvion pienimmän määrärahan: 100 euroa verkkokirjoittelusta aiheutuneeseen ahdistukseen ja mielipahaan.
Aloitteen perusteluissa mainitaan muun muassa mediapersoona Husu Hussein.
Hallitus leikkaa Suomen Metsästäjäliitto ry:n ympäristötöistä 100 000 euroa, jota Junnila esittää palautettavaksi.
Talousarvioaloitteissa on myös määräraha väestönkasvun ehkäisyyn Saharan eteläpuolisilla alueilla. Lisäksi tukea saisivat muutamat valtakunnalliset yhdistykset.
Liikennehankkeissa turvallisuus edellä
Junnilan talousarvioaloitteet parantaisivat merkittävästi liikenneturvallisuutta. Määrärahaa esitetään Turun kehätien vaiheittaisen suunnitelman nopeuttamiseen, valtatie 8:n meluaidan rakentamiseen välille Härkämäki-Huhko, kevyen liikenteen väylän suunnitteluun Piikkiöön Vanhanunnantielle ja Sauvo-Korpela-Kinnarpyöli välisen yhdystie 1812 perusparannuksen suunnitteluun. Liedossa kolmelle valtatie 10:n kääntymiskaistalle esitetään suunnittelumäärärahaa: Kirkkotien, Metsolantien ja Nuolemonportin risteyksiin.
Junnila huomioi myös Laitilassa sijaitsevien kantatie 43:n valo-ohjatun liittymän sekä Kaukolantien ja Erik Sorolaisentien kiertoliittymien rakentamisen ja liikenneturvallisuuden parantamisen. Aloitteissa on myös Saaristotie mt 180:n tiesuunnitelman loppuunsaattaminen ja hankkeen käynnistäminen liikenneturvallisuuden parantamiseksi.
– Aloitteet mahtuvat hyvin varjobudjettimme raamiin. Vain maailmanparannuksesta tingitään, Junnila selventää.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Peltokangas: Suomi on dumpannut vuosikymmeniä rahaa Afrikkaan – ”Ei ole saatu mitään muuta aikaiseksi kuin lisääntyviä konflikteja, heimosotia ja kansojen kurjistamista”

Elomaa: Omaishoito ei nauti arvostusta hallitusohjelmassa tai budjetissa

Puisto: Hallituksen taloussuunnitelma on vaarallisen hutera

Junnila heilutti 50 miljardin seteliä täysistunnossa – hallituksen linja: ”Rahat Afrikkaan, aarteet Aurajoelle”

Reijonen: Talousarvioesitys ei ole kestävällä pohjalla – ”Miksi meiltä valuu rahaa ulkomaille ja samaan aikaan lähihoitajat juoksevat kellon kanssa?”
Viikon suosituimmat

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Turve-kansalaisaloite ylitti 50 000 allekirjoituksen rajan – etenee eduskuntaan
Kansalaisaloite turpeen luokittelemiseksi uusiutuvaksi energiaksi ja poistamiseksi EU:n päästökaupan piiristä on saavuttanut vaaditun 50 000 kannattajan rajan. Aloite etenee nyt eduskunnan käsittelyyn.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.















