

Kuvakaappaus, Guardian-lehden 1.10.2017 julkaisema video. / Youtube
Kaaos saapui Kataloniaan: mellakkapoliisi pamputtaa täysin sumeilematta rauhanomaisia ihmisiä
Kataloniassa sunnuntain varhaiset tunnit antoivat vielä ymmärtää, ettei kiistelty Katalonian itsenäisyysäänestys aiheuta väkivaltaisia yhteenottoja. Poliisi neuvotteli ihmisten kanssa häätääkseen äänestyspaikkojen läheisyyteen kerääntyneitä ihmisiä. Mutta toisin kävi. Neuvottelutulosten jäätyä laihoiksi tilalle tulivat kumiluodit ja pamput. Katalonian aluehallinnon mukaan alkuiltapäivään mennessä terveydenhuoltohenkilökunta ilmoitti 38 ihmisen loukkaantuneen kumiluodeista. Loukkaantuneita on jo satoja. Espanjan poliisi on ilmoittanut noin kymmenen poliisin saaneen vammoja yhteenotoissa.
Osa katalaaneista on yöpynyt perjantaista lähtien kouluissa, joissa on voinut äänestää tänään sunnuntaina. Ihmiset ovat muodostaneet ihmismuureja äänestyspaikoille.
Poliisi on sulkenut osan äänestyspaikoista
Espanjalaisviranomaiset ovat kertoneet sulkeneensa äänestyspaikkoja. Kataloniaslähteet ovat puolestaneet julkistaneet verkkosivun, jossa paikalliset voivat tarkistaa oman äänestyspaikkansa tilanteen. Katalonian hallitus on ilmoittanut, että äänestäminen onnistuu toisellakin äänestyspaikalla siinä tapauksessa, että alueellinen äänestyspaikka on suljettu. Silmämääräisesti arvioituna äänestyspaikoista vain murto-osa on äänestyskelvottomassa tilassa.
Useat lähteet ovat varmistaneet poliisin turvautuneen voimankäyttöön sulkiessaan äänestyspaikkoja. Katalonian presidentti Carles Puigdemont ilmoitti poliisin harjoittaman väkivallan olevan Espanjan historiassa ”ikuinen häpeätahra”. Puigdemont joutui itse vaihtamaan äänestyspaikkaansa poliisin suljettua hänen äänestyspaikkansa.
Brittilehti Guardianin verkkosivujen liveseurannassa pyörii video, jossa näkyy noin 15 mellakkapoliisin yritys murtautua satoja ihmisiä käsittävän ihmismuurin lävitse. Poliisi pamputtaa käsiään ylhäällä pitäviä ja paikoillaan pysyviä ihmisiä. Espanjan sisäministeriöllä on puolestaan kuvaa poliisin perääntymisestä, koska protestoijat heittävät heitä kivillä.
Sky News raportoi mielenosoittajia vastaan käytetystä kumiluodeista. Kansainvälisten uutistoimistojen mukaan 38 ihmistä on loukkaantunut kumiluodeista, joista osa onneksi vain lievästi. Loukkaantuneita on Guardian-lehden mukaan 337.
Police are firing rubber bullets at voters during protests as the independence referendum gets under way #CatalonianReferendum pic.twitter.com/XNEuwwgZ7S
— Sky News (@SkyNews) October 1, 2017
Financial Timesin toimittajan Michael Stothartin videolla näkyy, miten poliisit repivät äänestäjiä pois Carrer de Pau Claris -kadulla.
Police at Carrer de Pau Claris have taken voting boxes and ballots. Now driving off. They were willing to use force, it turns out. @FT pic.twitter.com/2p5T6o19JF
— Michael Stothard (@MStothard) October 1, 2017
Guardian-lehden julkaisemalla videolla näkyy, miten poliisit hyökkäävät pampuillaan rauhallisten, kätensä ylös nostaneiden ihmisten kimppuun.
Pääministeri Rajoytä kehotetaan siirtymään syrjään
Väkivallan käyttöä ovat tuominneet muun muassa Skotlannin ja Belgian pääministerit. Skotlannin pääministeri Nicola Sturgeon toivoo, että ihmiset saisivat äänestää ilman väkivaltaa.
2/2 and call on Spain to change course before someone is seriously hurt. Let people vote peacefully.
— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) October 1, 2017
Espanjan pääministeri Mariano Rajoy on järkähtämättömästi vastustanut Katalonian kansanäänestystä. Hän on kertonut estävänsä sen kaikilla lain suomin keinoin. Vastaavasti Katalonian aluehallinto kieltäytyy kunnioittamasta Espanjan määräyksiä. Rajoy on saanut jo joka tapauksessa tahran kilpeensä.
Rajoyn erovaatimukset kuuluvat ymmärrettävästi Kataloniasta. Katalonian ex-presidentti Artur Mas ja Barcelonan pormestari Ada Colau ovat vaatineet Rajoyn astuvan syrjään.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho moittii Espanjan keskushallinnon toimia.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nyt ovat maailman kirjat Kataloniassa sekaisin – keskusvallan poliisi hakkaa palomiehiä pampuilla

Laura Huhtasaari Espanjan kärjistyneestä tilanteesta: ”Väkivallan on loputtava, katalonialaisten on saatava äänestää rauhassa”

Espanjan pääministeri toiminut puun ja kuoren välissä – taktiset virheet saattavat murentaa maan

Tavio: Suomen hallituksen asenne häpeällinen Katalonian suhteen

Katalaanien itsenäisyysjulistus tulossa maanantaina – unionistien pakka täysin sekaisin
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.













