Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Jurva: Kelan käsiteltävä elatustuet nopeammin

25.02.2014 |16:39

Avioerossa lasten elatus turvataan ja elatusavun suuruus määritellään lastenvalvojalla vahvistetulla päätöksellä tai tuomioistuimen tuomiolla. Elatusapua määriteltäessä huomioidaan lapsen kummankin vanhemman elatuskyky. Näin varmistetaan, ettei elatusapu muodostu elatusvelvolliselle kohtuuttomaksi.

Jos elatusvelvollinen laiminlyö elatusavun maksamisen, lähivanhempi voi hakea Kelalta elatustukea. Täysimääräisenä tuki on 153€ kuukaudessa. Kela maksaa elatustuen ja perii sen jälkikäteen elatusvelvolliselta. Mikäli elatusapu on määrätty suuremmaksi kuin elatustuki jonka Kela on maksanut, välittää Kela summien erotuksen perinnässä onnistuessaan lähivanhemmalle.

– Kelan maksaman elatustuen käsittelyaika on neljä viikkoa. Lapsen tai lasten kanssa asuvan vanhemman talous on usein erittäin riippuvainen elatusavusta, jolla hoidetaan elämisen perustarpeita. Näin pitkä odotus aiheuttaa monissa perheissä suurta taloudellista huolta perustarpeiden täyttymisestä ja maksukyvyn heikentymisestä, perussuomalaisten kansanedustaja Johanna Jurva huomauttaa.

– Millä keinoilla tuetaan perheitä, joiden taloudellinen tilanne on tilapäisesti heikentynyt juuri Kelan elatustuen käsittelyn aikana? Onko mahdollista velvoittaa Kelalta elatustuen käsittelyaikojen lyhentämistä, jolla helpotetaan perheiden taloudellista ahdinkoa, jonka elatusmaksun laiminlyönti lähes aina aiheuttaa? Jurva kysyy hallitukselle jättämässään kirjallisessa kysymyksessä.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää