

PS ARKISTO
Juuso vaatii matkahappigeneraattoreita Kela-korvauksen piiriin
Happivajauksesta kärsivien potilaiden kotona annettavassa hoidossa on nykyisin ensisijaisesti siirrytty käyttämään kiinteitä happigeneraattoreita teollisesti valmistettujen happipainepullojen tai nestemäisen hapen sijasta.
Kodin ulkopuolella liikkuessaan keuhkosairautta poteva henkilö voi käyttää hoitoonsa joko matkamallin happipulloa tai pientä akkukäyttöistä happigeneraattoria. Happipullojen huono puoli on se, että ne ovat lyhytkestoisia, mikä rajoittaa liikkumista kodin ulkopuolella ja hyvä puoli se, että ne kuuluvat Kela-korvauksen piiriin.
”Tämä epäkohta on korjattava”
Matkamallin happigeneraattori sen sijaan rikastaa happea ympäröivästä ilmasta ja mahdollistaa siten pitempiaikaisen liikkumisen kodin ulkopuolella. Matkahappigeneraattorin vuokrahinta käyttäjälle on noin 1 600 euroa vuodessa ja sillä voi tuottaa happea alle 10 sentin kilohintaan, kun taas pullohapen tuottaminen maksaa noin 7 euroa kilo.
– Matkamallin happigeneraattori parantaa huomattavasti keuhkosairautta potevan elämänlaatua, koska se mahdollistaa vapaan ja riippumattoman liikkumisen kodin ulkopuolella, toteaa Juuso.
– Euroopan farmakopea on huhtikuusta 2011 alkaen sallinut generaattorihapelle myös sairaalakäytön pullotetun hapen rinnalla, eli en rinnasta generaattorihapen pullotettuun happeen. Kela ei kuitenkaan katso generaattorihappea lääkkeelliseksi hapeksi, jonka vuoksi matkahappigeneraattorit jäävät Kela-korvauksen ulkopuolelle. Tämä epäkohta on korjattava, vaatii Juuso.
Keuhkosairauspotilaat eriarvoisessa asemassa
Hallitus on ilmoittanut tavoittelevansa sosiaali- ja terveydenhuollon säästöjä lääkekuluista ja maksavansa ainakin osittain niillä myös hoitajamitoituksen tuoman lisäkulun.
– Matkahappigeneraattorin käytön lisääminen peruskorvattavaksi pullotetun hapen rinnalle lisäisi matkahappigeneraattoreiden käyttöä ja edistäisi keuhkosairauksia potevien yhdenvertaisuutta. Samalla se olisi osaltaan tuomassa hallituksen tavoittelemaa säästöä käytettäväksi esim. hoitajamitoituksen toteuttamiseen, huomauttaa Juuso.
– Nykyinen korvauskäytäntö asettaa keuhkosairauspotilaat täysin eriarvoiseen asemaan, koska kaikilla ei ole varaa matkahappigeneraattorin vuokraan. Korvauskäytännön yhdenmukaistamisessa voittaisivat sekä keuhkosairaat potilaat että yhteiskunta. Olen tänään tehnyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaali- ja terveysministerille. Toivon että tämä asia tulee ministeriössä huomioitua.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sosiaali- ja terveyshuolto keuhkosairaat Kela-korvaus matkahappigeneraattori Kaisa Juuso perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koronaviruksen vuoksi pystytettyjä eristystoimia aletaan purkaa – terveysalan asiantuntijat huolissaan

Juvonen: Oikeusasiamies selvittämään, millaista hoitoa koronaan sairastuneet vanhukset saavat hoivakodeissa

Oikeusasiamiehelle kantelu jo maanantaina koronavanhusten tilanteesta – nyt myös rikosoikeuden professori esittää toimia

Lääkehappi on kalliimpaa Suomessa kuin missään muualla maailmassa – perinteiset toimittajat hermostuivat superbisneksensä tulevaisuudesta

Koskela: Lääkehapen saanti turvattava koronaviruspandemiassa

Jari Koskela toivoo Suomen lähettävän apua Ukrainaan: Suomi voisi lähettää Ukrainaan happigeneraattoreita
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Miljoonia vuosittain veronmaksajilta nyhtänyt Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut
Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä
Britannian vihreä puolue on etääntymässä yhä kauemmas perinteisistä ympäristökysymyksistä. Puolue julkaisee kiellettyjen sanojen listoja ja opastaa jäseniään olemaan käyttämättä sanoja äiti tai isä, jotta sukupuolivähemmistöt eivät loukkaantuisi. Samaan aikaan muslimien äänet ovat vihreille yhä tärkeämpiä. Puoluekokous hyväksyi äskettäin linjauksen, jonka mukaan sionismi on rasismia. Torstaina nähdään, voittaako vihreiden juutalainen puheenjohtaja työväenpuolueen somalinaisen täytevaaleissa.

Purra kehitysavusta: ”Suomi on mällännyt epäapuun 30 miljardia – jatkossakin riittää saksille töitä”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kyseenalaistaa kehitysavun määrän ja perusteet. Hänen mukaansa kuluvalla hallituskaudella tehtyjen leikkausten jälkeenkin kehitysavusta on karsittava jatkossa lisää.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














