

LEHTIKUVA
Kankaanniemi: Missä ovat luvatut toimet omaishoidon ”kehittämiseksi”?
Perussuomalaisten kansanedustaja Toimi Kankaanniemi on jättänyt kirjallisen kysymyksen, jossa hän haluaa hallitukselta tarkennusta omaishoidon kehittämiseen.
Pääministeri Sanna Marinin hallituksen ohjelmassa luvataan ”kehittää omaishoitoa”, mutta mitään kehittämistoimenpiteitä ei ohjelmaan ole kirjattu.
– Iso osa läheisiään hoitavista omaishoitajista on työssäkäyviä henkilöitä. Siksi omaishoidon ja työssäkäynnin yhteensovittamiseen tarvitaan monenlaisia keinoja ja lainsäädännöllisiä ratkaisuja.
– Lisäksi jo eläkkeellä olevat omaishoitajat ovat usein rasittuneita ja vaarassa menettää kykynsä hoitaa asianmukaisesti läheistään. Tämän tapahtuessa julkiset menot kasvavat. Ylipäätään omaishoitajilla on suuri huoli ja epävarmuus tulevasta kehityksestä, kun kuntatalous on kasvavissa vaikeuksissa ja järjestökentän rahoitusta ei ole pitkäjänteisesti turvattu, Toimi Kankaanniemi huomauttaa.
Omaishoidon tuki verottomaksi
Kankaanniemi kysyykin kirjallisessa kysymyksessään, mitä hallitus tarkoittaa hallitusohjelman kirjauksella, jonka mukaan omaishoitoa kehitetään, mitkä toimenpiteet ovat valmistelussa ja milloin parannuksia on odotettavissa.
Perussuomalaiset on aikaisemmin lukuisia kertoja vaatinut omaishoidontuen verovapautta, sillä korvaus on hyvin pieni tehtyyn työhön ja yhteiskunnalle kertyneeseen säästöön nähden.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- omaishoidon tuki Sanna Marin Hallitusohjelma Säästöt Toimi Kankaanniemi Omaishoito perussuomalaiset kuntatalous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Reijonen rinnastaisi omaishoitajat kunnan työntekijöihin työterveyshuollossa ja työnohjauksessa: ”Hyvinvointiyhteiskuntamme romahtaa ilman omaishoitajia”

Koponen vaatii hallitusta tarttumaan omaishoitajien ongelmiin: ”Miksi omaishoitajien työtä ei tunnisteta työksi?”

Kunnat tyrmäävät sote-uudistuksen – Kankaanniemi: Uudistus uhkaa alueiden elinvoiman ja asumiskelpoisuuden säilymistä
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.















