

LEHTIKUVA
Kansallismielinen Itävallan vapauspuolue vaatii loppua koronarajoituksille ja paluuta normaaliin – jokaiselle kansalaiselle tonni käteen ja kuluttamaan
Itävallan nykyhallitus on omilla toimillaan ajanut kansakunnan erääseen sen pahimmista talouskriiseistä kuuna kullan valkeana, sanoo kansallismielinen poliitikko Herbert Kickl. Vapauspuolueen mielestä koronarajoituksia on nyt purettava ja jokaiselle kansalaiselle annettava 1 000 euroa käteen kotimaisiin palveluihin ja tuotteisiin kuluttamiseksi.
”Kansalaisilla on oikeus vapaaseen, turvalliseen ja ennustettavaan elämään”. Tällä otsikolla Itävallan vapauspuolue esittelee ajatuksiaan osoitteessa Coronawahnsinn.at. Vaatimuslistalla ensimmäisenä on kansalaisten henkilökohtaista vapautta leikkaavien rajoitusten purkaminen. Hallituksen ”pelkopolitiikalle” on pantava piste ja kansakunta on palautettava ”normaalitilaan”.
Tonni käteen jokaiselle
Entinen sisäministeri, vapauspuolueen Herbert Kickl sanoi tiistaina, että tulevaisuus on nyt tehtävä ja ehdotti erääksi keinoksi 1 000 euron ”tositteen” antamista jokaiselle itävaltalaiselle. Se olisi käytettävä vuoden loppuun mennessä itävaltalaisten tavaroiden ja palvelusten ostamiseen ”toimialasta riippumatta”, kuten Kickl asian ilmaisi.
Kicklin mielestä ehdotus on ”mutkaton ja epäbyrokraattinen”, toisin kuin nykyhallituksen toimenpiteet. Kickl kuvaa ehdotusta gewinn-gewinn -tyyppiseksi: ”Se olisi hyödyllinen kuluttajille ja se olisi hyödyllinen yrityksille”. Jos jokainen itävaltalainen ikään katsomatta saisi kyseisen summan, avustuspaketin hinnaksi tulisi 8,9 miljardia euroa.
Paluuta normaaliin nopeutettava
Kicklin mielestä nykyhallitus on toimillaan vahvasti vaikuttanut siihen, että ”olemme keskellä yhdessä pahimmista talouskriiseistä”. Nopeat ja ennakkoluuttomat toimet ovat tarpeen, jotta paluu normaalielämään olisi mahdollista.
Vastaavan ehdotuksen ovat Saksassa tehneet yllättäen vihreät, siellä ”helikopteriraha” asukasta kohden olisi 2 500 euroa. Itävallan kansallispuolue odottaa nyt muun opposition kantaa esitykseensä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- coronawahnsinn.at tosite apuraha helikopteriraha rajoitusten purku koronavirus Itävallan Vapauspuolue Herbert Kickl
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset kyselytunnilla: Duunarit lomautettuina, pienyrittäjät kärsivät – ja hallitus jakaa miljonääreille lisää rahaa

Wihonen: Tuet eivät kohdistu niille yrityksille, jotka eniten kärsivät koronakriisistä ja kysynnän dramaattisesta vähenemisestä

Yrittäjä-lähihoitajaperhe jätettiin yksin koronakriisin keskellä – tukea saadakseen olisi pitänyt valehdella

Ronkainen valtion koronatuesta: ”Rahaa kipattu Kankkulan kaivoon”
Viikon suosituimmat

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Purra Ykkösaamussa: Hyvinvointivaltio ei kestä ilman selkärankaisia päätöksiä
Valtiovarainministeri Riikka Purra avasi Ylen Ykkösaamussa hallituksen kehysriihen päätöksiä. Hän korostaa, että ilman rakenteellisia uudistuksia ja tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa hyvinvointivaltion ylläpitäminen tulevaisuudessa on uhattuna. Purra linjaa myös, että kilpailukykyä ei voida tuhota liian kunnianhimoisella ilmastopolitiikalla.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.

Bergbom: Perussuomalaiset aloitti rikollisten palautusrallin
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebook‑videollaan hallituksen toimia palautusten lisäämisessä ja arvostelee vasemmistoliittoa hallituksen esitysten vastustamisesta eduskunnassa. Bergbom korostaa, että tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla ja ennakollisella maahantulokiellolla voitaisiin rikollisten pääsy Suomeen estää kokonaan.

Päivän Pointti: Vasemmistoliitto vaatii työajan lyhentämistä – vaikka työntekijä voi sopia siitä oman työnantajansa kanssa vaikka jo tänään
Uusimmat

Iloista vappua

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää










