
Stop koulukiusaamiselle! -keskusteluillassa pohdittiin, mistä kiusaaminen johtuu ja miten siihen voi puuttua
Kansanedustajat ja asiantuntijat puivat sinnikästä ongelmaa eduskunnan kansalaisinfossa.
LEHTIKUVA
Koulukiusaaminen on yhteiskunnallinen epäkohta, jonka uhrien kohtalo särkee sydämen. Siitä kyllä puhutaan, mutta puuttuminen on aivan liian tehotonta ja hidasta. Jokainen ratkaisematon kiusaamistapaus murentaa lasten itseluottamuksen, elämän sekä luottamuksen kouluihin ja aikuisten huolenpitoon, kertoo perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew.
Tämän vuoden alussa valtio jakoi lupaamansa noin viiden miljoonan euron koulukiusaamisen vastaisiin toimiin suunnatun hankerahoituksen yhteensä 37:lle eri hankkeelle. Jyväskylän kaupungin Yhteisessä koulussa hankkeelle myönnettiin 222 300 euroa.
– Tämä on tärkeä alku, mutta raha yksin ei riitä. Tarvitsemme vaikuttavia toimenpiteitä, lakimuutoksia, koulutusta, valvontaa sekä aitoa vastuunottoa ja oikeaa välittämistä kaikilta tahoilta. Olen kuunnellut asiantuntijoita ja kentän toimijoita ja koonnut 15 toimenpiteen listan, jonka avulla koulumaailma voidaan muuttaa turvallisemmaksi jokaiselle lapselle. Osasta olen jo tehnyt aloitteita niin Jyväskylässä kuin valtakunnallisellakin tasolla. Osa muutoksista on hallituksella työn alla, Kaisa Garedew kertoo.
Ensinnäkin kiusaamisen ehkäisy on sisällytettävä velvoittavasti opetussuunnitelmaan. On opetettava, mitä kiusaaminen on ja miten siihen voi puuttua. Ryhmäyttäminen on aloitettava heti peruskoulun alussa ja ryhmäkoot pidettävä riittävän pieninä, jotta jokainen lapsi tulee nähdyksi.
– Toiseksi opettajakoulutukseen ja muiden lasten ja nuorten parissa työskentelevien koulutukseen on sisällytettävä kiusaamisen tunnistaminen sekä siihen puuttumisen keinot. Kiusaamiseen puuttumiseen on säädettävä selkeät kriteerit ja aikarajat. Näiden laiminlyöminen on sanktioitava. Kouluväkivalta on rikos, ja sellaisena siihen on suhtauduttava.
Lisäksi Garedewin mielestä on aika ottaa käytännöksi se, että koulua vaihtaa kiusaaja, ei kiusattu. Kouluihin tarvitaan myös lisää vapaaehtoisia turvallisia aikuisia esimerkiksi avuksi välituntivalvontaan.
– Tarvitsemme kiusatuille, kiusaajille ja heidän vanhemmilleen riittävästi matalan kynnyksen apua. Tarvitsemme parempaa vuoropuhelua päättäjien ja kentän välillä. Ja ennen kaikkea tarvitsemme sekä lakisääteisen että henkisen nollatoleranssin kaikenlaiselle kiusaamiselle.
– Lapsilla on oikeus koulupäivään ilman pelkoa. Meidän aikuisten velvollisuus on varmistaa sen toteutuminen. Viime maanantaina Jyväskylän kaupunginhallitus käsitteli koulukiusaamista koskevan valtuustoaloitteeni, joka sisältää 13 toimenpide-ehdotusta. Aloite etenee vielä valtuustoon. Eikä työni Jyväskylän lasten ja perheiden parhaaksi jää tähän, mikäli tulen valituksi seuraavallekin valtuustokaudelle, Garedew sanoo.
PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Kansanedustajat ja asiantuntijat puivat sinnikästä ongelmaa eduskunnan kansalaisinfossa.
Hallitus tekee vahvoja panostuksia sisäiseen turvallisuuteen. Tämän osoituksena poliisin rahoitusta lisätään niin, että poliisien määrä kasvaa 8 000 poliisiin vaalikauden loppuun mennessä.
Kännyköiden käytön rajoituksiin kouluissa on tulossa ennen vuoden loppua kiristyksiä. Kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtajana toimiva Ari Koponen kannattaa täyskieltoa kännyköille kouluissa. Koponen painottaa kuitenkin maalaisjärkeä, ja lain tulee huomioida esimerkiksi erinäisten sairauksien aiheuttamat tarpeet kännykän käytölle.
Viikon suosituimmat
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Helsingin Sanomien toimittajien teot eivät jättäneet tulkinnanvaraa niiden vakavuuden suhteen, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kirjoittaa.
Lue lisää
Lue lisää