

LEHTIKUVA
Kansallisvaltion kaipuuta saarivaltakunnassa – enemmistö skotlantilaisista äänestäisi nyt itsenäisyyden puolesta
Skotlantilaiset ovat kovaa vauhtia etääntymässä imperiumin syleilystä. Nyt jo 55 prosenttia skoteista olisi nettikyselyn mukaan valmis jättämään hyvästit Britannialle. Gallupin on toteuttanut Panelbase ja sen on tilannut liike-elämän etuja ja Skotlannin itsenäisyyttä ajava ajatushautomo Business for Scotland.
Panelbasen tutkimuksessa Skotlannin itsenäisyyttä kannattavien osuus on kasvanut vuoden 2014 tasosta 10 prosenttiyksikköä ja on nyt 55 prosenttia. Ei-äänten osuus on nyt 45 prosenttia. Kun lukuihin otetaan mukaan henkilöt, jotka eivät vielä ole päättäneet kantaansa, kyllä-äänten osuus on 51 prosenttia ja ei-äänten 42 prosenttia.
– Vuoden 2014 kansanäänestyksen tuloksen kääntäminen päinvastaiseksi on maanjäristys, joka lähettää aaltoja kautta poliittisen maailman, sanoo Business for Scotland -järjestön johtaja Gordon MacIntyre-Kemp Edinburgh News -verkkomediaan antamassaan haastattelussa.
– Kesäkuun kyselyssä itsenäisyyttä kannatti jo 54 prosenttia vastaajista. Tulos muutti perustuslaillisen keskustelun suunnan, aiheutti paniikin Britannian hallituksessa ja johti lukuisten korkean profiilin konservatiivien vierailuihin Skotlannissa.
Keskustelu itsenäisyydestä jatkuu
Panelbasen kyselyn tulos on huomioitu laajemminkin saarivaltakunnassa. Talousmedia Financial Times otsikoi juttunsa piikikkäästi ja toteaa, että ”Lontoon omahyväisyys palauttaa Skotlannin itsenäisyyden taas pelipöydälle”.
Jutussa viitataan myös ”varteenotettavaan” YouGov-galluppiin Skotlannin itsenäisyydestä. Siinä äänet jakautuivat 53 prosenttia puolesta ja 47 prosenttia vastaan.
– Ensimmäistä kertaa kyllä-äänet ovat pysyneet johdonmukaisesti enemmistönä mielipidetiedusteluissa kuukausien ajan, toteaa John Curtice, politiikan tutkija Skotlannin Strathclyden yliopistosta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- YouGov Panelbase John Curtice Gordon MacIntyre-Kemp Westminster toryt itsenäisyysäänestys referendum Skotlannin itsenäisyys Boris Johnson Brexit Skotlanti Britannia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pääministeri May Skotlannille: ”Nyt ei ole oikea aika kansanäänestykseen itsenäisyydestä”

Pirtelöt ja kivet lentelevät brittien eurovaalikampanjassa – Burger King tempautui tapaukseen mukaan, nyt yhtiötä syytetään väkivaltaan yllyttämisestä

Perussuomalaiset: Brexit aiheutti paniikin – ”Jopa Ylen pölyttyneet kirjeenvaihtajat on täytynyt hälyttää uutisoimaan EU-myönteisiä juttujaan suomalaisille”

Globalismin huippu on jo nähty – Farage päihitti federalistit

Laura Huhtasaari brexitistä ja EU:sta: ”EU:n hidas mureneminen tulee jatkumaan lähivuosina”
Viikon suosituimmat

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.

Vihreät nuoret poliitikot esittävät ilmaista rahaa maahanmuuttajille – Koponen: ”Se tie on nähty jo, ja tulokset ovat huolestuttavia”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen tyrmää vihreiden nuorten poliitikkojen esittämän ajatuksen perustulokokeilusta maahanmuuttajataustaisille Suomessa asuville. Koposen mukaan ajatus vastikkeettomasta rahasta ei-kansalaisille on talouden kannalta kestämätön ja yhteiskunnallisesti tuhoisa.

Aittakumpu: Milloin äärivasemmiston ja islamistien yhteys tunnustetaan myös Suomessa?
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu toteaa, että Ranskan väkivaltaiset mellakat eivät ole pelkkää taloudellisesta tyytymättömyydestä johtuvaa lukiolaisten mielenilmausta, vaikka Suomessa esimerkiksi Yle on toistuvasti koettanut luoda sellaista kuvaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













