
Stop koulukiusaamiselle! -keskusteluillassa pohdittiin, mistä kiusaaminen johtuu ja miten siihen voi puuttua
Kansanedustajat ja asiantuntijat puivat sinnikästä ongelmaa eduskunnan kansalaisinfossa.

LEHTIKUVA
Koulukiusaaminen on yhteiskunnallinen epäkohta, jonka uhrien kohtalo särkee sydämen. Siitä kyllä puhutaan, mutta puuttuminen on aivan liian tehotonta ja hidasta. Jokainen ratkaisematon kiusaamistapaus murentaa lasten itseluottamuksen, elämän sekä luottamuksen kouluihin ja aikuisten huolenpitoon, kertoo perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew.
Tämän vuoden alussa valtio jakoi lupaamansa noin viiden miljoonan euron koulukiusaamisen vastaisiin toimiin suunnatun hankerahoituksen yhteensä 37:lle eri hankkeelle. Jyväskylän kaupungin Yhteisessä koulussa hankkeelle myönnettiin 222 300 euroa.
– Tämä on tärkeä alku, mutta raha yksin ei riitä. Tarvitsemme vaikuttavia toimenpiteitä, lakimuutoksia, koulutusta, valvontaa sekä aitoa vastuunottoa ja oikeaa välittämistä kaikilta tahoilta. Olen kuunnellut asiantuntijoita ja kentän toimijoita ja koonnut 15 toimenpiteen listan, jonka avulla koulumaailma voidaan muuttaa turvallisemmaksi jokaiselle lapselle. Osasta olen jo tehnyt aloitteita niin Jyväskylässä kuin valtakunnallisellakin tasolla. Osa muutoksista on hallituksella työn alla, Kaisa Garedew kertoo.
Ensinnäkin kiusaamisen ehkäisy on sisällytettävä velvoittavasti opetussuunnitelmaan. On opetettava, mitä kiusaaminen on ja miten siihen voi puuttua. Ryhmäyttäminen on aloitettava heti peruskoulun alussa ja ryhmäkoot pidettävä riittävän pieninä, jotta jokainen lapsi tulee nähdyksi.
– Toiseksi opettajakoulutukseen ja muiden lasten ja nuorten parissa työskentelevien koulutukseen on sisällytettävä kiusaamisen tunnistaminen sekä siihen puuttumisen keinot. Kiusaamiseen puuttumiseen on säädettävä selkeät kriteerit ja aikarajat. Näiden laiminlyöminen on sanktioitava. Kouluväkivalta on rikos, ja sellaisena siihen on suhtauduttava.
Lisäksi Garedewin mielestä on aika ottaa käytännöksi se, että koulua vaihtaa kiusaaja, ei kiusattu. Kouluihin tarvitaan myös lisää vapaaehtoisia turvallisia aikuisia esimerkiksi avuksi välituntivalvontaan.
– Tarvitsemme kiusatuille, kiusaajille ja heidän vanhemmilleen riittävästi matalan kynnyksen apua. Tarvitsemme parempaa vuoropuhelua päättäjien ja kentän välillä. Ja ennen kaikkea tarvitsemme sekä lakisääteisen että henkisen nollatoleranssin kaikenlaiselle kiusaamiselle.
– Lapsilla on oikeus koulupäivään ilman pelkoa. Meidän aikuisten velvollisuus on varmistaa sen toteutuminen. Viime maanantaina Jyväskylän kaupunginhallitus käsitteli koulukiusaamista koskevan valtuustoaloitteeni, joka sisältää 13 toimenpide-ehdotusta. Aloite etenee vielä valtuustoon. Eikä työni Jyväskylän lasten ja perheiden parhaaksi jää tähän, mikäli tulen valituksi seuraavallekin valtuustokaudelle, Garedew sanoo.

PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Kansanedustajat ja asiantuntijat puivat sinnikästä ongelmaa eduskunnan kansalaisinfossa.

Hallitus tekee vahvoja panostuksia sisäiseen turvallisuuteen. Tämän osoituksena poliisin rahoitusta lisätään niin, että poliisien määrä kasvaa 8 000 poliisiin vaalikauden loppuun mennessä.

Kännyköiden käytön rajoituksiin kouluissa on tulossa ennen vuoden loppua kiristyksiä. Kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtajana toimiva Ari Koponen kannattaa täyskieltoa kännyköille kouluissa. Koponen painottaa kuitenkin maalaisjärkeä, ja lain tulee huomioida esimerkiksi erinäisten sairauksien aiheuttamat tarpeet kännykän käytölle.


Viikon suosituimmat

Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.

Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Eduskunta käsitteli torstaina 20.11. hallituksen esitystä ulkomaalaisten pysyvän oleskeluluvan ehtojen kiristämisestä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen korostaa, että pysyvä oleskelu Suomessa ei saa olla automaattista, vaan maahantulijoiden on ansaittava se.

Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.




Lue lisää

Lue lisää