

Junnilalta useita aloitteita valtion talousarvioon
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila jätti eduskunnassa perjantaina peräti 22 talousarvioaloitetta. Hän ehdottaa sekä lisäyksiä, että vähennyksiä. Junnila allekirjoitti myös Varsinais-Suomen kansanedustajaryhmän kaksi yhteistä aloitetta.
Vilhelm Junnila on tyytyväinen perussuomalaisten eduskuntaryhmän esittämiin leikkauksiin maahanmuutosta ja kehitysavusta. Hän haluaa lisäksi vähentää Suomen EU-puheenjohtajakauden päästökompensaatioista 500 000 euroa.
Säästyneet varat hän käyttäisi liikennettä-, autoilua- ja kolmatta sektoria tukeviin toimiin.
– Aluepoliittiset painotukset näkyvät toimissani hallituksen esityksiä vahvemmin. Näissä on oltava aktiivinen, jotta Varsinais-Suomi pystyy pitämään puoliaan, Junnila toteaa.
Ruoka-apuun ja maanpuolustukseen
Junnila esittää 50 000 euroa maanpuolustusjärjestöjen toiminnan tukemiseksi Varsinais-Suomessa, 75 000 euroa ruoka-apua Turussa tarjoavalle Operaatio Ruokakassille, 28 000 euroa Turun saariston yksityisteiden kunnossapitoon ja 60 000 euroa puutiaisaivokuumerokotuksiin Naantalin saaristoalueille.
Lounais-Suomen partiopiirille alueellisen partiotoiminnan tukemiseen esitetään 50 000 euroa ja Loimaa-seuralle 40 000 euroa.
Verkkokirjoittelusta aiheutuneeseen mielipahaan
Yllätyksenä voi pitää esitystä maahanmuuttajista aiheutuviin kustannuksiin. Somalialaisten integraatiota edistävä Berde-yhdistys saisi ehdotuksen mukaan koko valtion talousarvion pienimmän määrärahan: 100 euroa verkkokirjoittelusta aiheutuneeseen ahdistukseen ja mielipahaan.
Aloitteen perusteluissa mainitaan muun muassa mediapersoona Husu Hussein.
Hallitus leikkaa Suomen Metsästäjäliitto ry:n ympäristötöistä 100 000 euroa, jota Junnila esittää palautettavaksi.
Talousarvioaloitteissa on myös määräraha väestönkasvun ehkäisyyn Saharan eteläpuolisilla alueilla. Lisäksi tukea saisivat muutamat valtakunnalliset yhdistykset.
Liikennehankkeissa turvallisuus edellä
Junnilan talousarvioaloitteet parantaisivat merkittävästi liikenneturvallisuutta. Määrärahaa esitetään Turun kehätien vaiheittaisen suunnitelman nopeuttamiseen, valtatie 8:n meluaidan rakentamiseen välille Härkämäki-Huhko, kevyen liikenteen väylän suunnitteluun Piikkiöön Vanhanunnantielle ja Sauvo-Korpela-Kinnarpyöli välisen yhdystie 1812 perusparannuksen suunnitteluun. Liedossa kolmelle valtatie 10:n kääntymiskaistalle esitetään suunnittelumäärärahaa: Kirkkotien, Metsolantien ja Nuolemonportin risteyksiin.
Junnila huomioi myös Laitilassa sijaitsevien kantatie 43:n valo-ohjatun liittymän sekä Kaukolantien ja Erik Sorolaisentien kiertoliittymien rakentamisen ja liikenneturvallisuuden parantamisen. Aloitteissa on myös Saaristotie mt 180:n tiesuunnitelman loppuunsaattaminen ja hankkeen käynnistäminen liikenneturvallisuuden parantamiseksi.
– Aloitteet mahtuvat hyvin varjobudjettimme raamiin. Vain maailmanparannuksesta tingitään, Junnila selventää.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Peltokangas: Suomi on dumpannut vuosikymmeniä rahaa Afrikkaan – ”Ei ole saatu mitään muuta aikaiseksi kuin lisääntyviä konflikteja, heimosotia ja kansojen kurjistamista”

Elomaa: Omaishoito ei nauti arvostusta hallitusohjelmassa tai budjetissa

Puisto: Hallituksen taloussuunnitelma on vaarallisen hutera

Junnila heilutti 50 miljardin seteliä täysistunnossa – hallituksen linja: ”Rahat Afrikkaan, aarteet Aurajoelle”

Reijonen: Talousarvioesitys ei ole kestävällä pohjalla – ”Miksi meiltä valuu rahaa ulkomaille ja samaan aikaan lähihoitajat juoksevat kellon kanssa?”
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Antikainen: Siirtolaiset tivaavat Ceutan leirillä jo Suomen turvapaikoista – vastaus on ei
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii koko hallitusta tulemaan perussuomalaisten linjalle ja antamaan yksiselitteisen viestin. Vaatimus syntyi sen jälkeen, kun MTV Uutisten Ceutassa vieraillut toimittaja kertoi laittomasti rajan ylittäneiden siirtolaisten tiedustelevan leirillä, saako Suomesta helposti turvapaikan. Toimittajan mukaan siirtolaiset esittivät kysymyksen toiveikkaaseen sävyyn.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Euroopan outo kuolema – tietokirjaklassikko ennustaa eurooppalaisten jäävän vähemmistöksi omalla mantereellaan
Brittiläisen Douglas Murrayn kirja maalaa lohduttoman muotokuvan Euroopan mantereesta, joka suorittaa itsemurhaa maahanmuutolla. Ellei politiikan suunta muutu, nykynuoret tulevat viettämään eläkepäivänsä muukalaisina kotimaissaan.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.

Mies hyökkäsi macheten kanssa ruotsalaiskouluun – uhrien tilasta ei tietoa
Miekalla aseistautunut mies ryntäsi perjantaina iltapäivällä kouluun Keski-Ruotsin Fagerstassa. Machetella heilunut hyökkääjä haavoitti median tietojen mukaan useita ihmisiä. Poliisi taltutti hyökkääjän ampumalla. Uhrien tilasta ei ole tietoa.

Valtion tukemat nuorisoasunnot päätyivät sijoittajien käsiin – myyjäyhtiön omistaa liitto, jonka hallituksessa istuvat neljän puolueen nuorisojärjestöt
Liiton omistama osakeyhtiö on myynyt valtion tuella rakennetut kohtuuhintaiset nuorisoasunnot asuntosijoittajille 20 vuotta ennen kuin niiden käyttörajoitusten oli määrä päättyä. Osakeyhtiön valtakunnallisiin jäsenjärjestöihin kuuluvat neljän eduskuntapuolueen nuorisojärjestöt. Samat puolueet ovat vaatineet valtiolta lisää panostusta kohtuuhintaiseen asuntotuotantoon.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












