
Juvonen: Vanhustenhoitoa ei saa viedä siihen suuntaan, että kuka tahansa voisi tulla lasketuksi hoitajamitoitukseen
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvoselta ei heru ymmärrystä Antti Rinteen (sd.) esitykselle, jonka mukaan pitkäaikaistyöttömät voitaisiin velvoittaa työskentelemään vanhusten parissa.
Rinne antoi esityksensä 2015 ollessaan valtiovarainministerinä ja asiasta eilen muistuttaneen Iltalehden mukaan mies seisoo edelleen sen takana.
– Rinteen lausunto on varmasti vuonna 2015 tarkoitettu rakentavasti tulkittavaksi ja hyväksi yritykseksi, mutta valitettavasti tällä hetkellä lausuntoa ei voida mitenkään pitää sellaisena, vaan sille on annettava täystyrmäys. Vanhustenhoidon työnkuvaa ei voi avata näin laajalla ikkunalla, Juvonen sanoo.
Ylimääräisiä käsipareja hoitajien rinnalle
Viime kesänä hallitus heikensi ikäihmisten palvelujen laatusuositusta, jossa hoitajamitoitukseen lasketaan nykyään myös henkilö, joka osallistuu välittömään asiakastyöhön vanhustenhoivassa. Tällaiseksi luetaan uuden laatusuosituksen mukaan muun muassa kodin ja yksikön ulkopuoliset aktiviteetit, ulkoilu, kaupassakäynti ja asiointi.
– Nämä henkilöt olisivat kyllä äärettömän tärkeitä vanhustenhoivassa, mutta samalla kun tällaisella työkuvalla henkilöä nykyohjeen mukaan palkattaisiin, hänet laskettaisiin pahimmillaan myös mukaan ns. hoitajamitoitukseen ja käsiparit olisivat pois juuri sieltä, missä auttavia käsiä tarvitaan kipeästi. Vanhustenhoitoa ei saa viedä siihen suuntaan, että kuka vaan ja millä koulutuksella tahansa voisi olla osa ja tulla lasketuksi hoitajamitoitukseen, Juvonen painottaa.
– Tällaisen kehityksen sijaan meidän tulee olla vaatimassa sitä, että vanhustenhoidossa lisätään ylimääräisiä käsipareja ja henkilöstöä ammattikoulutettujen hoitajien ja hoitajamitoituksen rinnalle eli henkilöitä, jotka hoitavat asioinnin, vanhuksen ulkoilutuksen ja viriketoiminnan järjestämisen ja voivat avustaa näissä tehtävissä. Heitä tarvitaan ja heistä on puutetta.
Vastuu hoitoalan ihmisillä
Juvosen mukaan näihin tehtäviin olisi kiireesti löydettävä ihmisiä. Myös välittömän asiakastyön määritelmää tulisi tarkastaa siten, että ulkoilua ja kaupassakäyntiä hoitavaa henkilöä ei laskettaisi hoitajamitoitukseen.
– Tässä vaatimuksessa meidän tulee pitää yhtä, Juvonen sanoo.
– Valitettavasti vanhustenhoidon säästöt ovat kuitenkin vaikuttaneet siihen, että ylimääräisiä käsipareja ei vanhustenhoitoon palkata. Meidän tulee pitää huoli siitä, että ammattikoulutettuja hoitoalan ihmisiä työskentelee vanhustenhoidossa. Vastuu lääkehoidosta ja sairaanhoidollisesta osaamisesta on hoitoalan ihmisillä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Vanhusten kotihoito retuperällä – ”Henkilöstöä lisättävä ja sitoutettava”

Juvonen: Uunituore vanhustenhoidon laatusuositus vaatii heti korjaukset – ”Hoitajille hoitajien tehtävät”
Viikon suosituimmat

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.












