

Jussi Halla-ahjo ja Leena Meri Tuumaustunnilla 17.11.2017. / MATTI MATIKAINEN
Jussi Halla-aho Tuumaustunnilla: Julkisen vallan ensisijainen tehtävä on toimia Suomen ja suomalaisten edunvalvojana
Perjantain Tuumaustunnilla puhunut puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) muistutti siitä, mikä erottaa perussuomalaiset kaikista muista. Halla-ahon mukaan julkisen vallan tulee ajaa Suomen ja suomalaisten etua. Tätä perussuomalaiset kutsuvat sisäiseksi solidaarisuudeksi.
– Ohjenuorana pitää olla puolueen linja, ei se, mitä gallupeissa tapahtuu. Toisaalta meidän pitää entistä voimakkaammin keskittyä juuri poliittisiin kysymyksiin, koska ne koskettavat ihmisten elämää, Halla-aho taustoitti.
Tuumaustunnin videotallenne. Halla-ahon osuus alkaa kohdassa 6 min 30 sek.
Halla-ahon mukaan sanailu sinisten kanssa on syytä lopettaa, vaikka itse kullakin on ymmärrettävästi kiusaus osallistua siihen.
– Sinisille meitä vastaan hyökkäily on ainoa keino saada julkisuutta, muille puolueille tämä riitely on herkkua, mutta meille siitä on haittaa.
Entä mikä on se poliittinen linja, johon pitää keskittyä?
– Kesäkokouksessaan elokuussa eduskuntaryhmä tiivisti ja kiteytti linjamme sanoihin ”Kansallinen etu ja sisäinen solidaarisuus”. Tämä on myös tällä viikolla julkaistun vaihtoehtobudjettimme nimi. Kansallinen etu tarkoittaa sitä, että meidän mielestämme suomalaisen julkisen vallan ensisijainen tehtävä on toimia Suomen ja suomalaisten edunvalvojana. Ei siis esimerkiksi poliittisten tai taloudellisten intressiryhmien tai monikansallisten suuryritysten edunvalvojana, eikä ensisijaisesti muiden maiden kansalaisten edunvalvojana.
– Solidaarisuudella taas tarkoitamme sitä, että julkisen vallan tehtävä on edistää kaikkien suomalaisten etua. Meidän positiivinen visiomme on Suomi, jonka jokainen suomalainen voi kokea olevan myös hänen asiallaan. Nämä arvovalinnat erottavat meidät voimakkaasti muista puolueista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten jäsenmäärä reippaassa kasvussa – nettokasvua kesän jälkeen 15 %

Putkonen höykytti tuulivoimasuhmuri Mauri Pekkarista oikein olan takaa – ”Tällaista röyhkeyttä ei löydy kuin kepulaisilta”

Hakkaraiselta kaksi aloitetta: Sukupuolikiintiöt turvapaikkoihin, loikkareiden tehtävät varaedustajille

Halla-aho sotesta: ”Kyseessä on tulonsiirto veronmaksajalta terveysalan yksityisten jättiläisten taskuihin.”

Johan oli keskustelu – PS esitti rikkaiden säätiöiden ja yhdistysten verollepanoa, Petteri Orpo turvautui karkeaan ivaan

Perussuomalaiset: Raha tulee taloutemme rattaisiin työstä ja yrittämisestä

Kankaanniemi: Hallitus ei tunnista köyhyyttä
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.














