

Kuvakaappaus, Guardian-lehden 1.10.2017 julkaisema video. / Youtube
Kaaos saapui Kataloniaan: mellakkapoliisi pamputtaa täysin sumeilematta rauhanomaisia ihmisiä
Kataloniassa sunnuntain varhaiset tunnit antoivat vielä ymmärtää, ettei kiistelty Katalonian itsenäisyysäänestys aiheuta väkivaltaisia yhteenottoja. Poliisi neuvotteli ihmisten kanssa häätääkseen äänestyspaikkojen läheisyyteen kerääntyneitä ihmisiä. Mutta toisin kävi. Neuvottelutulosten jäätyä laihoiksi tilalle tulivat kumiluodit ja pamput. Katalonian aluehallinnon mukaan alkuiltapäivään mennessä terveydenhuoltohenkilökunta ilmoitti 38 ihmisen loukkaantuneen kumiluodeista. Loukkaantuneita on jo satoja. Espanjan poliisi on ilmoittanut noin kymmenen poliisin saaneen vammoja yhteenotoissa.
Osa katalaaneista on yöpynyt perjantaista lähtien kouluissa, joissa on voinut äänestää tänään sunnuntaina. Ihmiset ovat muodostaneet ihmismuureja äänestyspaikoille.
Poliisi on sulkenut osan äänestyspaikoista
Espanjalaisviranomaiset ovat kertoneet sulkeneensa äänestyspaikkoja. Kataloniaslähteet ovat puolestaneet julkistaneet verkkosivun, jossa paikalliset voivat tarkistaa oman äänestyspaikkansa tilanteen. Katalonian hallitus on ilmoittanut, että äänestäminen onnistuu toisellakin äänestyspaikalla siinä tapauksessa, että alueellinen äänestyspaikka on suljettu. Silmämääräisesti arvioituna äänestyspaikoista vain murto-osa on äänestyskelvottomassa tilassa.
Useat lähteet ovat varmistaneet poliisin turvautuneen voimankäyttöön sulkiessaan äänestyspaikkoja. Katalonian presidentti Carles Puigdemont ilmoitti poliisin harjoittaman väkivallan olevan Espanjan historiassa ”ikuinen häpeätahra”. Puigdemont joutui itse vaihtamaan äänestyspaikkaansa poliisin suljettua hänen äänestyspaikkansa.
Brittilehti Guardianin verkkosivujen liveseurannassa pyörii video, jossa näkyy noin 15 mellakkapoliisin yritys murtautua satoja ihmisiä käsittävän ihmismuurin lävitse. Poliisi pamputtaa käsiään ylhäällä pitäviä ja paikoillaan pysyviä ihmisiä. Espanjan sisäministeriöllä on puolestaan kuvaa poliisin perääntymisestä, koska protestoijat heittävät heitä kivillä.
Sky News raportoi mielenosoittajia vastaan käytetystä kumiluodeista. Kansainvälisten uutistoimistojen mukaan 38 ihmistä on loukkaantunut kumiluodeista, joista osa onneksi vain lievästi. Loukkaantuneita on Guardian-lehden mukaan 337.
Police are firing rubber bullets at voters during protests as the independence referendum gets under way #CatalonianReferendum pic.twitter.com/XNEuwwgZ7S
— Sky News (@SkyNews) October 1, 2017
Financial Timesin toimittajan Michael Stothartin videolla näkyy, miten poliisit repivät äänestäjiä pois Carrer de Pau Claris -kadulla.
Police at Carrer de Pau Claris have taken voting boxes and ballots. Now driving off. They were willing to use force, it turns out. @FT pic.twitter.com/2p5T6o19JF
— Michael Stothard (@MStothard) October 1, 2017
Guardian-lehden julkaisemalla videolla näkyy, miten poliisit hyökkäävät pampuillaan rauhallisten, kätensä ylös nostaneiden ihmisten kimppuun.
Pääministeri Rajoytä kehotetaan siirtymään syrjään
Väkivallan käyttöä ovat tuominneet muun muassa Skotlannin ja Belgian pääministerit. Skotlannin pääministeri Nicola Sturgeon toivoo, että ihmiset saisivat äänestää ilman väkivaltaa.
2/2 and call on Spain to change course before someone is seriously hurt. Let people vote peacefully.
— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) October 1, 2017
Espanjan pääministeri Mariano Rajoy on järkähtämättömästi vastustanut Katalonian kansanäänestystä. Hän on kertonut estävänsä sen kaikilla lain suomin keinoin. Vastaavasti Katalonian aluehallinto kieltäytyy kunnioittamasta Espanjan määräyksiä. Rajoy on saanut jo joka tapauksessa tahran kilpeensä.
Rajoyn erovaatimukset kuuluvat ymmärrettävästi Kataloniasta. Katalonian ex-presidentti Artur Mas ja Barcelonan pormestari Ada Colau ovat vaatineet Rajoyn astuvan syrjään.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho moittii Espanjan keskushallinnon toimia.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nyt ovat maailman kirjat Kataloniassa sekaisin – keskusvallan poliisi hakkaa palomiehiä pampuilla

Laura Huhtasaari Espanjan kärjistyneestä tilanteesta: ”Väkivallan on loputtava, katalonialaisten on saatava äänestää rauhassa”

Espanjan pääministeri toiminut puun ja kuoren välissä – taktiset virheet saattavat murentaa maan

Tavio: Suomen hallituksen asenne häpeällinen Katalonian suhteen

Katalaanien itsenäisyysjulistus tulossa maanantaina – unionistien pakka täysin sekaisin
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










