

LEHTIKUVA
Jussi Halla-aho ihmettelee, miksi demokraattisten vaalien tuloksia useissa Euroopan maissa pidetään ongelmana: ”Ikään kuin demokratia uhkaisi demokratiaa”
Ulko- ja turvallisuuspolitiikan Kultaranta-keskusteluja käytiin maanantaina tasavallan presidentin kesäasunnolla Naantalissa. Pääministeri Antti Rinne (sd.) ja perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho keskustelivat myös arvoista.
Arvoista keskusteltaessa Antti Rinteen ja Jussi Halla-ahon välillä oli näkemyseroja, sillä aiemmin Rinteen mukaan yhteisen arvopohjan puuttuminen oli esteenä perussuomalaisten ja sdp:n yhteistyölle hallituksessa.
Kultarannassa Rinne sanoi olevansa huolissaan yhteisten eurooppalaisten arvojen katoamisesta ja siitä, että Euroopan perusarvot demokratia ja sananvapaus näyttäisivät olevan eräissä maissa uhattuina.
Demokratian käsitettä pyritty laajentamaan
Halla-aho vastasi Rinteelle.
– Olen samaa mieltä siitä, että demokratia ja sananvapaus ovat uhattuina. Ehkä tässä on se ongelma, että demokratialla on alettu tarkoittaa kaikkea muutakin kuin sitä, että ihmiset voivat itse vapaasti valita edustajansa lakia säätäviin elimiin ja poliittiseen päätöksentekoon.
Halla-aho ihmetteli sitä, että demokraattisten vaalien tuloksia useissa Euroopan maissa pidetään nyt ongelmana.
– Ikään kuin demokratia uhkaisi demokratiaa, Halla-aho sanoi.
Poliittiset muutokset eivät rajoitu Eurooppaan
Halla-ahon mukaan Euroopassa nähdyt poliittiset muutokset eivät rajoitu pelkästään Eurooppaan.
– Samantyyppisiä ilmiöitä on voitu nähdä ympäri maailmaa sellaisissa maissa, joissa ihmisillä on mahdollisuus ottaa kantaa asioihin vaaleissa, kuten Brasiliassa, Turkissa ja Yhdysvalloissa.
– Meillä on vallinnut niin pitkään tietynlainen liberaalin ajattelun hegemonia. Eli on ajateltu, että historian kaari johtaa väistämättä tiettyyn suuntaan ja kaikki poikkeamat nähdään häiriöinä kehityksessä, Halla-aho sanoi.
Kilpailevia näkymyksiä hyvästä yhteiskunnasta
Hän korosti, että kun puhutaan ihmisten valitsemista päättäjistä, demonisoimalla tietty osa poliittista kenttää, samalla demonisoidaan niitä äänestäjiä, jotka ovat valinneet nämä päättäjät.
– Näin ei ainakaan ylläpidetä yhteiskuntien sisäistä koheesiota, koska samalla pitäisi muistaa, että tässä ei ole käynnissä mikään hyvän ja pahan välinen kamppailu.
– Meillä on vain kilpailevia näkemyksiä hyvästä yhteiskunnasta ja siitä, mikä on kansallisvaltion rooli suhteessa eurooppalaiseen integraatioon, Halla-aho painotti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- demonisointi yhteiskunta äänestäjät Arvopohja Eurooppa politiikka Demokratia Antti Rinne Sananvapaus perussuomalaiset SDP Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antti Rinne ei vieläkään tiedä, montako miljardia sdp:n vaalilupausten toteuttaminen maksaisi – haluaa verottaa asumista, liikkumista ja ruokaa

Antti Rinteeltä käsittämätön möläytys Ylen vaalitentissä: Laittaisi kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet nuoret miehet kielikoulutukseen ja töihin

Halla-aho: Kehitysavun nostaminen 0,7 prosenttiin bruttokansantuotteesta tarkoittaisi joka vuosi 600 miljoonan euron lisäkuluja valtiolle – mistä rahat otetaan?

Halla-aho: Schengen-järjestelmää pitäisi uudistaa niin, että laittoman siirtolaisuuden torjunnasta tulisi laillinen peruste palauttaa sisärajavalvonta
Viikon suosituimmat

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Perussuomalaiset Naiset vaatii: Riikka Purraan kohdistuvan ajojahdin on päätyttävä nyt
Brutaaleja graffiteja julkisilla paikoilla, joissa veitsi on isketty Riikka Purran rintaan. Mielenosoituksessa banderolli, jonka kuvassa leikataan Purralta pää, tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa ja kannustuksia tehdä perättömiä ilmiantoja ministeri Purrasta mielenterveyshuoltoon. Nyt riittää, vaatii perussuomalaisten naisjärjestö - ajojahdin on päätyttävä!