

LEHTIKUVA
Ruotsidemokraatit haluaa pelastaa peruskoulun: Kuri ja järjestys takaisin – pois pakkointegraatio ja poliittinen wokehumppa
Ruotsidemokraatit on tähän mennessä profiloitunut lähinnä maahanmuuttokriittiseksi oikeuden ja järjestyksen puolueeksi. Linja ei nyt muutu mutta se levenee: on tullut aika pelastaa ruotsalainen peruskoulu. Oppimisen vapaa pudotus on katkaistava ja järjestys palautettava luokkahuoneisiin.
Kouluihin on palautettava positiivinen oppimisympäristö ja opetus on saatava entistä enemmän faktapohjaiseksi hömppähumpan sijaan. Jimmie Åkessonin sanoin on ”taisteltava hallitsemattoman maahanmuuton seurauksia vastaan”.
– Ruotsin koululaitos on vedettävä ylös suosta, Åkesson linjasi puheessaan Almedalenin politiikkaviikolla.
– Tänään ruotsalaiskouluissa rekrytoidaan huomisen kylmäveriset murhaajat, hän jatkoi ja totesi koulun olevan tällä hetkellä vapaassa pudotuksessa.
Paradigman muutosta tarvitaan
– Tulokset ovat surkeita, järjestys on hakoteillä. Kaikki tämä on paljolti seurausta yhteiskunnan yleisestä kehityskulusta.
– Paradigman muutosta tarvitaan myös koulupolitiikassa, Åkesson pohti TT:n kiertoartikkelissa ennen Almedalenin puhettaan.
Kouluihin tarvitaan siis kovempia otteita. Jos oppilaan ruotsin kieli ei suju tai muu tietopohja on hutera, on edessä kertausvuosi. Väkivaltaa vastaan taistellaan erottamalla kiusaajat ja pahoinpitelijät koulusta.
Valta takaisin opettajille
Opettajille on annettava kadotettu valta takaisin ja toista poskea ei tarvitse enää kääntää häiriköille. Opettajilta on toisaalta vietävä oikeus pukeutua perinteiseen niqabiin, burkaan tai huiviin.
– Jos koulun henkilökunta pukeutuu naisia sortaviin symboleihin, se lähettää melko oudon signaalin oppilaitoksesta ja on mielestäni täysin sopimatonta, Åkesson toteaa Aftonbladetissa.
Koulut, jotka eivät täytä ruotsidemokraattien normeja pitäisi sulkea. Olipa kyse sitten ”muslimien vapaakouluista” tai ”poliittisista wokeinstituutioista”.
Jako kahteen
Åkesson on suivaantunut demareiden hellimästä ajatuksesta eli koululaisten ”pakkosiirroista” eri väestöryhmien sekoittamiseksi. Kyseessä on hänen mielestään integraatio ”sen epämiellyttävimmässä muodossaan”.
Ruotsalaisten on nyt valittava kahden täysin erilaisen poliittisen linjan välillä.
– Joko pakkointegraatiosta monikulttuuriseen kaaokseen tai vaatimus ruotsalaisten normien ja arvojen hyväksymisestä, Åkesson tiivistää.
– Ihmiset ovat itse tehneet päätöksen muuttaa tänne ja heidän on siten sopeuduttava ilman meille ruotsalaisille esitettyjä vaatimuksia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ruotsalaiset arvot ja normit koululaisten pakkosiirrot faktapohjainen opetus taistelu hallitsemattoman maahanmuuton seurauksia vastaan poliittiset wokeinstituutiot kuri ja järjestys koulun vapaa pudotus monikulttuurinen kaaos Almedalenin politiikkaviikko vapaakoulut huivi Niqab Burka Jimmie Åkesson Integraatio Ruotsidemokraatit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oululainen koulupoliisi Merja Rasinkangas nousee Sebastian Tynkkysen tilalle eduskuntaan, pohtii nuorten kasvavia ongelmia: ”Kaverivanhemmuus, rajaton ruutuaika, väkivalta, vapetus..”

Garedew vaatii opettajia puuttumaan jämäkämmin kiusaamistapauksiin: “Lasten ja nuorten on voitava luottaa siihen, että aikuiset eivät vähättele tai katso minkäänlaista kiusaamista läpi sormien”

Peruskoulujen vaatimustason romahdus huolestuttaa opettajia – Koponen: Koulusta ei voi valmistua lukutaidottomana

Liian idealistinen opetussuunnitelma paranee äidinkielen ja matematiikan lisätunneilla

Vasemmiston hehkuttamille ideologioille, unelmille ja arvauksille perustuva ”tulevaisuuden koulu” saa kyytiä ruotsalaistutkijoilta – koulujen pitää keskittyä siihen, mitä nuoret tarvitsevat nyt
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








