

LEHTIKUVA
Kansallismielinen Itävallan vapauspuolue vaatii loppua koronarajoituksille ja paluuta normaaliin – jokaiselle kansalaiselle tonni käteen ja kuluttamaan
Itävallan nykyhallitus on omilla toimillaan ajanut kansakunnan erääseen sen pahimmista talouskriiseistä kuuna kullan valkeana, sanoo kansallismielinen poliitikko Herbert Kickl. Vapauspuolueen mielestä koronarajoituksia on nyt purettava ja jokaiselle kansalaiselle annettava 1 000 euroa käteen kotimaisiin palveluihin ja tuotteisiin kuluttamiseksi.
”Kansalaisilla on oikeus vapaaseen, turvalliseen ja ennustettavaan elämään”. Tällä otsikolla Itävallan vapauspuolue esittelee ajatuksiaan osoitteessa Coronawahnsinn.at. Vaatimuslistalla ensimmäisenä on kansalaisten henkilökohtaista vapautta leikkaavien rajoitusten purkaminen. Hallituksen ”pelkopolitiikalle” on pantava piste ja kansakunta on palautettava ”normaalitilaan”.
Tonni käteen jokaiselle
Entinen sisäministeri, vapauspuolueen Herbert Kickl sanoi tiistaina, että tulevaisuus on nyt tehtävä ja ehdotti erääksi keinoksi 1 000 euron ”tositteen” antamista jokaiselle itävaltalaiselle. Se olisi käytettävä vuoden loppuun mennessä itävaltalaisten tavaroiden ja palvelusten ostamiseen ”toimialasta riippumatta”, kuten Kickl asian ilmaisi.
Kicklin mielestä ehdotus on ”mutkaton ja epäbyrokraattinen”, toisin kuin nykyhallituksen toimenpiteet. Kickl kuvaa ehdotusta gewinn-gewinn -tyyppiseksi: ”Se olisi hyödyllinen kuluttajille ja se olisi hyödyllinen yrityksille”. Jos jokainen itävaltalainen ikään katsomatta saisi kyseisen summan, avustuspaketin hinnaksi tulisi 8,9 miljardia euroa.
Paluuta normaaliin nopeutettava
Kicklin mielestä nykyhallitus on toimillaan vahvasti vaikuttanut siihen, että ”olemme keskellä yhdessä pahimmista talouskriiseistä”. Nopeat ja ennakkoluuttomat toimet ovat tarpeen, jotta paluu normaalielämään olisi mahdollista.
Vastaavan ehdotuksen ovat Saksassa tehneet yllättäen vihreät, siellä ”helikopteriraha” asukasta kohden olisi 2 500 euroa. Itävallan kansallispuolue odottaa nyt muun opposition kantaa esitykseensä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- coronawahnsinn.at tosite apuraha helikopteriraha rajoitusten purku koronavirus Itävallan Vapauspuolue Herbert Kickl
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset kyselytunnilla: Duunarit lomautettuina, pienyrittäjät kärsivät – ja hallitus jakaa miljonääreille lisää rahaa

Wihonen: Tuet eivät kohdistu niille yrityksille, jotka eniten kärsivät koronakriisistä ja kysynnän dramaattisesta vähenemisestä

Yrittäjä-lähihoitajaperhe jätettiin yksin koronakriisin keskellä – tukea saadakseen olisi pitänyt valehdella

Ronkainen valtion koronatuesta: ”Rahaa kipattu Kankkulan kaivoon”
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.

Maahanmuuttajataustaiset jalkapallofanit pistivät hulinaksi Alankomaissa – ”Täysin apinamaista mekkalointia”
Alankomaiden suurten kaupunkien kadut täyttyivät hulinasta, kun Marokko voitti Alankomaat jalkapallon maailmanmestaruuskisoissa.
Uusimmat

Kansliapäälliköt tukevat ministeri Rydmanin STEA-kriteerejä

Reijonen: Poliitikkojen suojatyöpaikkoja on karsittava
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










